Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Star Trek: Voyager, Cesta do Delta kvadrantu a zase zpátky

Jan Neuman

Jan Neuman

15. 10. 2010

Ne kapitán Kirk, ale kapitán Janewayová se vydává tam, kam se ještě nikdo z Federace nevydal. A cesta odtamtud je sakra dlouhá a sakra nebezpečná.

Vesmírná loď Voyager, Zdroj: dvdcollectionsale.com

Vesmírná loď USS Voyager je pověřena rutinním úkolem, a to vypátrat a zadržet loď povstalců v Neutrální zóně, to se jí podaří, ale vlivem velmi mocné entity Ochránce je poslána i spolu s lodí povstalců na druhou stranu galaxie známé jako Delta kvadrant. Obě zpočátku znepřátelené lodi jsou donuceny spolupracovat a všichni se poté na palubě Voygeru vydávají na cestu domů, na cestu, která by měla trvat sedmdesát pět let.

Na této cestě zažijí mnohá dobrodružství a nebezpečenství, budou muset překonat obrovské území ovládané Borgy a setkají se i s rasou, známou jako 8472, která pochází z Tekutého prostoru (jak ho nazvali Borgové, pro vstup do tohoto prostoru je nutno vytvořit určitý druh singularity) a rázem jsou prohlášeni za nejnebezpečnější rasu, jakou kdy lidstvo spatřilo.

Rick, Michael a Jeri

Hned z počátku je patrné, že se znovu změnil koncept, na kterém producenti vystavěli příběh, což je jednoznačně dobře, ohrané věci se stávají nudnými a toho se chtěli Rick Berman, Michael Piller a Jeri Tailor jakožto tvůrci vyvarovat. A to se jim zcela jistě povedlo, Voyager bývá z hlediska dějovosti považován za to nejlepší, co série Star Trek vyprodukovala, jen nebýt častého zaměřování se na osudy jednotlivých postav, mohla celá série působit svižnějším dojmem (ovšem ne vždy je tomu úplně špatně, kupříkladu sledovat osudy Sedmé z devíti, bývalého Borgského vojáka, od samotné asimilace až po znovunabytí lidství na palubě Voyageru jsou více než zajímavé).


Rasa 8472 hraje trošku jinou ligu, než Borgové, Zdroj: startrekweb.nl

Základem bylo samozřejmě vymyslet koncept a napsat scénář, ovšem jen scénář není otázkou úspěchu, je nutné taky sehnat kvalitní herce, a to hlavně takové, kteří věrně ztvární budoucí hrdiny, což se tvůrcům povedlo a jestli ne na jedničku, alespoň na dvojku. Menší změnou budiž to, že pro tentokrát tvůrci nepoužili nikoho z předešlých sérií.

Žena je někdy lepší než muž

Hlavní postavou a velitelkou Voyageru je kapitán Kathryn Janewayová (Kate Mulgrew), která i jakožto žena dovede vzít věci pevně do rukou, což nám dokáže již v první epizodě, je tvrdá a neúprosná, také díky tomu dokázala „umravnit“ i povstalce, se kterými musela posádka chtě nechtě nakonec spolupracovat, ale co bychom také chtěli od kapitána, která na rozdíl od Picarda pije ne earl grey, ale pořádné kafe. Avšak i ona (jako ostatně každá žena), dovede projevit svou náklonnost, jak se o tom na vlastní kůži přesvědčí třeba Chakotay, když jsou společně s kapitánkou nakaženi záhadnou chorobou a vysazeni na jedné planetě. Ale na takovéto situace narazíme i na palubě Voyageru, neboť to mezi nimi jiskří téměř neustále. Také to, co je kapitánka schopná obětovat v poslední dvouepizodě pro záchranu své lodi i její posádky (hlavně Chakotaye, ale ne jen pro něj), dokazuje, jak se se svou posádkou sžila.

Kapitánka Kathryn Janewayová, Zdroj: albatani.cz

Komandér Chakotay (Robert Beltran), který z indiánského velitele povstalců postupem času díky svým schopnostem povýší až na prvního důstojníka na palubě Voyageru. Chakotay byl původně důstojníkem Hvězdné flotily, ovšem po té co byla jeho planeta podstoupena Cardasianům, přešel k povstalcům, zachoval si tak některé rysy chování co ho učila Flotila, ale tyto rysy obohail i chování povstalců, díky nimž se stal tvrdší, hrubější a neústupnější. Důkazem budiž jeho odepření spolupráce Borgům, když byla kapitánka Janewayová v bezvědomí, to chtělo spoustu odvahy, drzosti a možná i hlouposti, ale nakonec to dobře dopadlo.

