Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Šrutovi Lichožrouti se vracejí, jaká dobrodružství je čekají tentokrát?

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

28. 1. 2012

Pro děti, jejich rodiče i další milovníky dětské literatury vychází v nakladatelství Paseka Pavlu Šrutovi druhý díl pohádkové knihy o lichožroutech s titulem Lichožrouti se vracejí. Pojďte se s Hihlíkem a Kudlou Dederonem podívat do vzdálené Afriky a znovu se nechat unést ponožkovým rájem. Na povedených ilustracích se i tentokrát podílela Galina Miklínová.

OBR: Lichožrouti

Kawa s Bumkou, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

V prvním díle knihy jste se dozvěděli, kdo že to lichožrouti jsou, a seznámili jste se s hlavními hrdiny: malým lichožroutem Hihlíkem, jenž se rozhodne k zásadnímu kroku, a to odjet do Afriky najít své rodiče. Také s jeho nejlepším přítelem a bratrancem Ramíkem, který se stává ředitelem penzionu Nový život, jejž zřídil profesor Kadeřábek jako výchovný ústav pro Kojoty lichožrouty z rozprášeného gangu Kudly Dederona.

A co se stalo Velkému Kojotu Kudlovi Dederonu? Všichni se domnívali, že zůstal někde v oblacích prachu při demolici baru Kilimandžáro, avšak tak to skutečně nebylo, to už se ovšem dočtete v následujícím druhém díle.

Pavel Šrut je známý jako básník, překladatel, autor písňových textů a fejetonů. V roce 2000 mu byla udělena Cena Jaroslava Seiferta za sbírky Zlá milá a Brožované básně. Za svou tvorbu pro děti byl dokonce v roce 2009 nominován na Mezinárodní cenu Hanse Christiana Andersena.

Lichožrouti se vrátili!

OBR: Lichožrouti

Lichožrouti se skutečně vrátili!

Kniha nás hned v počátku vtáhne do děje díky cestě hlavního hrdiny Hihlíka, který se vydává z Prahy do Afriky hledat své rodiče. Lichožrouty vidí jen pár dospělých, mezi nimi sir Jameson Archibald Sockwell a jeho věrný Ngok, poněvadž mají speciální brýle z vybroušených a rafinovaně seřízených čoček. Vidí tak každého lichožrouta na vzdálenost až sto metrů. Sir Jameson Sockwell narazí na Hihlíka na tržišti, kde si ho kupuje, přestože prodávající vidí jen čmouhy. Je mu však dobře zaplaceno, takže se na nic neptá a Hihlíka prodá.

Je ale sir Jameson kladnou či zápornou postavou? Od malička se mu všichni smáli a nazývali ho trpaslíkem, zakrslíkem a zrzavou palicí. Styděli se za něj dokonce i jeho rodiče. V životě nepoznal žádnou lásku ani přátele. Tedy dokud se u něj v pokoji neobjevil Patrik a Maud, dva maličcí zrzaví lichožrouti, kteří se mu stali přáteli na celý život. Sir Jameson je podnikatelem, který začínal návrhy různých bláznivých vzorů a barev punčoch, ponožek a dupaček pro miminka.

Není to ale jen zbohatlík, který drží lichožrouty v zajetí? Částečně ano, peníze mu opravdu nechybí. Díky whisky jeho předkové v Irsku zbohatli, avšak do hlavy mu peníze nestouply. Sir Jameson se jen domnívá, že svým postojem lichožroutům pomáhá, až v závěru si svou chybu uvědomí, a teprve potom se stane jejich skutečným přítelem a ochráncem. Šrut v knize nerozlišuje postavy kladné či záporné, jen poukazuje na jejich silné a slabé stránky. V závěru však i ti zlí tvorové dostanou rozum, ovšem zdali všichni, to se nechte překvapit!

Hihlík poznává Kawu a profesora Kadeřábka

Hihlík se u sira Jamesona seznamuje s africkou lichožroutkou Kawou. Je jiná než ostatní, taková, jakou ještě neviděl. Ta mu vypráví, že sir Jameson vyhledává v džungli lichožrouty, kteří trpí hladem, a vozí si je sem do Domu štěstí, kde nemusí nic dělat, jen se krmí. Hihlík se jí svěřuje, co má za lubem, a ona mu nabízí svoji pomoc. Lichožroutka Kawa je ztělesněním krásy a dobra. Také její přátelská povaha může u čtenářů zajistit jisté sympatie. Dokáže Hihlíkovi opravdu pomoci při jeho strastiplné cestě osudem?

OBR: Lichožrouti

Hihlík s Kawou, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

Profesor Kadeřábek, kterého Hihlík také poznává, zasvětil svůj volný čas a vlastně i celý život studiu lichožroutů. Jeho velké dílo Život lichožroutů však zatím nebylo veřejností pochopeno. On bádá dál! Už zjistil, že jakmile se nachýlí jejich hodinka, vznesou se za větrných nocí do oblak a vytratí se v krásném povětří. Jenomže jak se rozmnožují, to mu zůstává pořád záhadou.

