Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Star Wars Omnibus odhalí, co se dělo dál

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

21. 2. 2011

Fanoušků Star Wars v naší zemi jistě není málo. Fanoušků sci-fi ještě více. Právě pro ně vychází komiks Star Wars: Stíny impéria. Nejedná se jen o nudné přepisy filmů, ale o rozvíjení celého světa. V případě prvního u nás vydaného omnibusu se čtenář dozvídá, co se dělo po imperátorově smrti.

Ilustrace na obálce komiksu, autor: Hugh Fleming

Zatímco u nás filmy vyšly sic opožděně, ale vyšly, s knihami také po převratu nebyl nějak problém, komiksy byly vždy poměrně pozadu. S komiksy byly SW fanoušci na sucho, pokud se nepočítá ojedinělý pokus z roku 1992, který ale nebyl snad po žádné stránce dostačující. Měl hrozný překlad, vazbu rozpadající se již při nákupu, dysgrafický lettering. Ale pro SW geeky alespoň něco. Nyní už nebudou muset uctívat polorozpadlou čmáranici –  BB/art se totiž pustil do vydávání Omnibusů, jenž působí jako jakési best of mezi komiksy z Lucasova sci-fi světa.

Ne, já jsem tvůj otec, Luku

Kniha se skládá ze tří příběhů, přičemž každý volně navazuje na ten předešlý. Jako první byl vybrán segment s titulním názvem, Stíny Impéria. Odehrává se mezi pátým a šestým dílem hvězdných válek a objevují se zde dvě dějové linie. Jedna popisuje Boba Fettův let k Jabba Huttovi, druhá konspirace v organizaci Černé slunce. Příběh měl na starost John Wagner, tvůrce Soudce Dredda.

Fettovu část dovedl zpracovat skvěle, obsahovala vše, co by měl příběh o žoldákovi mít. Hlavní postavou je sice záporák, nicméně vykreslený jako velmi sympatický chlapík, neštítící se udělat jakýkoli zákeřný tah. To vše s notnou dávkou napětí a pravých „přátelství“ dává dohromady cosi, na co se budete těšit vždy, když je zrovna prostor věnován druhé linii. Bohužel právě druhá linka už je na tom o něco hůře. I když příběh odhaluje mnohem více ze světa Star Wars, není zpracován tak zručně, působí spíše nudně a jen jako zbytečné natahování, bez něhož by ale nemohly vzniknout další příběhy obsažené v této knize.

Kresebně se příběh vyvedl z celé knihy nejlépe. I když možná výtvarná stránka Johna Nadeaua potěší spíše starší generaci a té mladší přijde již jako něco přežitého. Jedná se o klasickou kresbu z osmdesátých/devadesátých let. Spíše než na realističnost je u kresby důraz kladen na vedení příběhu, což splňuje. Naštěstí si se zpracováním redakce ještě pohrálo a linku i koloring vyčistilo, aby se na ně dívalo ještě lépe, ale pocit oldschoolu vzbuzují stále.

Nová doba, nové postavy vyhazují ty staré

Nejpovedenějším segmentem je druhý příběh Mara Jade: Císařovou rukou. V ději, jejž mají na svědomí Michael A. Stackpole a legendární Timothy Zahn, se čtenář setkává s Marou Jade, imperátorovou soukromou vražedkyní. Příběh se odehrává chvíli po imperátorově smrti, tudíž se fanoušci dozvídají, co se stalo nakrátko po šestém díle filmu. Spíše než vesmírné řeže se zde lidé nabaží psychologických pochodů hlavní hrdinky. Které pomáhají gradovat čtenářovo napětí, jenž se vyburcuje k vrcholu až na konci pomalého stupňovaného přerodu v závěrečnou bitvu. Ačkoli jsou celé Hvězdné války sci-fi, u této části je očividná inspirace thrillerem a drsnou školou. Scénář sází na gradaci napětí, což se mu vyplácí.

Navíc se velmi sympatickým jeví zasazení na druhou stranu, pohled na to, jak to všechno bere bývalé impérium. Konečně čtenářům není předkládán jen pohled na rebely usilující o záchranu vesmíru, ale na postavy, které by měly být za zlé. Avšak po nahlédnutí do jejich psychiky je už člověk tak omezeně brát nebude. Uvidí, že spousta z nich za to vlastně nemůže a stejně jako v mnohých sci-fi románech se zde objevuje jakýsi odpor k lidské fanatické víře v cosi, zde v božského imperátora.

Sní androidi o elektronických ovečkách?

Třetí příběh pojmenovaný Stíny Impéria: Evoluce mají na svědomí Steve Perry (scénář) a Ron Randall (kresba). Příběh autor zasadil ještě později po Palpatinově pádu, avšak z politické sféry se čtenář nedozvídá nic. Perryho příběh příliš lidské androidky působí dost otřepaně, téma bylo rozvíjeno například ve většině knih Philipa K. Dicka. Plusem příběhu je opět hlavní hrdinka. Nejenom její bujné vyobrazení, ale především to, že se jedná o postavu z filmů neznámou.

Avšak stejně se zde objevuje hlavní filmová partička kolem Luka Skywalkera, jejíž zasazení do příběhu ve čtenáři vyvolává protichůdné reakce. Jednak působí jaksi do počtu, příběh by obstál mnohem lépe bez ní, druhak se poprvé v knize vyskytuje Han Solo, který působí jako komediální katalyzátor, nad jehož postavou a jejími trampotami se bude čtenář pobaveně usmívat. Jen kdyby příběh nepůsobil tak uměle natahovaně.

Star Wars Omnibus je komiks, který se vybraným hodí nejen pro absolutní geeky, ale potěší všechny čtenáře sci-fi. Jediným záporem je, že ho asi nebude moci číst někdo, kdo neviděl alespoň starou trilogii SW, ale bůhví, jestli někdo takový vůbec existuje. Celkově by se doporučení dalo rozdělit takto. Pro SW geeky: naprostá nutnost, totalbrutal majstrštyk, který nikomu nesmí uniknout. Pro sci-fi čtenáře: hodně dobré čtivo, které díky své rozsáhlosti zabere více než jeden prázdný večer. Pro trekkies: své nepřátele byste měli přeci znát, ne?

Název originálu: Star Wars Omnibus: Shadows of the Empire
Český název: Star Wars Omnibus: Stíny Impéria
Scénář: John Wagner, Steve Perry, Timothy Zahn, Michael A. Stackpole
Kresba: John Nadeau, Carlos Ezquerra, Kilian Plunkett, Ron Randall
Obálka: Hugh Fleming
Překlad: Vlastimil Šprta
Počet stran: 400
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art ve spolupráci s Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Wars Omnibus odhalí, co se dělo dál