Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Stará vína na nás působí sílou nevídanou, říká basák kapely Škwor

Redakce

Redakce

12. 2. 2014

Stálice české rockové scény se po krátké novoroční pauze opět přihlásila o slovo. Koncem ledna Škwoři vypustili na světlo světa zbrusu nový videoklip a na jaře se kapela chystá na velké turné.

FOTO: Škwor

Foto: Václav Šilha

Jaké to je vyprodat Incheba Arénu, podle čeho kapela vybírá písně pro koncertní playlist, a co všechno chystají Škwoři na jarní tour nám prozradil baskytarista Tomáš Kmec.

Kapele nedávno vyšel klip k novému albu Sliby a lži. O tom, že klip bude k písni Síla starejch vín, rozhodli v anketě vaši fanoušci. Jak vznikl nápad vytvořit klip podle preferencí fanoušků?

Po každé desce dáváme na naše stránky anketu, v které se fanoušků ptáme, jaká píseň je jim nejbližší. Je to z toho důvodu, jelikož nás zajímá, které písně zařadit do koncertního playlistu atd. No, a když nám nevyšlo natáčení klipu na píseň Poslouchej, tak bylo jasné, že dáme na fanoušky a vybereme podle jejich mínění nej píseň.

Jak kapela zareagovala, když fanoušci vybrali zrovna tuto lyrickou baladu?

Popravdě nás to celkem překvapilo, že je to zrovna Síla starejch vín. Pro Škwor je to dost netypická píseň a na desku se dostala jako úplně poslední. Vydávat o týden dřív, tak na desce píseň vůbec nebyla.

Text kapely vypráví o „síle starejch vín“. Jakou sílou působí „stará vína“ na vás?

Sílou nevídanou. (smích)

Režie klipu se ujal Martin Linhart, který už spolupracoval například s Imodium, Olgou Lounovou či s Clou. Má kapela mezi jeho klipy nějaký oblíbený?

Takhle jsme na to při výběru nekoukali. Když nám firma poslala nějaký klipy od Martina, tak bylo vidět, že jsou všechny udělány profesionálně. Navíc jsme se hned po první schůzce shodli, že nám sedí i jako člověk, což je taky hrozně důležitý.

Loni kapela oslavila 15 let své existence. Vrcholem oslav byl pak pražský koncert. Prozraďte nám, jaký je to pocit vyprodat Incheba Arénu?  

Popravdě jsme to absolutně nečekali. Byli jsme připravený i na to, že lidi nepřijdou a proděláme strašný peníze. Nakonec se to povedlo a ten pohled na vyprodanou halu stál fakt za ten risk.

Na pódiu se s vámi v Incheba Aréně objevila i Gabriela Gunčíková. Je možné, že s ní budete spolupracovat i dál?

Nebráníme se ničemu, možný je všechno. Když bude mít zájem i Gábina a bude to nějak dávat smysl, tak proč ne.

Vraťme se teď k vašemu poslednímu albu, které je pro vás již desáté v pořadí. Čím se liší od alb minulých?

Těžko říct, to by asi spíš měli posoudit fanoušci, čím je jiné. My se vždycky snažíme, aby na nové desce byl zvukový posun, aranžérský atd., ale ve finále jde o písničky, jestli se povedou, nebo ne. Podle reakcí lidí to vypadá, že se deska povedla.

Fanouškům se z alba Sliby a lži tedy nejvíc líbí píseň Síla starejch vín. Jak to máte vy? Která píseň z tohoto se nejvíc zaryla pod kůži vám?

Každý to máme asi trošku jinak, ale vždycky se nějak shodneme a v podstatě se naše nejoblíbenější písničky shodují i s výběrem fanoušků.

A jak je to s budoucností kapely? Vydali jste Best of i DVD, vyprodali Incheba Arenu. Jaké má kapela cíle dál?

Tak teď se hlavně věnujeme přípravám na naši jarní tour, kdy objedeme patnáct měst v Čechách a na Moravě a jeden koncert na Slovensku v Bratislavě. Jinak věcí chystáme víc, ale co můžeme prozradit je, že na konci letních prázdnin vyjde DVD z pražského koncertu.

Během jarního tour chystáte i „pár pestrých technických novinek z velkého pražského koncertu“, prozraďte čtenářům TOPZINE.cz aspoň jednu z nich.

To právě nemůžeme. Je to tak, že každý z  těch šestnácti sálů je tak odlišný, že se snažíme scénu a věci kolem v podstatě udělat na míru, takže každý koncert bude originál.

Na následující měsíce kapela plánuje celkem šestnáct dalších koncertů S&L Tour 2014, během nichž si budou moci majitelé novinky Sliby & Lži nechat album podepsat všemi členy kapely. Jarní část turné odstartují Škwor 13. února v Bratislavě a zakončí 25. dubna v Českých Budějovicích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stará vína na nás působí sílou nevídanou, říká basák kapely Škwor