Menu
TOPZINE.cz
Sport

Boty na sport: pestrá nabídka výrobců vyhoví i těm nejnáročnějším

Se slunečními dny přichází i větší chuť do všemožných sportovních aktivit. Máte to také tak? Láká vás běh při západu slunce, cyklovýlet, výšlap do hor, kopaná s přáteli, ale i příležitostní halové sporty? Základem jsou vždy správné sportovní boty. Jaké vybrat? Pomůžeme vám!

V popředí výběru: druh aktivity

Prioritou při vybírání sportovní obuvi mějme na paměti, že téměř každý sport si žádá svoji vlastní obuv. Dávno již víme, že boty na horskou turistiku se nehodí pro halové sporty či pro dálkové běhy. Stejně tak kopačky většinou nemůžeme použít na jiné sporty než je fotbal. Pokud to s našimi sportovními aktivitami myslíme vážně, volme vždy pro danou skupinu sportů vhodné boty, které perfektně splní naše potřeby.

Boty do haly můžeme použít například na squash, házenou, sálovou kopanou či florbal. Pro tuto skupinu se zaměřme na koupi tzv. „sálovek“, které disponují stabilitou a nekloužou.

Boty na běh volme dle běžeckého povrchu, šířky našeho chodidla, dropu a došlapu.

Boty na vysokohorskou turistiku budou také kapitolou samo o sobě. U těchto bot je zapotřebí maximální obezřetnost, při delších túrách se vám totiž zbrklý výběr může bolestně nevyplatit. V tomto případě volte pevné boty s oporou kotníku, s pevným vázáním a tudíž maximální fixací, která zabrání nepříjemným úrazům. Důležitá je též vhodná protiskluzová podrážka a celkové pohodlí pro vaše chodidla. Lze vybrat zimní i letní variantu.

Volnočasová obuv zase disponuje pohodlím a menší fixací chodidla. Jsou to ty boty, které si můžete vzít na kratší procházku, ale i do města jako součást běžného outfitu, na skateboard, koloběžku a třeba i do vody. Často se jedná o sandále, barefoot boty či tenisky, které zároveň i dobře vypadají.

Pro každou skupinu sportů je k dispozici opravdu široká nabídka produktů, tudíž nemějme strach – s největší pravděpodobností seženete ty své vysněné, ať se týče funkčnosti, ale i stylu šněrování či barvy.

Výběr dle značek

Nejste si jistí, které boty vybrat? Jste začátečník a nerozumíte plně všem sledovaným parametrům? Variantou je vyhledat si na základě preferované aktivity dva tři výrobce obuvi, kteří se specializují právě na tuto aktivitu a poté si pečlivěji prohlédnout jejich produkty. Samozřejmostí je možnost zeptat se na detaily proškoleného personálu sportovního obchodu, které vám pak v rámci vámi zúženého výběru pomohou vybrat ten pravý kousek pro vás.

Další důležité prvky pro výběr

Mezi dalšími prvky pro výběr těch správných bot, které nám vydrží delší dobu a splní daný účel, mohou být i následující body:

  • Schopnost odvětrávání
  • Voděodolnost a nepromokavost
  • Vyjímatelná stélka
  • Reflexní prvky
  • Typ podrážky
  • Zateplení
  • Vyhovující vázání
  • Cena

Na základě těchto detailů se také mnoho z nás může rozhodovat, jelikož máme danou představu, co musí daný kousek vydržet. Nezapomeňme na to, že můžeme do obuvi pořídit vhodné ergonomické vložky, které nám kvalitu ještě povznesou. V rámci posledního bodu – ceny – mysleme na to, že investice do bot je investicí na dlouhou dobu. Jen si vzpomeňme, jak dlouho máme v našem botníku různé sportovní boty?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boty na sport: pestrá nabídka výrobců vyhoví i těm nejnáročnějším