Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate SG-1: Skrz na skrz třetí a čtvrtou sezónou

Jan Neuman

Jan Neuman

30. 4. 2010

Logo seriálu Stargate SG-1Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii… Ale nezačíná takto jiný příběh? Zcela určitě ano, i když sem to také docela sedí. Takže kdo, že to vlastně prošel Hvězdnou branou ve třetí a čtvrté sezóně?

Vyjednávání s Goa'uldy z epizody Fair game

Jack a Asgardi Zdroj: stargate.mgm.com

„Empire at War“

Válka, mezi Zemí a Goa’uldy stále pokračuje. Díky spojenectví s Tok’ry, se ale SG-1 dozvídá, že se jedná o mnohem větší nebezpečí, než si doposud pozemšťané mysleli. Goa’uldi totiž mezi sebou tvoří „koalici“ Vládců soustavy a jejich počet, technologie a zdroje značně přesahují to, co teď má a bude mít  SGC (vojenská instituce pověřená provozem Hvězdné brány) k dispozici. Jedinou výhodou země je, že Vládcové soustavy mezi sebou neustále bojují o moc, a o své državy, takže Země je relativně v bezpečí, protože zatím neohrožuje Goa’uldské impérium natolik, že by je Goa’uldé kvůli tomu museli vyhladit (i když o tom by se dalo polemizovat) a díky relativně mladé smlouvě, podepsané mezi Vládci soustavy a Zemí, může pro Zemi znamenat riziko pouze nějaký velmi silný Goa’uld, který by zvrátil rozložení sil mezi Vládci.

Pro mnohé bude jistě zajímavé, že někteří Goa’uldi žijí dokonce na Zemi, jako třeba Seth a někteří přežívají téměř ve vězení, jak napovídá epizoda The Curse.

Replikátor

Replikátor Zdroj: stargate.mgm.com

Zdálo by se, že…

Tímto by se zdálo, že Země je prozatím relativně v bezpečí, avšak SG-1 v díle Nemesis přichází na to, že ve vesmíru se nachází ještě nebezpečnější a mocnější nepřítel než Goa’uldi. Asgardi je pojmenovali Replikátoři, protože jediným jejich cílem je strávit všechny suroviny a technologie, na které narazí, a díky nim tvořit další a další jednotky. Asgardi s nimi vedou dlouholetou válku a prohrávají na celé čáře, proto začínají stále častěji žádat Zemi o pomoc s těmito technobrouky, kteří dokážou pro splnění svých cílů dosáhnout prakticky čehokoli.

Goa’uldské a Asgardské energetické zbraně na ně nestačí. Jediné, co je dokáže zničit, nebo alespoň zpomalit, jsou lidské palné zbraně. Čímž se vlastně začne rozvíjet vztah, který záhy přejde ve skutečnou spolupráci. Pro Zemi to hned vypadá veseleji – mít za spojence jednu z nejrozvinutějších ras ve vesmíru, i když s dost vyčerpanými zdroji, se přeci vždycky hodí, no ne?

Tokrové na misi s SG-1

Sam a Tok'ra Zdroj: stargate.mgm.com

Spojenci

Jak už jsem se zmínil posledně, Země a Tok’rové uzavřeli spojenectví a přes původní nedůvěru Tok’rů přichází nové spojenectví stále častěji na to, že spolupráce se Zemí je pro obě strany nesmírně výhodná, a že se tak dají podnikat účinnější a ničivější útoky. Od začátku, se podaří uskutečnit několik akcí, které Goa’uldy opravdu nepotěší.

Spojenectví s Tolány se také začíná velice rychle rozvíjet, avšak jinak, než by si Země představovala. Toláni, totiž jako velice rozvinutá rasa, která je schopna zničit Goa’uldskou mateřskou loď jedním výstřelem z iontového děla, se nechce o své technologie dělit, a to proto, že když před nějakou dobou poskytli své technologie méně rozvinuté rase, tak ta se byla schopna během velmi krátké doby zničit a dokonce posunout dráhu Tolánské domovské planety, která se tak stala neobyvatelnou a Toláni ji museli opustit.

