Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate Universe: Stargate nově a jinak

Redakce

Redakce

19. 3. 2010

SGU 1Stargate Universe je nejnovější přírůstek mezi SG seriálovou produkci (SG1, Atlantis, ta kreslená hrůznost, na jejíž jméno si teď nemohu vzpomenout…). Musím přiznat, že jsem k němu nepřistupoval se zrovna velkou důvěrou. O to větší překvapení bylo, že se jedná o velmi kvalitní záležitost, která chytne a jenom tak nepustí.

Hrdinové SGU, Zdroj: SyFy

Hrdinové SGU, Zdroj: SyFy

Předně je ale třeba si uvědomit několik věcí. Především, nová SG velmi razantně ubrala na humoru a celkově zvážněla. Za druhé, celé SG schéma tu funguje trochu jinak, za třetí, zapomeňte na staré známé postavy, tady se vám představí nová banda lidí, o kterých jste nikdy předtím neslyšeli.

Na pozemskou základnu na planetě 21 světelných let od Země je proveden zdrcující útok. Shodou náhod má planeta unikátní složení hornin a právě proto se zde dr. Nicholas Rush se svým týmem snaží vypátrat, k čemu vlastně slouží devátý symbol na bráně. Útok nepřátel skupinu ovšem zasáhne neočekávaně ve chvíli, kdy je na základně na návštěvě senátor prosazující financování SG projektu. Při evakuaci se vytáčení cesty domů chopí dr. Rush a vytočí na bráně devátý symbol. Bránou tudíž, aniž by věděla, kam dorazí, projde nesourodá skupina vědců, vojáků a civilistů těsně předtím, než planeta vybuchne. Uprchlíci se ocitají se naprosto odříznuti od svých domovů na polorozpadlé antické lodi Destiny, miliardy světelných let od Země. Nnevědí kam letí, proč tam letí a jestli se vůbec někdy dostanou domů. Na to, aby vytočili Zemi, nemá loď dostatek energie.

Tak vypadá zápletka, která je vlastně jednoduchá, ale zároveň však plní svůj účel a poskytuje dost možností ke scénáristické invenci.

Stejně jako postavy. Jak už jsem psal, zapomeňte na známé postavy z jiných SG sérií. Až na pár cameí jako je generál O’Neill, Carterová a na videozáznamu přítomný Daniel Jacskon, kteří se na chvilku mihnou pilotem, se začíná úplně od začátku. Všechny postavy jsou kompletně nové a naprosto odlišné, z čehož koneckonců těží i první díly. Jak charakterově, povahově, tak i profesně si jednotliví hrdinové vůbec neodpovídají. Není proto divu, že dochází ke konfliktům mezi civilisty, vědci a vojáky, choleriky a racionálně uvažujícími, které se musí vyřešit, jelikož to vypadá, že spolu budou ještě nějaký ten rok nuceni být na jedné lodi. Doslova.

Objevují se tu již zmínění dr. Nicholas Rush, výborně zahraný Robertem Carlylem, což je pro většinu lidí nepříjemný, popudlivý, ale velmi inteligentní a antickým technologiím rozumějící vědec, mladík Eli, který byl povolán díky svému matematickému nadání, plukovník Young, správný velitel a tak dále. Postavy jsou povětšinou velmi dobře zahrané a je mezi nimi slušná chemie a díky dobře, i když někdy dosti průhledně, napsaným charakterům s nimi není nuda a každý si najde „toho svého“.

Brána na lodi Destiny, Zdroj: SyFy

Brána na lodi Destiny, Zdroj: SyFy

Scénáře jednotlivých dílů jsou zatím dobré, některé by si samotné vystačily jako velmi dobrý sci-fi film (kupříkladu díl Time) a seriál se díky nim slibně rozjíždí. Vzhledem k tomu, že se drtivá většina scén odehrává v interiéru lodi, zapomeňte na střílející jaffy, tyčové zbraně a další typické prvky starších SG. Tady nic takového nenaleznete.

Když už se někdo vypraví na nějakou planetu, je to povětšinou z ryze praktických důvodů (což je okecáno situací), jako je hledání vody, nějakého nepráškového jídla a podobně. Mimozemské entity se zde zatím omezují na věci typu létající roj čehosi, co vypadá jako velké hejno much. Žádní symbionti, žádní Wrightové, ani nic podobného. Ale jakkoliv to zní podivně a nudně, má to poměrně šťávu.

Vizuálně všechno vypadá velmi dobře. Tvůrci očividně dostali velmi štědrý rozpočet a na seriálu je dosti vidět. Kupříkladu bombardovací scéna z pilotního dílu vypadá výborně filmově.

Na druhou stranu, je tu i pár nešvarů. Díky tomu, že se seriál zbavil velkého nadhledu původních sérií (jediný víceméně komický element je tu Eli, na kterého jsem si ale osobně musel pár dílů zvykat), působí tu občasné plytké dialogy a charakterové klišé jako pěst na oko. Nalezneme velké množství dosti wtf situací a skutečností (Kdybyste se evakuovali z bombardované planety, brali byste s sebou cvičební stejnokroje pro zhruba třicet lidí?) a některé věci jsou prostě jenom divné (antické komunikační kameny).

Dohromady však klady jednoznačně přebíjejí zápory a i když jsem si naprosto vědom toho, že tento odklon stranou od klasických SG tradic není pro každého a ne každý ho ocení, já jsem z něj zatím rozhodně nadšen. Seriál je zatím zhruba v půlce první řady a kanál SyFy, který ho má na svědomí, už objednal druhou sérii, takže je se rozhodně na co těšit.

Název: Stargate Universe
Kanál originálního vysílání:SyFy
Kanál vysílání u nás:zatím nevysíláno
Hrají: Robert Carlyle, Louis Ferreira, David Blue, Brian J. Smith, Elyse Levesque, Jamil Walker Smith a další
Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate Universe: Stargate nově a jinak