Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Starostka Berouna Šárka Endrlová žije svůj život naplno, nejvíce si ale cení svých dětí

Redakce

Redakce

30. 8. 2011

Šárka Endrlová toho v životě zatím stihla opravdu hodně. Vysokou školu, mateřství, do toho práci i vlastní podnikání. V 33 letech se stala starostkou. Práce pro ni ale není smyslem života, mnohem více si cení štěstí, které jí přináší její vlastní rodina. Svoji současnou funkci vidí především jako nepřetržitou a ne vždy snadnou službu lidem.

Šárka Endrlová je žena na svém místě, zdroj: Šárka Endrlová

Jací lidé byli vašimi vzory?

V tomhle jsem asi dost individualistka. Nemám žádný vzor.

Jste člověk všestranných zájmů. Je také něco, co vám nejde, máte nějaký komplex?

Pohyb. Měla jsem vždycky samé jedničky, a z tělocviku dvojku. K tomu jsem si vzala vášnivého sportovce, kterému vše jde (ve squashi dokonce patřil mezi nejlepší v republice – pozn. red.). No a moje další slabina je přílišná citlivost a emotivnost, mám někdy sklony k melancholii.

Ještě na gymnáziu jste začala psát a překládat pro hudební časopisy. Jak jste se k tomu dostala?

Dělala jsem státní zkoušku z angličtiny výjimečně už ve 14 letech. Strýc měl rockovou agenturu a představil mě tehdejší redakci Rock Reportu, později jsem pracovala i pro další časopisy (Rock & Pop a Big!Beng), ale to bylo spíše příležitostně. Dělala jsem pro ně překlady, psala recenze a reportáže…

Při vysoké škole jste pracovala. Pomohl vám kontakt s praxí, nebo jste se studiu nemohla plně věnovat?

Bylo to náročné. Vstávala jsem v pět hodin ráno, na šestou jsem šla do posilovny, v půl osmé jsem vlezla do sprchy a v půl deváté jsem byla v práci. Do 12 jsem učila, pak jsem běžela do školy. Od 5 do 8 jsem učila ještě kurzy manažerské angličtiny. Okolo deváté jsem byla konečně na koleji, pak jsem se učila, připravovala do práce nebo šla s ostatními na pařbu. Rozdíl byl v tom, že oni to pak klidně dospali, ale já spala denně maximálně pět hodin. Dnes to nechápu. Ve škole jsem se samozřejmě nemohla vymlouvat na to, že pracuji. Tohle období bylo nesmírně náročné, ale naučilo mne velké sebekázni a zodpovědnosti za sebe a svůj život. Nikdy jsem ničeho nedosáhla zadarmo nebo lehce.

Jste spokojená se současným českým vzdělávacím systémem?

Líbil se mi český systém, který plodil všeobecně vzdělané lidi. Snahy přiblížit se jiným modelům, ať už západním nebo východním, mi moc nevyhovují. Ale když je dobrý kantor, navzdory jakémukoliv systému dokáže hrozně moc.

Máte při svém vysokém pracovním vytížení čas na rodinu? Kdo vám pomáhá se syny?

Nejvíc mi pomáhá manžel, který je úžasný táta. Také mám studentku, kamarádky dceru, která mi občas vypomůže s hlídáním, a babičky a dědečky, které se ale snažím moc nepřetěžovat. Moje děti rozhodně netrpí nedostatkem rodičovského zájmu. Starší syn začal chodit do školky ve čtyřech letech, mladší ve třech, vlastně kvůli načasování voleb. Bývalý starosta Berouna Jiří Besser mne nakonec přesvědčil, abych zkusila kandidovat v loňských komunálních volbách do zastupitelstva města. Byla jsem vlastně oficiálně na mateřské skoro 6 let! Vždycky jsem nějak pracovala, to nepopírám, ale pokud jde o děti, mám čisté svědomí. Jsou u mne na prvním místě. Chodíme s nimi do lesa, do ZOO, jezdíme na výlety, cestujeme, děláme dětské akce na zahradě… Malí jsou jen jednou, to už se nikdy nevrátí.

Setkáváte se často s lidskou závistí?

Setkávám se s ní jako každý z nás, omlouvám ji tím, že dotyční lidé nemají správné a úplné informace a že si tím, že závidí, škodí především sami sobě.

Kdybyste nemohla žít v České republice, jakou zemi byste si vybrala a proč?

Vybrala bych si Anglii, Londýn. Zbožňuji britskou umanutost v tom, jak jsou neustále sví a hájí svoji monarchii proti celému světu. Londýn je navíc moje srdeční záležitost. Nikdy by tou jinou zemí nebyla Amerika. Je to moc velká směsice všeho, pro mne už příliš neuchopitelná a bez té naší krásné a bohaté historie…

Šárka Endrlová se narodila v roce 1978 v Plzni. Po dokončení gymnázia s matematicko-fyzikálním zaměřením ve svém rodném městě absolvovala VŠE v Praze. Během studia učila angličtinu v Praze a sama založila a vedla jazykovou školu v Třemošné u Plzně. Působila rovněž jako obchodní ředitelka pro poradensko-vzdělávací společnost Mass Training & Media a jako strategická personální ředitelka pro skupinu Home Credit International a.s. pro Česko, Slovensko a Rusko. Je vdaná za Pavla Endrleho, podnikatele v oblasti IT služeb, který stál v čele špičkové konzultační a technologické společnosti Logos. S ním má dva syny (7 let a 4 roky). Letos v dubnu se stala starostkou Berouna. Umí anglicky, německy a rusky, stále se průběžně vzdělává.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Starostka Berouna Šárka Endrlová žije svůj život naplno, nejvíce si ale cení svých dětí