Africká zvířátka

Abychom se cítili skutečně jako v opravdové džungli, neopomenul autor ani na zvířátka. Tito, sice malí, ale zároveň velmi nebezpeční tvorové, jsou pro lichžrouty velkým postrachem. Za všechny jmenujme například tarbíkomyš, která skáče jako klokan a svým dlouhým ocasem si dokáže omotat nejednoho lichožrouta. Anebo hlodoun, ten si vyhrabe podzemní noru, kde číhá na lichožrouty a pak je ohlodává. Myš páskovaná zase předstírá, že je mrtvá, lichožrouta tak ošálí, nenápadně vyrazí a chramst! A před takovým rypošem slizkým se nikdo neschová, neboť každého svým rypákem vyhrabe.

Na Kilimandžáro

Než se hrdinové vydají na Kilimandžáro, dochází k ponožkové loupeži, sir Jameson odjíždí navštívit své dávné přátele Maud a Patrika, Hihlík poznává další kamarády lichožrouty a Kudla Dederon se chce stát náčelníkem lichožroutů v Africe. Vládu nad městem předal věrnému Křivákovi, kterého jmenoval Velkým Kojotem.

OBR: Lichožrouti

Že by vznikající láska mezi lichožrouty?, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autorka: Galina Miklínová

S Ramíkem a Kudlou Dederonem se vydáme spolu s cestujícími letadlem na Kilimandžáro. Při letu rozbije pilot svojí polobotkou boční okénko kokpitu. Otvorem vrazil dovnitř šíp ledového vichru a uvnitř kabiny se proměnil v točivý vír. Ramík vzápětí vypadl rozbitým oknem a jak letěl dolů, tak přistál přímo před Hihlíkovy rodiče. Ramon a Rumila mu v rychlosti vylíčili, kdo jsou Uctívači lichožravé květiny, kteří je zajali a drží je tu. A aby se děj trochu zamotal, Kudla Dederon se stane Velkým náčelníkem těchto Uctívačů.

Hihlík mezi tím uprchne s Kawou a společně se vydávají hledat jeho rodiče. Magistra Miklíková, kolegyně profesora Kadeřábka, přichází s objevem, že se všichni lichožrouti domnívají, že jedlá a chutná jsou pouze bavlněná či vlněná vlákna, z kterých se dělají ponožky. A ona nastiňuje, že vlákninu obsahují i kukuřičné lupínky, ovesné vločky, banány a další ovoce. Tím by byli hladoví lichožrouti nejen v Africe, ale i na Kubě či Haiti zachráněni.

Dočkáme se i třetího návratu lichožroutů?

Jak tohle všechno skončí? Podaří se Hihlíkovi najít své rodiče živé? Bude Kudla Dederon vládcem Uctívačů lichožravé květiny i nadále? A co se stane s ostatními lichožrouty, budou zachráněni? Vznikne mezi Hihlíkem a Kawou ze vzájemné sympatie láska a budou si oporou jeden druhému? A co Uctívači lichožravé květiny, opravdu jsou tak zlí? Nemluvě o Ramíkovi, profesorovi Kadeřábkovi a ostatních protagonistech knihy. Děti budou jistě natěšené na tento originální příběh z ponožkového království. A kdo ví, zda nás autor nepřekvapí třetím pokračováním!

„Uctívači! Přátelé! Bůh nebes vám posílá poselství míru. Pohleďte vzhůru. Na znamení bratrství přivolá k žhavému slunci i mrazivou lunu!“ A opravdu. Z východní strany oblohy se vynořil měsíc v úplňku a pozvolna se zbarvoval ohněm slunce. „Vidíte?“ zvolal Hihlíkův otec. „Na jedné obloze jsou pospolu. Nebe je jejich společný domov, právě tak jako Země je společným domovem všech lichožroutů. Nejsou žádní domorodci a cizorodci! Jsme z téže látky jako naše sny!, napsal jeden slavný anglický dramatik. A takové je i poselství boha nebes. Co vám říká? Říká nám: Odhoďte nenávist a zlé pověry! Nebuďte jako lidi. Je-li člověk člověku vlkem, ať lichožrout je lichožroutovi bratrem! Nevěřte lichožravé květině a její zhoubné vůni!“ Byla to krásná řeč. A ticho, které po ní zůstalo, drnčelo jako tětiva luku po vystřeleném šípu.

Název: Lichožrouti se vracejí
Autor: Pavel Šrut
Počet stran: 184
Rok vydání: 2010
Odpovědný redaktor: Viktor Bezdíček
Ilustrace: Galina Miklínová
Vydalo: nakladatelství Ladislav Horáček – Paseka v Praze a Litomyšli
Doporučená cena: 299,- Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šrutovi Lichožrouti se vracejí, jaká dobrodružství je čekají tentokrát?