Menu
TOPZINE.cz
Krása

Správné opálení je pro zdraví to nejdůležitější

Redakce

Redakce

22. 6. 2011

Opálení je v určité míře zdravé a krásné. Kdy je opalování bezpečné a kdy naopak nebezpečné? Jaký přípravek na slunění zvolit a jaké jsou vychytávky současné kosmetiky?

Opalování má mnoho pozitivních, ale i negativních účinků, Zdroj: sxc.hu

Opalování může být zdravé pouze v rozumné míře. Je známo, že sluneční paprsky nám dodávají energii a jsou zdrojem dobré nálady. Obyvatelé slunečných částí světa jsou častěji vitálnější než například my, středoevropané.

Mezi další pozitivní účinky patří tvorba vitaminu D, který je důležitý pro správnou tvorbu kostí a jejich pevnost. Sluneční záření také napomáhá snižovat riziko vzniku kožních nádorů. V opačném případě, tedy při nadměrném opalování, naše tělo stagnuje a zdraví značně slábne.

Pokožka předčasně stárne, ztrácí přirozenou vlhkost a elasticitu, zvýrazňují se vrásky. Mezi ještě horší účinky patří zvýšené riziko vzniku kožních nádorů a celkové kožní problémy.

Jak zvolit správný opalovací přípravek?

Při návštěvě drogerie se na vás z regálů v oddělení opalovacích přípravků bude smát několik desítek krémů, které na etiketě výrobce vychvaluje a doporučuje ho právě vám.

Je důležité vybrat přesný faktor krému přímo pro vás

Při výběru ale musíte být velice ostražití. Není od věci zajít do lékárny. Výhodou je, že zde můžete zakoupit lékárenské výrobky a ne kosmetiku. Přípravky zvolte podle typu vaší pleti. Lidem se světlou pokožkou a světlými vlasy často po delším pobytu na slunci kůže červená a nepříjemně pálí.

Takové typy lidí by měly sáhnout po silnějším faktoru 30 +. Pokud jedete na dovolenou, kupte si na začátek pobytu krém s faktorem 40 – 60 a na poslední dny pobytu SPF 20 – 30.

Tmavší typy si mohou dovolit nižší faktory, na začátek můžete zvolit SPF 30 a na konec SPF 15. Samozřejmě místa, která více podléhají spálení, jako jsou uši, nos, tváře, nárty, ramena nezapomínejte mazat častěji a vyšším faktorem.

Kdy se opalovat?

Máte naplánovanou dovolenou u moře a těšíte se na celodenní opalování a válení na lehátku? I opalování má své zásady. Naprosto samozřejmou zásadou je nanesení opalovacího krému, mléka, gelu, či oleje. Další zásadou je rozdělit slunění na dopoledne a odpoledne. V žádném případě poledne!

v poledne se raději schovejte před paprsky pod slunečník

Přes poledne jsou sluneční paprsky velice agresivní a je lepší se jim schovat alespoň pod slunečníkem. Nesmíte také zapomenout nanést krém po každém vykoupání. Působením slané vody přípravky ztrácejí svou účinnost. A pozor, ve vodě se nejen opálíte, ale i spálíte! Zásady zdravého opalování byste měli dodržovat i v Česku, neboť i u nás se můžete nepříjemně spálit.

Vychytávky přípravků na opalování

Jestliže rádi používáte na opalování oleje, máme pro vás novinku. Na našem trhu se objevil nový olejový přípravek Vichi s SPF 40. Oleje vždy byly pouze s nízkými faktory, takže tato novinka je vítána! Sephora představila zázračnou krabičku 3 v 1. Sami si zvolíte, jestli použijete SPF 15, 30 nebo 50. Český Dermacol také nezůstává pozadu a přichází s opalovacím krémem a mlékem, které má krásnou ovocno-květinovou vůni.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Správné opálení je pro zdraví to nejdůležitější