Toláni

Toláni Zdroj: stargate.mgm.com

Teal’c a ti druzí

Třetí a čtvrtá série přináší mimojiné i vývoj hlavních postav. Nejvýrazněji působí Teal’c, který za dobu svého pobytu ve společnosti lidí pochopil hodně z lidského chování, i když některé věci mu stále připadají zvláštní, stejně tak jako lidem jeho jaffské zvyky. Teal’c se také postupem času více a více rozpovídává, a tak lidé okolo něj poznávají, že je to je přemýšlivý a od přírody inteligentní člověk, který ovšem často za sebe nechá mluvit své činy.

Čím dál více se mi zde líbí scénář napsaný pro plukovníka O’Neilla, který má ještě vtipnější hlášky a často nenechá na nikom ve svém okolí niť suchou.

Zdroj: stargate.mgm.com

Teal'c rybaří

Kapitán Carterová pokračuje ve studiu mimozemských technologií a díky spojenectví s Tok’ry, se dozví mnoho zajímavého o Goa’uldských technologiích, práci s Naquadahem, značně rozšíří své obzory v oblasti fyziky a dokonce dostane i příležitost si na vlastní kůži vyzkoušet teorie, které byly doposud jen na papíře ve formě příkladů a rovnic. To je sen každého vědce! Jak lze ze slunce udělat Supernovu?

Daniel se zase posune dále ve hledání jak Sha‘re, tak i hledání souvislostí mezi obyvateli galaxie a Zemí. Na jedné planetě dokonce objevuje návod, jak dosáhnout nehmotné existence. Tento návod sepsala mimozemská rasa, která poté úplně zmizela, takže je pravděpodobné, že se jí to opravdu podařilo. Ostatně v tom samém díle (Maternal instinct) jednoho takového mimozemšťana uvidíme, takže jsme si vlastně odpověděli na předchozí nevyřčenou otázku.

Nejen psaním živ je člověk

Avšak změny nalezneme nejen ve scénáři a na place, ale také ve speciálních efektech, které jsou v porovnání se staršími sériemi značně vylepšeny, z části to je tím, jak se technologie vyvíjely, dále určitě tím, že za první tři roky své existence si Stargate vytvořila jméno a vzrostl jí i rozpočet, takže i když zatím nejsme v Hollywoodu, některé scény už oku lahodí.

Jak tedy můžeme vidět, další dvě sezóny nejsou o nic méně zábavné a kromě Replikátorů se zde znovu seznamujeme se spoustou dalších mimozemských civilizací, jako jsou už výše zmínění „energetičtí“ mimozemšťané, obři z dílu Cristal Skull, se kterými se SG-1 spojí přes Křišťálovou lebku nalezenou v obrovském zikkuratu (stupňovitá pyramida). A dokonce zde potkáme rasu, která díky látce, kterou vylučuje, dokáže zamaskovat svůj vzhled a dokáže dokonce vytvořit vzpomínky na to, že tuto osobu známe, což SG-1 přidělá spoustu problémů.

Křišťálová lebka

Daniel a křišťálová lebka Zdroj: stargate.mgm.com

Tímto náčrtem ovšem nic nekončí, k objevování je toho stále dost a dost, což mi připomíná, nezadal jsem vám posledně nějaký úkol? Že ne? To říkají všichni studenti! Přesto doufám, že jste si minulé události prošli, protože, jak nám říkají všichni učitelé, látka se bude nabalovat a nabalovat, a jinak tomu nebude ani ve Stargate, sezóny a děje epizod se začínají čím dál více a více prolínat. A příště si odhalíme zase něco dalšího z tajemství tohoto universa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate SG-1: Skrz na skrz třetí a čtvrtou sezónou