Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Staré předměty, co máte doma, které vám můžou vydělat nemalé jmění

Sníte o tom, že jednou vykopete poklad a zbohatnete? Tak zbystřete. Možná nějaký poklad vlastníte, aniž byste o tom věděli. A ani nemusíte kopat…

gramofonove-desky-vam-mohou-vydelat

Zdroj: Pixabay.com

Místo lopaty a kopání prohledejte půdu či sklep. Není totiž vyloučeno, že právě vy vlastníte artikly dob nedávno minulých, které za dobu, kdy na ně padala patina, nabraly na ceně… A o jaké produkty se jedná?

Videokazety

Za některé staré originální VHS kazety můžete dostat od 34 000 Kč. Například za film Frankenstein’s Castle of Freaks z roku 1974 můžete obdržet 51 000 Kč, za Pekelnou bestii SS 41 000 Kč, kazeta s filmem Betrayed and Celestine má hodnotu 37 400 Kč a snímek The Legend of Hillbilly John můžete střelit za již zmíněných 34 000 Kč.

Frankenstein’s Castle of Freaks

Frankenstein’s Castle of Freaks

Důvodem vysoké ceny inkriminovaných titulů je obskurnost či jiná morální závadnost, kvůli které byly tyto snímky stažené z prodeje krátce po jejich zařazení do distribuce. Pro takové kazety se již vžil i vlastní termín – Antech (starověké technologie).

Pokud byste navíc nejen tyto kazety vlastnili, ale ještě je nechtěli dát hned z ruky, možná dobře uděláte, jelikož podle Willa Thomase z internetového bazaru LoveAntiques.com se trh starých véháések teprve rozjíždí, takže hodnota artefaktů se může ještě dramaticky zvýšit.

Gramofonové desky

Velká finanční hodnota starých gramofonových desek je všeobecně známá. Co jste ale možná nevěděli je, že nemusíte mít desky zrovna od Beatles a Rolling Stones, abyste si přilepšili. Jestli váš otec či děda holdoval punku, možná máte ve sklepě singl God Save the Queen/No Feelings od Sex Pistols v hnědém obalu, jehož hodnota je 272 000 Kč.

Velkou cenu má i dvanáctipalcové Madonino album Erotica s modrým potiskem přímo na desce, na němž známá provokatérka cucá palec. Tato deska vás obohatí o 68 000 Kč. Důvodem vysoké hodnoty nosiče je fakt, že takových desek bylo vydáno jen 50 tisíc.

Obal totiž narážel na skandál Sarah Fergie Fergusonové, členky královské rodiny, kterou bulvární novináři vyfotili, když cucala svému účetnímu palec. Vedení gramofirmy nechtělo riskovat skandál a tak další série Eroticy poslalo do světa s novým, již nezávadným potiskem.

nokia-mobilni-telefon

Zdroj: Pixabay.com

Staré mobily

Zahodili jste své první pádlo? Tak možná ještě spláčete nad výdělkem, jelikož trh starých mobilů nabírá stejné výšky jako vyzvánění starých dobrých cihel. Mobily, které vám ještě před deseti lety nechtěli v zastavárně vzít ani zadarmo, dneska vedou k snadnému ritu.

The Mobira Senator, vůbec první Nokia z roku 1981, vám může vydělat něco málo přes 31 000 Kč, model Motorola DynaTAC 8000x, první přenosný telefon vůbec, vám přinese zisk až 28 000 Kč. Běžnější mobily, jako Nokie 7110 a 8110, mají hodnoty okolo 2000 Kč.

Hračky 80. a 90. let

Spousta současných, snadno sehnatelných hraček vychází z 20 až 40 let starých předloh. A jak to tak většinou bývá, někteří lidé se již nespokojí s kopiemi a chtějí originály. Například za Furbyho, kterého šlo ještě v roce 1998 prodat za necelých 800 Kč, je dnes nabízeno více než 12 000 Kč.

furby-hracka

Furby, Zdroj: Pixabay.com

Trefou do černého a šustivého jsou tradičně hračky s tématikou Star Wars. Postava robota Boba Fett, která v roce 1979 stála sotva dvě libry, byla nedávno prodána za neuvěřitelných 430 000 Kč. První edice Star Wars Lega se dnes prodává za víc než 160 000 Kč. Cena ovšem rapidně klesá, pokud majitel Lega nemá stavebnici v originálním balení. Stará Lega obecně mají vysokou hodnotu, stejně tak plastové pistole Nerf, panenky Barbie či autíčka Hot Wheels.

Happy meal hračky

Rodiče, kteří neradi brali své malé děti do McDonald´s, možná ještě vezmou útokem dětské pokoje svých již odrostlých dětí, až zjistí, za kolik se vykupují hračky, které se dávaly k Happy Meal Menu.

„Spousta Happy Meal hraček byly v podstatě vyrobeny rovnou na skládku. Faktem ale je, že McDonald´s se čas od času obracel na zajímavé či prestižní výrobce, kteří pro řetězec zhotovili, s odstupem času, velmi hodnotné výrobky. Kompletní set postaviček z počítačové hry Super Mario z roku 1990 či Happy Meal Lego z roku 1985 patří asi k nejcennějším,“ říká odborník na hračky Peter Jenkinson s tím, že zmíněné artikly mají dnes hodnotu od 12 do 33 tisíc korun.

super-mario

Zdroj: Pixabay.com

Ale i jiné hračky rodičům vrátí tehdejší nákup Happy Mealu. Například postava Cruely z filmu 101 dalmatinů dnes stojí necelých pět stovek korun.

Obaly cereálií

Existuje vůbec někdo, kdo by si koupil staré, od molů prožrané cereálie? Překvapivě ano. Například prázdná krabice od obilovin Ralston Nintendo edice z roku 1988 byla nedávno prodána za necelé dva tisíce korun. A kdyby byla plná, mohl její původní majitel inkasovat dvojnásobek.

Tenisky

U tenisek platí to samé co u hraček: současné retro tenisky již lidem nestačí a chtějí vlastnit dobové originály. Zachovalý pár Adidasek ze 70. let se na eBay prodává za přibližně 8200 Kč. Dvojice vzácných Air Jordans tenisek od Nike dnes stojí necelých 50 tisíc korun – a to boty nemusí být ani ve výrazně dobrém stavu. Obecně platí, že omezené edice tenisek mají pro sběratele velkou hodnotu.

Commodore 62

Commodore 62

Počítačové hry

Staré počítačové hry nabývají na hodnotách. Například hra Commodore 62 z roku 1982 má cenu přes 13 200 Kč, Pepsi Invaders má hodnotu až 45 000 Kč. Pokud ještě máte konzole, na kterých staré hry rozběháte, můžete si ke hrám ještě něco přivydělat.

Takže vzhůru do sklepů a na půdy!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Staré předměty, co máte doma, které vám můžou vydělat nemalé jmění