Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Srážku 2 menších letadel na Slovensku nepřežilo 7 lidí, 31 zraněno

ČTK

ČTK

20. 8. 2015

Na západě Slovenska se dnes dopoledne srazila dvě malá transportní letadla, která se následně zřítila. Nehodu nepřežilo sedm lidí, sdělila ČTK mluvčí slovenských hasičů Zuzana Farkasová. Zranění utrpělo 31 osob. Na palubě letounů byli kromě posádky parašutisté, kteří nacvičovali hromadný seskok. Většina z nich stihla z letadel vyskočit. Jeden z letounů byl prý přetížen.

letadlo_parasutiste_seskok

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

K neštěstí došlo na slovensko-českém pomezí u obce Červený Kameň nedaleko města Iľava. Jedno letadlo se zřítilo do těžko přístupného terénu, další nedaleko zmiňované obce. Slovenská média informovala, že šlo o stroje L-410 české výroby. Na palubě bylo podle úřadů dohromady 39 lidí.

Mezi oběti tragedie jsou piloti i parašutisté. „V prvním letadle zahynula dvoučlenná posádka, všem parašutistům se podařilo vyskočit. Ve druhém zahynula rovněž dvoučlenná posádka a tři parašutisté,“ řekl zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes.

Gyenes podle portálu Topky.sk řekl, že jedno z letadel údajně bylo přetíženo a z toho důvodu náhle kleslo. Zatím není známo, zda tato skutečnost přispěla ke srážce letounů.

List Denník N napsal, že oběti tragédie jsou Slováci a že v jednom z letadel byl také občan České republiky, kameraman, který nehodu přežil.

„Slyšel jsem náraz a vyběhl jsem před budovu. Viděl jsem, jak jedno z letadel rotuje k zemi a vyskakují z něj parašutisté,“ řekl jeden ze zaměstnanců obecního úřadu v obci Červený Kameň. Přeživší parašutisté utrpěli podle slovenských medií jen lehká zranění.

Parašutisté měli naplánovaný nácvik seskoku na letecké dny, které byly ohlášeny na nadcházející víkend na letišti Slávnica na západě Slovenska. Organizátoři na webu informovali, že akce se neuskuteční.

Na Slovensku jde v krátké době už o třetí letecké neštěstí. V červenci na východě země havaroval záchranářský vrtulník, v jeho troskách zahynuli pilot a tři záchranáři. Koncem minulého měsíce se na východním Slovensku zřítil i vojenský vrtulník. Nehodu nepřežil pilot, zbylí dva členové posádky utrpěli vážná zranění.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Srážku 2 menších letadel na Slovensku nepřežilo 7 lidí, 31 zraněno