Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate SG-1: Pátá a šestá série ukazuje staré známé rasy, jak jsme je neznali

Jan Neuman

Jan Neuman

7. 5. 2010

Od začátku seriálu již uběhla spousta času a stalo se hodně zajímavého. Ani v páté a šesté sérii se toho nebylo málo a příběhy se nám začínají prolínat a hodně zamotávat. Pojďte společně se mnou pátrat a objevovat odtamtud, kde jsme posledně přestali.

Apophis a Teal'c

Teal'c s Apophisem Zdroj: stargate.mgm.com

Stále stejná písnička

Goa’uldi jsou opravdu otravné potvůrky, nejen, že se nenechají jen tak zabít, ale dokážou vám tak vymýt mozek, že později nepoznáte ani vlastní přítele, tak, jako to udělal Apophis Teal’covi hned v epizodě Enemies. Naštěstí mezi Jaffy probíhá jeden rituál, kterým mistr Bra‘tack pomůže Teal’covi vrátit jeho původní smýšlení.

Avšak i přes to, že jsou Goa’uldi tak houževnatí, se za společné snahy Tok’rů a Lidí daří s nimi efektivně bojovat. Několik Vládců soustavy je již mrtvých a proto se tito sejdou na jedné vesmírné stanici v území nikoho, aby projednali rozdělení držav, a jestli bude mezi Vládce znovu přijat Anubis. Tento Goa’uld je záhadou jak pro SG-1, tak i pro samotné Vládce, kteří ho považovali za mrtvého, nicméně mrtvý opravdu není a ještě o něm hodně uslyšíme. Nějakým záhadným způsobem se mu totiž povedlo povznést na energetickou úroveň bytí, tak jako se to povedlo mimozemšťanům, o kterých jsem mluvil v předešlém  článku.

Teal'c a Beat'ack přemýšlí, jak zachránit Zemi

Teal'c a Beat'ack přemýšlí, jak zachránit Zemi Zdroj: stargate.mgm.com

Jmenovali se Antikové, představovali stavitele hvězdných bran a nejrozvinutější rasu v našígalaxii. Proto také znali technologie, které jsou Goa’uldům neznámé. Anubis tyto znalosti využil a proto kupříkladu energetické štíty jeho lodí jsou tak odolné, že dokážou odolat i asgardské lodi, což pořádně vyděsí SG-1 i Asgardy v díle Relevations. Nebo třeba postavit zbraň, která za 72h dokáže zničit hvězdnou bránu na druhé straně červí díry. Právě s tou zaútočí na Zemi, které se jen s vypětím všech sil podaří tuto hrozbu odvrátit – to vše v epizodách Redemption 1 a 2.

Tok‘ra

Když už zde byla zmínka o Tok’rech, tato část seriálu je pro ně zcela výjimečná, podaří se jim totiž objevit Egerii, jejich starou královnu, která vlastně založila celý odboj Tok’rů. Egeria bohužel umírá, ovšem,  Tok’rové teď alespoň konečně ví, co se s ní stalo. To však není jediné co se Tok’rům podaří, neboť vyvinou lék, který dokáže Jaffy zbavit závislosti na goa’uldích larvách, což by mohlo velice oslabit Vládce soustavy. Tuto zprávu neuvítá s nadšením jen Teal’c, ale hlavně odboj Jaffů, který pomalu začíná vystrkovat růžky a začíná bojovat po boku Země a Tok’rů proti společnému nepříteli.

Inteligentní příbuzní

To, že se jedná právě o Antiky, kteří, se dokázali povznést, se dozvídáme v epizodě Ascension, ve kterém se do teď již majora Carterové zamiluje jeden z povznesených Antiků a vrátí se zpět do lidské podoby. A doopravdy se přesvědčíme, že Antikové, nás velice převyšují svou inteligencí a jako povznesení mají skoro neomezené možnosti. Proto mohou udělat téměř vše, co si zamanou.

