Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate Atlantis: Čtvrtá a pátá série už melou z posledního

Jan Neuman

Jan Neuman

25. 6. 2010

Posledně jsme skončili v tom nejzajímavějším a nejnapínavějším, co může třetí a v tuto chvíli i čtvrtá a po té pátá série nabídnout. Pojďme se tedy podívat, jak to nakonec dopadlo.

Na Atlantidu zaútočili Replikátoři a město muselo opustit planetu, na které se doteď nacházelo. Naneštěstí bylo poškozeno a k nové planetě nedorazilo. Zůstalo někde na půl cesty, poškozené. Ztrácí energii, štít i vzduch. Najdou se zranění i ztráty na životech.

Jedinou možnou záchranou by bylo sehnat nový zdroj energie, jenže ZPM nerostou na stromech (ZPM je velmi výkonný Antický zdroj energie, který jediný je schopen napájet Atlantis). Štěstím v neštěstí by mohlo být, že na blízké planetě se ZPM nachází, avšak tato planeta je domovem Replikátorů. Naše expedice se proto vydává na nesmírně obtížnou a nebezpečnou výpravu, ze které nakonec přiveze ZPM a docílí i něčeho dalšího. Přinutí Replikátory dělat to, pro co byli stvořeni. Bojovat s Wraithy.

Zdroj energie zvaný ZPM. Zdroj: media.photobucket.com

Krásně se z toho naši hrdinové vymotali, že? Chyba lávky, Replikátoři sice zaútočí a mají velké úspěchy, nicméně časem si jako správní válečníci uvědomí, že Wraithy je možné porazit jinak, bez velikých ztrát.  A tak začnou napadat planety obývané lidmi, aby Wraithům zamezili přísun potravy. Expedice se za to cítí plně odpovědná, a proto se do boje s Replikátory pouští znovu. Teď již nejde o přežití Atlantis, ale o přežití veškerého lidstva v galaxii Pegasus.

Aby mohli Replikátory definitivně zničit, potřebovali by Atlanťané větší palebnou sílu. V reálu to znamená mít více než dvě vesmírné lodě, přestože tyto lodě jsou velmi výkonné. Proto se spojují s Wraithy a Cestovateli. Rasa, která křižuje vesmírem, si odvykla žít na zemi a celý svůj život tráví na vesmírných lodích, které jsou už ale za staletí jejich existence ve špatném stavu. Proto jsou nuceni stále častěji vyhledávat pevnou zemi pod nohama, ať již k opravám, nebo k trvalému žití.

Teyla v zajetí Michaela. Zdroj: stargate.mgm.com

Jedna hrozba je pryč, ale další přicházejí. Po společném útoku již Wraithové vědí, že Atlantis je stále v galaxii Pegasa, a tak se budeme s Wraithy setkávat stále častěji. A nejen s nimi. Michael, Wraith, který prodělal experiment dr. Becketta, se také bude ukazovat více, než by bylo zdrávo, a protože stále hledá recept na dokonalé mutanty a vytváří stále lepší a lepší exempláře, nebudou to nikterak příjemná setkání. Kruh se začíná uzavírat.

K neméně zajímavým věcem také dochází mezi herci. Čtvrtou i pátou sérii zdobí prakticky jedno překvapením za druhým, ať už jsou příjemná, nebo nepříjemná. Změny vedení, objeví se i staří známí z SG-1 a co víc, někteří s námi zůstanou i déle, než jen jako epizodní návštěva.

Seriál Stargate Atlantis (v češtině Hvězdná brána Atlantida), je vystavěn na základech objevování ztraceného města Antiků, které položila původní Stargate SG-1.  A proč také ne? Fanoušci původní seriál přímo zbožňovali a dožadovali se přídavku. Tvůrci jim ho tedy dodali v podobě nádherného města plného tajemství a zázračných technologií.

Příběh začal budovat již zkušený Brad Wright, ale tentokrát se k němu nepřidal dřívější parťák Jonathan Glassner, nýbrž novými nápady nabitý Roberta C. Cooper. A na příběhu je to jasně patrné. Některé epizody si sice zanechávají původní charakter, o což se stará Brad, ale často jsou v nich použity zcela nové prvky a nápady, které si na triko bere zase Robert. A co víc, díky modernějším technologiím a většímu rozpočtu máme možnost vidět slušné efekty, ne jako ze začátku SG-1, kde výbuch nevypadal pomalu ani jako výbuch.

Filmování. Zdroj: stargate.mgm.com

Důležité bylo také vybrat kvalitní herce, ale kde je vzít a nekrást? Stěžejním se zdá být propojení obou příběhů, o což se starají naši známí z SG-1. Tuto linii dále prodlužuje vedoucí expedice doktorka Weirová, avšak tu v Atlantis hraje Torri Higinson (na rozdíl od SG-1). Ve čtvrté a páté sérii se ale post vůedce několikrát změní  – jednou bude šéfovat Amanda Tapping (Sam Carterová), podruhé Roberta Picardo (Richard Woolsey). K nim patří staří známí drsňáci Joe Flanigan (John Sheppard) a Jason Momoa (Ronon), který se stal takovým druhým Teal’cem (a ten pravý v podání Christophera Judge se také objeví). K tomu krásná hrdinka, kterou si vystřihla Rachel Luttrell (Teyla), a protože se jedná o seriál plný technologií, jsou potřeba i chytří hoši jako David Hawlet (dr. McKay) a David Nykl (dr. Zelenka), kteří ovšem umí i slušně pobavit. A když je potřeba někoho vyléčit, je nablízku Jewel Staite (dr. Kellerová).

Vy byste se ho nelekli? Zdroj: stargate.mgm.com

Pokud si někdo z vás myslí, že mu v žilách koluje antická krev, že v noční tmě vídá iluze Wraithů nebo že soused je Replikátor, protože vás každou noc budí a vy máte pocit, že ani nespí, pak je Seriál Stargate Atlantis přesně něco pro vás. Dokoukejte a příště se podíváme na nováčka, Stargate Universe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stargate Atlantis: Čtvrtá a pátá série už melou z posledního