Mezi další posádku se začleňuje hologram doktora (Robert Picardo), který se podobně jako android DatNové generace snaží přiblížit lidství, avšak on má oproti Datovi menší výhodu v tom, že třeba samolibost a ješitnost pro něj není hned ze začátku něčím novým, jeho programátorovy asi tyto lidské vlastnosti přišli tak nějak přirozené pro povolání doktora. Nicméně stejně jako s Datem se v některých situacích opravdu s chutí zasmějeme, neboť jsou ztvárněny opravdu velmi dobře a hlavně věrohodně.

Vyndejte pár šroubků a je to člověk

Dalším členem posádky, který se učí lidským vlastnostem je Sedmá z devíti (Jeri Ryan), která byla odloučena od borgského společenství a putuje s našimi cestovateli směrem zpět mezi lidi, jimž byla vytržena Borgskou asimilací, objektem jejího učení se lidství se stává dokonce i komandér Chakotay, kterého často pozoruje (v jedné epizodě z paralelního vesmíru jsou dokonce manželé). Nutno také říci, že bez všemožných borgských implantátů vypadá Jeri fakt sexy, hlavně v těch přiléhavých uniformách.

Komandére Chakotay a Sedmá devíti, stále ještě Borg, Zdroj: celebla.com

Důkazem toho, že Klingoni a Federace delší dobu spolupracují, je i fakt, že na palubě je lidsko-klingonská míšenka poručík Toresová (Roxann Dawson), které dokonce „poštěstí“ být objektem testů DNA, díky níž cizí rasa najde lék na chorobu, která je sužuje. Na to, že má v sobě Klingonskou krev je až nezvykle klidná a Klingonské geny se projeví jen občas, ale poté to stojí za to, však známe klingony.

Poznámka, že z předešlých sérií neuvidíme žádného herce, nebyla tak úplně přesná, jednoho přeci jen uvidíme. Je jím tajemná a velmi mocná entita Q (John de Lancie), kterého známe především z Nové generace. Čas od času se zde objeví a nutno říci, že jeho přítomnost kapitána Janewayovou mírně řečeno dopaluje, ale to ostatně i jejího kolegu Picarda v Nové generaci. Tak jako tak je to příjemná a hlavně nečekaná změna, Johna by nikdo ve Voyageru nečekal.

Kostýmy, efekty a emzáci

To co se od ostatních Star Treků příliš nezměnilo, uniformy Hvězdné flotily, které vypadají vesměs stejně, ovšem není se čemu divit, Flotila jako armáda uniformy příliš nemění. Z tohoto pohledu si užijeme především na jiných planetách a světech, které Voyager za svou cestu potká. Ze samotné posádky bych především vystihl kostým Talaxiana Neelixe (Ethan Phillips), který nosí několik druhů oděvů, nejčastěji ho ale uvidíme v něčem, co připomíná béžové sako ovšem zajímavějšího střihu, než byste odhadovali.

Talaxian Neelix a jeho móda, Zdroj: andystrekpage.de

Uznání by mělo patřit také maskérům, kterým patří asi největší podíl na tom, že Borgové byli vzhledově tak strašidelní a hrůzu nahánějící; i rasa 8472 se velice vydařila. A nejen to, uznání by mělo patřit také zvláštním efektům a vůbec všichni tito účastníci projektu Star Trek Voyager byli mnohokrát nominováni na nesčetné množství cen a ocenění, ať už za kostýmy, nebo za speciální efekty, neboť uvidíme spoustu a spoustu zajímavých bitev, ale i vesmírných úkazů.

Star Trek Voyager patří mezi kultovní záležitosti Star Trek univerza a představuje pravděpodobně to nejlepší, co Star Trek vyprodukoval, ať se již jedná o příběh, dějovost, kostýmy, speciální efekty, nebo ztvárnění hlavních rolí. To, co poněkud hyzdí krásu Voyageru, jsou ony zmiňované a často zdlouhavé rozbory osudů posádky a občasná nelogičnost děje, které si ale všimne pouze pozorný divák. I přes tyto drobné vady na kráse je Voyager po právu tím nejlepším, co z dílny Star Treku vzešlo.

Název: Star Trek: Vesmírná loď Voyager (Star Trek: Voyager)
Délka: 7 sérií (první 16 a zbývající série 26 dílů po 45 min)
Tvůrci: Rick Berman, Michael Piller, Jeri Tailor
Kanál originálního vysílání: UPN
Kanál vysílání u nás: Česká televize
Hrají: Kate Mulgrew, Robert Bertran, Roxann Dawson, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garett Wang, Jeri Ryan.

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Trek: Voyager, Cesta do Delta kvadrantu a zase zpátky