Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate Atlantis: Wraithové na sto způsobů

Jan Neuman

Jan Neuman

11. 6. 2010

Wraithové byli na konci první série čím dál dotěrnější a nebezpečnější. Pojďme se podívat, jak to s našimi hrdiny dopadne a jestlibudou schopni odolávat zvětšujícímu se tlaku.

Město Atlantis v bouři. Zdroj: fanpop.com

Nová naděje

Wraithové po svém útoku na Atlantis nakonec uvěří, že město bylo zničeno, i když je to ze strany expedice pouze fingované, a tak si naši hrdinové budou moci alespoň částečně odpočinout od neustálé nejistoty. A i když tato jistota není tak dlouhodobá, jak by si všichni přáli, poskytuje to možnost soustředit se na objevování zázraků, kterých je Atlantis plná. A co víc, týmy mohou odhalovat i celou historii této části galaxie a kousek po kousku se dozvídat příběh Antiků.

O co lepší je poté zpráva, že mezi Wraithy vypukla občanská válka, která částečně odvádí jejich pozornost od hledání Atlantis? Tahle zpráva má opravdu cenu zlata a znovu za to částečně může naše expedice. Wraithové, aby mohli zaútočit na Atlantis, se museli ze svého spánku probudit všichni, takže jsou teď přemnožení a nemají co jíst, resp. vysávat. Nemají dost lidí na to, aby ukojili svůj hlad, a tak mezi sebou začínají bojovat o území jiných klanů. To, že Atlantis je relativně v bezpečí, určitě neřeší problém ostatních obyvatel galaxie. Wraithové je loví po stovkách.

Wraithové se snaží vyjednávat. Zdroj: stargate.mgm.com

Wraithové jsou někdy tak zoufalí, že jsou dokonce ochotni i spolupracovat s Atlantis (samozřejmě jen určité frakce). Hlavně je to ale nebezpečné, protože, jak se expedice několikrát na vlastní kůži přesvědčí, Wraithové jsou podlí.

Proč vlastně Atlantis?

Důvod pro tak velký Wraithský zájem právě o Atlantis ale nespočívá pouze v nebezpečí, které pro ně představuje, dalším důvodem je to, že obsahuje jedinou bránu v Pegasu, která je schopna se spojit se Zemí a Země, to je něco jako Wraithský ráj. Proto je velice důležité, aby se Wraithové na Atlantis nikdy nedostali, nejen kvůli tomu, že by byla ztracena expedice, ale bylo by ztraceno celé Lidstvo.

Geniové, tentokrát po boku Shepparda a spol. Zdroj: stargate.mgm.com

O své přežití se ovšem neobává jen Lidstvo, ale dokonce i Goa’uldé. A protože mají proklatě dlouhé prsty a dosáhnou s nimi i do institucí na Zemi, povede se jim na Atlantis propašovat špeha a záškodníka, takže hrozí reálné nebezpečí, že město bude zničeno. Naštěstí, špeh je brzy odhalen a všechny překvapí, kdo jím vlastně byl. Odhalení nechám samozřejmě na vás.

Možná náprava

Řešením na Wraithský problém by mohl být lék doktora Becketta, který by měl u Wraithů dokázat zrušit vazbu mezi lidskou DNA a DNA mimozemského hmyzu. Počáteční výsledky jsou ohromující, avšak trvale se dají jen těžko využít, neboť výsledek není stálý a lék se musí podávat v pravidelných dávkách. Když se tak neděje, subjekty se dostávají do původního stavu. Tímto se ale do rukou expedice dostává zbraň, kterou může v případě nutnosti použít.

Wraith se bez léku doktora Becketta vrací do původní podoby. Zdroj: stargate.mgm.com

Kde to ještě skřípe?

Problémy s Wraithy ale nejsou to jediné, co musí Weirová a spol. řešit. Jako osina v zadku se jim mohou jevit i Genijští agenti, kterých je po galaxii plno, a protože i oni obsadit Atlantis, i když z jiného důvodu než Wraithové, proto si na ně týmy musí dávat velký pozor.

