Menu
TOPZINE.cz
Studium

Šprti versus Flákači: Kdo je víc?

Redakce

Redakce

15. 9. 2011

Patříte mezi ty, kterým učení nic moc neříká a do školy chodí zřídkakdy, nebo mezi ty, kdo školu milují a nejradši by tam trávili i prázdniny? O plusech a minusech obou extrémů vám povíme víc.

Šprti šprtají, ale kde jsou ti druzí? Zdroj: sxc.hu

Motto šprta je Učit se, učit se, učit se!, nic jiného nezná. Do školy chodí jako první a odchází poslední. Obvykle sedí v první lavici, nosí dioptrické brýle a při hodině hltá každé slovo učitele. Před hodinou i po ní běží za vyučujícím, zda nepotřebuje pomoci.

Po vzoru filmového Hujera mu nosí hruštičky a jablíčka ze své zahrádky. Vzorně umývá tabuli, aby byla krásně čistá a on dostal pochvalu. Od rána do večera se bifluje všechny poznámky ze sešitů. Dostává jen výborné známky. Když dostane špatnou známku, hned se nad tou nespravedlností rozbrečí. Se spolužáky se nebaví, jsou pod jeho úroveň. Na vysvědčení má samé jedničky.

+       výborné známky

+       oblíbenost u učitelů

+       pochvala od rodičů

–        naštvaní spolužáci

–        nepochopení látky

–        zameškání půlky života

–        ztráta sebeúcty

Učení? Pffff… To neznám! Tak to je motto flákače. Do školy chodí občas a když, tak pozdě a s pochybnými omluvami jako například Rozbil se mi budík, Nestihl jsem autobus a podobně.

Sedí v poslední lavici. Je líný a při hodině se nesoustředí. Povídá si se sousedem o výsledcích fotbalu nebo si hraje na mobilu. Dojít k tabuli je pro něj nemožné, radši si nechá napsat pětku. Jeho známky jsou příšerné a má problém vůbec dokončit ročník. Na vysvědčení má čtyřky, pětky.

+         hodně času na zábavu

+         spousta kamarádů

–          špatné známky, průměr

–          podezřívání od učitelů

–          riziko nedokončení ročníku

–          lenost

Jeden je perfektní, druhý nejhorší. Tohle jsou dva extrémy, kterých se radši vyvarujte. Pokud vám přísné škatulkování nevyhovuje, zkuste se najít mezi běžnými a ne tak do očí bijícími variantami.

Přirozeně chytrý student leží leckomu v žaludku

Chytrý student se skoro neučí, vědomostí nabývá při hodinách. Má dobré známky, ale když dostane špatnou, svět se mu nezhroutí. Je vzdělaný, milý a rád pomáhá ostatním. Někteří toho dost zneužívají. Nazývají ho šprtem, ale to mu jen závidí jeho úspěch. Nad učením stráví asi tolik času jako flákač a pak se jde bavit.

+         výtečné známky

+         výborná paměť

+         rád pomáhá

–          někdy svoje znalosti přeceňuje

–          jeho naivita

Co není shůry dáno, musí člověk dohnat pílí. Pilný žák se proto snaží u předmětů, které ho nebaví, látku aspoň trochu pochopit. A když se mu to nedaří, sežene si doučování nebo se zeptá někoho ve třídě. Domácí úkoly svědomitě plní. Učitelé oceňují jeho snahu. Na vysvědčení má jedničky, dvojky, trojky.

+         píle

+         dobré známky

–          někdy to přehání

Že raději volíte zlatou střední cestu a nevyčníváte z davu? Pak asi patříte mezi průměrné studenty. Takový student je zkrátka jednou nahoře, podruhé dole. Někdy ho škola baví, jindy umírá nudou. Záleží taky na předmětech.

Například na hudební nebo výtvarné předměty je nadaný, ale přírodní vědy mu nic neříkají a jazyky ho nebaví. Nebo je nadaný na přírodní vědy a ty ostatní jsou pro něj španělskou vesnicí. Má celou škálu známek, ale drží se pořád ve středu. Na vysvědčení má jedničky, dvojky, trojky.

+        talent na určité předměty

–         neochota k učení předmětů, které mu nejdou

–         nepochopení látky

Co s nimi bude za dvacet let ?

Šprt Ve škole byl sice nejlepší, ale studium skončilo a nastoupil do práce. Podle svého zvyku se všechno drtí nazpaměť, ale nedokáže nic pochopit skutečně do hloubky. Takhle to ale v práci nefunguje. Přechod do praxe je pro něj tvrdou lekcí.

Flákač Buď skončí jako chudý, nezaměstnaný člověk, anebo si uvědomí hodnotu vzdělání a začne na sobě makat. V takovém případě může být v životě úspěšný, neboť na rozdíl od šprta dokáže improvizovat a nestresuje se z každé maličkosti.

Chytrý student Hodila by se k němu spíše práce, kde používá mozek, a ne ruce. Mohl by být velmi úspěšný podnikatel.

Pilný student Vyhovují mu manuální i administrativní práce. Ten se uchytí všude.

Průměrný student Zaměří se na svůj talent a pokusí se dosáhnout hvězdné kariéry.

Každý jsme nějaký, ale pílí a trochou času věnovanou učení dosáhneme dobrých výsledků. Nesmí se to však přehánět a zapomínat na kamarády a legraci. V pozdějším věku bychom ztraceného času akorát litovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šprti versus Flákači: Kdo je víc?