Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Staff Benda Bilili: Kouzelné pouliční rytmy

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

24. 11. 2010

Za málokterou kapelou stojí tak neobyčejný a silný příběh. Staff Benda Bilili srší energií přesto, že její členové vedou zatraceně těžký život. Skupina vozíčkářů z Konga se ale k problémům staví s úsměvem a má na ně účinný lék v podobě hudby.

Vypravíte-li se na exotickou dovolenou do hlavního města Konga Kinshasy, nebude od věci mít se na pozoru. Kinshasa rozhodně nepatří k oázám klidu a bezpečí. Jestli na své dobrodružné vycházce zabloudíte k  ZOO, možná potkáte čtyři přátele bez domova, které spojuje jedna věc: jsou po dětské obrně upoutaní na invalidní vozík.

Roztančená kolečka

Je těžké si představit, jak se musí žít v takových končinách a ještě navrch s postižením. Dva ze zmíněné čtveřice, Ricky Lickabu a Coco Ngambali, ale našli něco, co je drží nad vodou – hudbu. Před pěti lety se rozhodli, že si budou vydělávat hraním na ulici.

Dvojice k sobě přibrala ještě dva kolegy (rovněž vozíčkáře) a dala vzniknout dost možná první kapele svého druhu na světě. Pojmenovali ji Staff Benda Bilili. Tajemný název by se dal volně přeložit jako „ukaž to, co je ukryté“. Ochrnutí hudebníci přitahují pozornost i originálními vozítky, na nichž se pohybují. Nejsou to obyčejná kolečková křesla, nýbrž podivuhodně vyšperkované tříkolky.

Nezdolní a vynalézaví

Postupem času se sestava rozrostla o několik mladých lidí, se kterými se osud také nemazlil. Jeden z nich, osmnáctiletý Roger, si ze staré plechovky a jediné struny vyrobil zvláštní nástroj, jehož zvuk se téměř podobá elektrické kytaře.

Ve své živé, barvité hudbě míchají Benda Bilili rumbu s reggae, lidovou africkou hudbou a mnoha dalšími vlivy. Jejich melodie v sobě ale schovávají i svědectví o tom, jak se žije v chudobě, bezpráví a drsných podmínkách konžských ulic.

Ze slumu rovnou na pódia

Staff Benda Bilili upoutali dvojici francouzských filmařů, kteří v Kinshase natáčeli dokument o pouličních umělcích. Florent de La Tullaye a Renaud Barret byli souborem naprosto unešeni a rozhodli se sledovat jejich osudy po několik let. Výsledek jejich práce teď můžete zhlédnout i vy.

Dokumentaristé skupině pomohli získat publicitu. Než se nadáli, ocitli se Benda Bilili pod křídly nahrávací společnosti a vyšlo jim album Tres Tres Fort. Pouličním muzikantům chudým jak kostelní myši se podařilo nevídané – začala jim chodit pozvání na festivaly.

Pokud se vám parta obdivuhodných muzikantů zalíbí a chtěli byste ji slyšet naživo, máte štěstí. Přijedou totiž napřesrok do Prahy vystoupit na festivalu Respect. Zahrají 12. června 2011 na ostrově Štvanice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Staff Benda Bilili: Kouzelné pouliční rytmy