Ale abychom nemluvili jen o starostech, kterých má expedice až nad hlavu, povede se jim odhalit mimořádný kousek Antické technologie. Na jedné planetě naleznou Antickou bitevní loď, která sice není v nejlepším stavu, ale pod rukama doktora McKaye a doktora Zelenky se začne měnit do její bývalé podoby.


Osazenstvo

Druhá série nám také přináší jak charakterové změny postav, tak i organizační změny na Atlantis. Dorazí také noví vědci a lékaři, které si doktorka Weirová a vedoucí výzkumných skupin vyberou při své návštěvě Země (při té příležitosti podali zprávu o průběhu prací na Atlantis). A přibude nám zcela nová a neokoukaná postava!

Organizačním změnám se nevyhnul právě major Sheppard, který je povýšen na podplukovníka (na což si pomalu zvyká), aby mohl zůstat ve funkci velitele vojenských jednotek na Atlantis (jeho předchozí působení v této funkci bylo způsobeno smrtí jeho nadřízeného). Po předchozích zkušenostech v něj doktorka Weirová vkládá ještě více nadějí a často mu přenechává volnou ruku v řešení konfliktů.

Ronon Dex, nový člen týmu. Zdroj: stargate.mgm.com

Někdo přichází, někdo odchází

Jak už jsem se zmínil, vlajkovému týmu přibude nová posila v podobě Ronona Dexe (Jason Momoa). Ronon byl pro Wraithy takzvaný běžec. Běžci představují wraithskou lovnou zvěř, které Wraithové implantují sledovací zařízení a poté je loví. Ronon utíkal a skrýval se opravdu dlouho, což již samo o sobě hovoří o jeho kvalitách, jako bojovníka. Atlanťané ho nakonec zachrání při jedné své misi a vyjmou mu implantát. Ronon by se rád vrátil na svou rodnou planetu, ale zjišťuje, že zničeněji zničili Wraithové útokem, a tak se pro něj Atlantis stává novým domovem. Její obyvatelé jsou teď pro něj něco jako druhá rodina, které se Ronon nesčetněkrát odvděčí za to, co pro něj udělala. Jeho specialitou je boj na blízko, neboť je silný a mrštný, ovšem i se střelnými zbraněmi to umí velmi dobře – prostě něco jako Teal‘c z původní série (je i tak málomluvný), posuďte sami.

Jeden přišel, ale také bohužel i jeden odešel. Našim odchozím je poručík Ford, který se stal velkým hrdinou bitvy o Atlantis, ale po té, co do něj Wraith vstříkl jejich enzym, se přestal chovat racionálně a stal se závislým na této látce. Wraithský enzym totiž nabuzuje lidský organizmus, člověk se poté stává silnějším, rychlejším a zbystřují se mu smysly. Poručík Ford tedy utíká z Atlantidy a de facto zakládá odbojové hnutí, které bojuje s Wraithy a získává od nich enzym násilím. Podplukovník Sheppard se zařekl, že se ho pokusí přivézt zpět, uvidíme tedy, zdali se mu to povede a nebo ne.

Poručík Ford pod vlivem wraithského enzymu. Zdroj: stargate.mgm.com

U dalších hlavních členů by se nedalo říci, že by se nějak charakterně vyvíjeli, Teyla si zvyká na pobyt na Atlantidě bez svých soukmenovců, doktor Beckett a doktor McKay se věnují každý své práci a doktor Zelenka zde dostává možnost ukázat, že jako druhý vědec je minimálně stejně dobrý jako McKay. Navíc dostává ještě více prostoru v užívání češtiny, což je pro tuzemského diváka radost poslouchat.

Druhá série Stargate Atlantis (v češtině Hvězdná brána: Atlantida) se po úvodní sérii, v níž jsme byli uvedeni do děje, vydává za novými dobrodružstvími. S Wraithy se už expedice otrkala a je jim více než důstojným soupeřem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate Atlantis: Wraithové na sto způsobů