Antik Orlin

Antik Orlin, který se zamiloval do Sam Zdroj: stargate.mgm.com

Jedno překvapení za druhým

Scénáristé zde také rozvádějí příběh o Asgardech, protože Goa’uldi nebyli jediní, kdo osídloval planety v galaxii lidmi, dělali to dokonce i Asgardé, i když ti z ušlechtilejšího důvodu než Goa’uldi. S jednou takovou civilizací se setkáváme v epizodě Red Sky. Lidé na planetě se klaní severskému panteonu, který v lidské mytologii opravdu představuje Asgardy. Co je ale zajímavější, je to, že ačkoli severská mytologie nemá co dočinění s křesťanstvím, zde se bohům, jako je Thor, Odin, Freyr a další staví kostely a provádějí mše na jejich počest.

Dalším překvapením o Asgardech je to, že provádějí výzkum v Mléčné dráze. Tento výzkum je téměř odhalen Goa‘uldy v epizodě Relevations a je při ní zajat Thor, velitel asgardské flotily. Anubis z něj začne nešetrným způsobem dostávat informace o asgardských technologiích a jejich znalostech. SG-1 se nakonec podaří zachránit jak výzkum, tak Thora, ten se ovšem jeví téměř jako prázdná schránka a nereaguje na žádné vnější podněty. A tajný výzkum? Asgardi mají vážnou genetickou vadu, způsobenou neustálým klonováním jejich těl, do nichž přenášešjí své neměnné vědomí. Asgardi se totiž již nemohou rozmnožovat a tak je pro ně klonování jediná možnost pro záchranu jejich rasy. Navíc právě v Mléčné dráze se nemusí bát odhalení svého výzkumu Replikátory.

Thor v zajetí u Anubise

Thor v zajetí Anubise Zdroj: stargate.mgm.com

Osudy

Rozvíjejí se také osudy Tolánů, kteří, jak se zdá, z nepochopitelného důvodu začnou měnit svoji politiku týkající se jejich technologií a začnou se Zemí jednat o jejich výměně především za trinium, což je velice tvrdý kov. Bohužel, později se dozvídáme, že Toláni jsou vydíráni Goa’uldy, proto že se  Goa’uldům podařilo vytvořit energetické štíty, které jsou odolné vůči Tolánským iontovým dělům a Toláni, snažící se zachránit zpočátku souhlasí s nabídkou Goa’uldů na vytvoření zbraní. Toláni ovšem nakonec dohodu s Goa’uldy poruší, a tak se Toláni a Goa’uldi dostávají do války, která může skončit jen jednoznačným výsledkem. Podívejte se a zhodnoťte sami.

Střídání v poločase

Také osudy našich hrdinů se drastický mění. Největší změna se odehraje na „postu“ archeologa, Daniel Jackson totiž umírá a stejně jako Antikům, se mu podaří vystoupit na vyšší úroveň bytí mezi povznesené. Jeho místo nahrazuje mladý Jonas Quinn (Corin Nemec), který se v SG-1 musí nejprve složitě prosadit, avšak zvládne to bravurně. Jonas je totiž nesmírně inteligentní a má skutečné nadání pro studium. Síky tomu, že se tak rychle učí, převezme práci Daniela a podle jeho poznámek pokračuje v jeho nedokončené práci. Zezačátku je sice mírně řečeno roztěkaný a nejistý, ale s podporou se z něj začne stávat nedocenitelná součást týmu. V tom mu pomáhá i Teal’c, který také jako mimozemšťan již ví, jak to na Zemi chodí.

SG-1 na Toláně

SG-1 na Toláně Zdroj: stargate.mgm.com

Pěkně se nám to rozjelo, že? A to zdaleka není všechno, s sedmé sérii si scénáristé doslova hrají, a proto si nenechte ujít tento jedinečný zážitek a samozřejmě ani další článek, který vám odhalí zase něco nového a zajímavého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate SG-1: Pátá a šestá série ukazuje staré známé rasy, jak jsme je neznali