Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Star Trek, The Next Generation: Zpátky po dvaceti letech

Jan Neuman

Jan Neuman

17. 9. 2010

Toto jsou cesty nové vesmírné lodi Enterprise, dvacet let po Kirkovi, s novými herci, novým nápadem i novou koncepcí.

Na počátku všeho stálo rozhodnutí studia Paramount  po letech znovu obnovit projekt Star Trek, neboť pozornost fanoušků ani po dvaceti letech neochabla, což dokládala i vysoká návštěvnost filmů s titulem Star Trek, proto studio znovu oslovilo Gena Roddenberryho a ten byl postaven před nelehký úkol, jak navázat na jeho původní dílo a jak ho celé sestavit.

Scénář a jiná zvířena

Nová generace doznala změn i po stránce scénáristické. Na rozdíl od epizod původního Star Treku, ve kterých bylo často shrnuto vše od napětí, humoru, lásky a romantiky, jsou tyto epizody mezi sebou jasně odděleny a celá epizoda tak odhalí zcela jiný rozměr. Je tedy možno lépe zachovat hlavní myšlenku pro celou epizodu, což je jasně krokem kupředu. Co se týče celkového projevu seriálu, je bohužel vidět, že se v jeho průběhu měnilo obsazení scénáristů, patrné je to hlavně na začátku druhé série, kde už by scénáristé měli být již ostřílení a zkušení, ovšem právě v důsledku změny těchto „pisálků“, působí začátek druhé série stejně roztržitě, jako začátek té první.

Michael Piller, scénárista třetí a čtvrté sezóny, Zdroj: startrek.com

Úplně nová loď

Příběh Star Trek: Nová generace se odehrává přibližně sto let od dobrodružství kapitána Kirka a jeho posádky, bylo tedy zapotřebí přizpůsobit tomu svět a technologie. Právě proto byla navržena i nová Enterprise, která je větší, luxusnější, rychlejší, a dokonce lépe vyzbrojená. Celkový design vytvářel Andrew Probert, který stvořil i původní slavné lodi. Nová Enterprise má elegantnější tvary, je zaoblenější a vůbec celá k pomilování.

Plánek nové Enterprise, Zdroj: fanpop.com

Nový příběh

Federace se od svého vzniku podstatně změnila, již nečítá jen pár planet, nýbrž celé soustavy. Celý původní koncept Star Treku, tedy tajemný vesmír a odhalování vesmíru, se jaksi vytratil a posádka je postavena před zcela jiné problémy, kterými jsou především diplomacie (avšak ani objevování a záhady nám nezůstanou odepřeny).

Romulanský letoun, Zdroj: members.multimania.nl

Ale zato se objeví noví záporáci. V původní sérii jimi byli Klingoni, ti však s Federací uzavřeli příměří, a tak se hlavními potížisty stávají Romulané Romulané, jak už nám napovídá název, se ve svém původu opírají o Římskou filozofii a architekturu, což je na takto rozvinutou civilizaci dosti nezvyklé, že by se architektura od počátku neměnila a že by stavitelé využívali stále ty samé stavební postupy, každopádně válečnou techniku mají vynikající.

Starší verze Borga, Zdroj: startrek.com

A  aby toho nebylo málo, našim hrdinům se podaří objevit i kybernetickou civilizaci Borgů, což jsou zatraceně odolní, protivní a dost oškliví hajzlíci. Na rozdíl od Romulanů, Borgové jsou rasa bez vlastní filozofie, jediné o co jim jde je asimilace celého vesmíru a zařazení ho do své državy, nejedna civilizace jim již podlehla, což znamená opravdové nebezpečí. Jediná škoda, že zprvu dostali dosti strohý vzhled, na rozdíl od pozdější verze, to už je jiné kafe a kdo z nás se alespoň jednou nebudil hrůzou.

Nová verze Borga, kterého se bojíte více?, Zdroj: fortunecity.com

Protože ani J. T. Kirk by nedokázal žít sto let (holt někdo prostě není Chuck Noris), bylo třeba vybrat novou posádku a i zde se projevuje touha po změně. Scénáristé se totiž rozhodli vsadit na větší počet hlavních postav a zaměřit se na to, jak se vyvíjejí a jaké mají mezi sebou vztahy. Větší počet hrdinů totiž znamená větší množství variací.

