Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Star Trek: Enterprise – Těžké jsou začátky Hvězdné flotily

Jan Neuman

Jan Neuman

5. 11. 2010

Zajímá vás, jak začínala Hvězdná flotila, kdo byl předchůdce kapitána Kirka a jak vypadaly vztahy s Vulkánci na úplném začátku? Jak vznikala Federace a kdo doopravdy objevil Borgy? Pokud ano, nesmí vám ujít Star Trek: Enterprise.

Hrdinové Star Trek Enterprise, Zdroj: fanpop.com

Star Trek: Enterprise je posledním seriálovým počinem studia Paramount, a přestože je poslední, jeho dějová linie začíná před všemi dříve uvedenými, přesně tak, jako tomu bylo s Lucasovými Star Wars, nebo Abramsovým novým filmovým Star Trekem. Posouváme se tedy „zpět“ časem, Hvězdné flotile je pouze dvacet let, Federace planet ještě zdaleka neexistuje a lidstvo je pod neustálým dohledem Vulkánců, kteří se domnívají, že lidstvo je ještě příliš mladé na mezihvězdné lety a schází mu potřebná míra logiky. To si ale nemyslí Jonathan Archer, budoucí kapitán vesmírné lodi Enterprise, ovšem s označením NX-01, tedy s mladší sestřičkou Enterprise kapitána Kirka.

Enterprise v novém kabátě

O lodní design nové lodi se postarali výtvarníci John Evans a Doug Dexler, Enterprise se v jejich podání opravdu vydařila, předlohou pro ni byl americký stíhací letoun Lockheed P-38 Lightning. Celá Enterprise je opravdu vymazlená, s nádhernými oblými tvary a s výzbrojí a výstrojí odpovídající tehdejší době, žádné štíty, pouze polarizovaný pancíř. Ze zbraní uvidíme zpočátku pouze prostorová torpéda, v pozdějších sériích torpéda fotonická. Jediným nedostatkem nové Enterprise je dosti vzdálená podoba od Enterprise kapitána Kirka.

Hvězdná loď Enterprise, Zdroj: kollewin.com

Mise Enterprise a její posádky jsou dost podobné jako u lodi kapitána Kirka, vystupují tu jako výzkumníci a objevitelé, ovšem nebyly na ně činěny takové nároky jako na posádku kapitána Archera. Podobnost konceptu se Star Trek: The Original series jistě není náhoda, stejně jako to, že místo technického důstojníka zastává stejně jako za Kirka Vulkánec, nebo lépe řečeno Vulkánka T’Pol. Ohromný rozdíl je však v tom, že posádka je unesena zkoumáním vesmíru a planet (za Kirka je již cestování běžné). Posádka Enterprise jsou první lidé, kterým se podařilo dostat se po téměř sto letech podřízenost“ Vulkáncům na mezihvězdnou výpravu a opravdu si to užívají. Někteří jsou tím téměř posedlí a záměrně vyhledávají dobrodružství, což několikrát přivede posádku do nebezpečí.

Kirk a Spock, Archer a T‘pol

Velitelem Enterprise je kapitán Archer (Scott Bakula), který je synem jednoho z vynálezců Warp pohonu, asi proto je do celé věci s objevováním vesmíru tak zapálen, a proto se také dvakrát nemusí s Vulkánci, kteří podle něj zatajovali lidstvu informace, a proto nebyl jeho otec schopen vidět první lidskou mezihvězdnou loď, tohoto úspěchu se bohužel nedožil. Scott ztvárňoval svou postavou velice charizmatického a tvrdého kapitána, který si nerad nechává radit od ostatních, který je také velice impulzivní a rád dá svůj hněv pocítit ostatním v jeho dosahu.

Vědecký důstojník Vulkánka T'Pol, Zdroj: flickr.com

Kapitánovou pravou rukou, je vědecký důstojník Vulkánka T’Pol (Jolane Blalock), která mu dost často leze na nervy svou přehnanou logikou a zcela jiným pohledem na věc. To však neznamená, že jen rýpe a nic nedělá, T’Pol je zcela nepostradatelnou součástí posádky, je neobyčejně schopná a někdy i její otravná logika dovede zachránit život. Přes to všechno to má ale na palubě plné nelogických lidí dost těžké a to hlavně s šéfinženýrem Tuckerem (Connor Trinneer), se kterým má velice často impulzivní výměny názorů, které však časem přecházejí do něčeho, s čím ani jeden nepočítal, holt co se škádlívá, to se rádo mívá.

Doktor Phlox, Zdroj: startrek.com

Ale patrně nejzajímavějším členem posádky je lodní lékař Denobulan Phlox (John Billingsley), pro kterého je celý pobyt na lodi a vůbec mezi lidmi velké dobrodružství. Užívá si objevování nových forem života, planet, ale i jeho hlavního koníčku, je studia lidského chování. Hned od první epizody se stává pravděpodobně nejvtipnější postavou celé série, neboť jeho někdy špatně formulovaná prohlášení o lidském chování jsou nezapomenutelné. Jeho životní styl a vyjadřování jsou často velice zvláštní, přesto je to velice schopný lékař, který často rád využívá „alternativní“ medicíny.

Bez Borgů to není ono

Dalším překvapením jsou uniformy, které se podobají spíše těm z Nové generace a Voyageru, přestože by se měly alespoň trochu blížit těm, které oblékal kapitán Kirk. Těžko očekávat, že by Flotila přecházela od kombinéz ke dvojdílným uniformám a nazpět, nicméně tento nedostatek urazí pouze zaryté fanoušky Star Treku. To, co naopak potěší, je oblečení Vulkánky T’Pol, které je kreativní a nezřídka kdy toho odhaluje více, než skrývá. Hezké jsou také kostýmy a masky ras, jež Enterprise na svojí cestě vesmírem potká, jako vždy potěší hlavně vzezření Borgů, jako vždy je strašidelně krásné. Změnu doznala i znělka, něco takového jsme u Star Treku ještě neviděli. Pod ni se podepsala Diane Warrenová, která ji vytvořila ve vzpomínkovém až mírně sentimentálním duchu a světe div se, dokonce se v ní i zpívá, což překvapí asi nejvíc.

Borgové na Enterprise, Zdroj: tthfantic.org

Star Trek Enterprise se vrací ke svým kořenům, a to nejen časově, ale i svým konceptem, ukazuje, jak vznikala Hvězdná flotila, Federace planet a vrací se k původnímu objevování a zkoumání vesmíru. Přichází se zcela novou Enterprise, která se sice nepodobá té, co přijde po ní, ale to vůbec nevadí, naopak, nová loď je nádherná, a to po všech stránkách. Uvidíme nové kostýmy, uniformy, které by sice měly odpovídat těm, co chronologicky následují, ale představují jen změnu od stereotypu. Překvapí nás i noví emzáci a nový styl vedení bitev. Možná zklame znělka, ale komu se nelíbí, ať si jí přetočí, anebo vypne zvuk. Sečteno a podtrženo, Star Trek: Enterprise by se měla stát odrazovým můstkem pro nové fanoušky Star Treku, přece jen chronologie je chronologie a není nic lepšího, než začít na začátku.

Název: Star Trek: Enterprise (Star Trek: Enterprise)
Délka: 4 sérií (počet dílů v sérii 22-26 po 45 min)
Tvůrci: Rick Berman, Brannon Braga
Kanál originálního vysílání: UPN
Kanál vysílání u nás: Neodvysíláno
Hrají: Scott Bakula, John Billingsley, Jolane Blalocková, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Parková, Connor Trinneer.

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Trek: Enterprise – Těžké jsou začátky Hvězdné flotily