„Vpřed, Jean-Lucku!“

Nejcharizmatičtější postavou nového seriálu se stává kapitán Jean-Luc Picard (Patrick Stewart), který je na rozdíl od jeho předchůdce z můstku původní Enterprise, již vyzrálý a zkušený, z čehož vyplývá i klid a rozvaha, což se pro diplomacii hodí rozhodně více, než Kirkovo často zkratovité jednání. Patrickovi sedla role charizmatického francouzského kapitána popíjejícího earl grey a používajícího svou oblíbenou hlášku „Engage“ („Vpřed“) jako ulitá a možná právě proto byl později obsazen v X-Menech, v hodně podobné roli vždy klidného profesora Xaviera. Snad jediným kazem na kráse může být to, že na Francouze má Jean-Luc zajímavý anglický přízvuk.

Patric Steward jako Jean-Luc Picard, Zdroj: startrek.com

Největším překvapením na palubě, je jistě Klingon Worf (Michael Dorn), který se stará o palubní bezpečnost a svojí přítomností upozorňuje právě na to, že vztahy Federace a Klingonů jsou nejlepší, jaké kdy byly. Dornovi se parádně podařilo skloubit v sobě výbušnou povahu Klingonů s povahou, kterou zdědil po své lidské matce.

Charakterovým oživením seriálu se též hned od první epizody stává android Data (Brent Spiner), který se snaží přiblížit se člověku, příliš mu to ze začátku nejde a často dostává okolní svět do rozpaků svými všetečnými a nevhodně časovanými otázkami.

Android Data, Zdroj: startrek.com

Rodina, základ státu

Mezi další naše nové hrdiny patří první důstojník William Riker (Jonathan Frakes), ze kterého pod vedení kapitána Picarda vyrůstá slibný budoucí kapitán, poradkyně Deanna Troi (Marina Sirtis), neocenitelný rádce našeho kapitána, od narození slepý technický důstojník poručík LaForge (LeVar Burton), vidící pouze se zařízením zvaným „vyzor“, lodní lékařka Dr. Crusherová (Gates McFadden) a její syn Wesley (Wil Wheaton). Na palubě však najdeme ještě daleko větší počet lidí, protože mnozí cestují i se svými rodinami, proto se čas od času stane, že příběh zásadně ovlivní postava, kterou poté již neuvidíme.

Jedna velká rodina, Zdroj: media.photobucket.com

Nová generace celkově slavila mezi fanoušky velký úspěch a zapsala se do srdcí mnohých trekkies, nový nápad, hudba a zcela nová znělka, uniformy také dostaly nový vzhled a již nevypadají jako svetr a vypadají elegantně a hlavně funkčně. Neokoukané efekty, které jsou oproti původním o tolik novější a modernější. Škoda jen, že právě díky změnám scénáristů se objevují malé nedostatky a nejistota v jejich prvních scénářích, také Bogrové si jistě zasloužili své stávající vzezření, neboť jedna z největších hrozeb vesmíru by měla vypadat strašidelně, ale i za to možná mohou rozdílné myšlenkové pochody, jejich původní tvůrce nemohl vědět, co s nimi jeho následovník v budoucnu udělá. I přes to se ale jedná o dobrou zábavu, když vezmeme efekty a ostatní, tak na svoji dobu, zábavu vynikající.

Název: Star Trek: Nová generace (Star Trek: The Next Generation)
Délka: 7 sérií (22-26 dílů po 45 min)
Tvůrci: Gene Roddneberry
Kanál originálního vysílání: First-run Syndication
Kanál vysílání u nás: ČT1
Hrají: Patric Steward, Michael Dorn, Brent Spiner, Jonathan Frakes, Marina Sirtis, LeVar Burton, Gates McFadden, Wil Wheaton.

Hodnocení: ****

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Trek, The Next Generation: Zpátky po dvaceti letech