Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Spojené arabské emiráty jsou synonymem luxusu

Zuzana Černá

Zuzana Černá

10. 7. 2010

Vyprahlá poušť, moderní architektura, poloprázdné pláže a exotika islámu. Nejen to jsou lákadla země s bohatou historií na pobřeží Perského zálivu. Spojené arabské emiráty mívají v katalozích cestovních kanceláří slogan nic není nemožné. Heslo naplňují beze zbytku! Vždyť kde jinde na světě najdete nejvyšší mrakodrap, podmořský hotel či umělé ostrovy?

Letecký pohled na jediný komplex umělých ostrovů Palm Islands, který je vidět i z kosmu, Zdroj: nation-branding.info

Emirát je oblast, která spadá pod správu emíra, tedy prince nebo vysokého vojenského velitele. Spojené arabské emiráty tvoří dohromady sedm nezávislých emirátů: Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Ras al Chajma, Umm al-Kuvajn, Šardžá.

Emiráty jsou díky ropnému a mramorovému bohatství a dřívější britské nadvládě kulturním centrem Blízkého východu. Odhaduje se, že celá třetina všech jeřábů na světě pracuje právě zde! Nevelký stát Zálivu je tak jedno obrovské staveniště. Developeři se předhánějí, kdo si troufne postavit největší, nejlepší, nejokázalejší, nejmodernější a nejdražší budovy. Jednou z nich je také nejvyšší mrakodrap na Zemi Burj Dubaj (800 m).

Jako jediná země mají Emiráty svůj podmořský hotel. Hydropolis se nachází v hloubce 15 metrů pod hladinou, jezdí se do něj speciálním vlakem ve skleněném tunelu po mořském dně.  Palm Islands jsou zase jedinou moderní stavbou, kterou lze vidět z vesmíru. Dubajský šejk projekt zafinancoval a získal tak jedinečný komplex umělých ostrovů ve tvaru palmy včetně trsů datlí (palma je tamní hlavní plodinou). Spojené arabské emiráty jsou zkrátka zemí superlativů.

Arabové jsou na svůj stát pyšní

Spojené arabské emiráty vás okouzlí svou noblesou, ovšem davy turistů jako v Řecku či Chorvatsku zde nečekejte. Hluboce zakořeněná, přísná muslimská kultura je cítit na každém kroku. Od mešity k mešitě ujedete nanejvýš několik stovek metrů, dámy chodí výhradně zahalené (a nesmí se fotografovat), muži v dlouhých bílých košilích a s šátkem gutra. Tamní obyvatelé jsou velmi ochotní a nápomocní. Nelekejte se ani jejich upovídanosti, mají jen ve zvyku halasně hovořit vždy, všude a se všemi. Tak jako v jiných arabských zemích a možná i více je v Emirátech rozšířené mnohoženství. A i zde platí, že čím bohatší muž, tím  si může dovolit více manželek. Emiráťané se vidí jako arabská elita, řadí se nad Maročany, či Egypťany a bohatší Kuvajťané prý nosí nosy příliš nahoru.

Arabové v Emirátech nosí na hlavě gutru, Zdroj: dubaiguide.com.au

Díky své historii ovládají Emiráťané velmi dobře angličtinu. Domluvíte se také rusky či německy. Pokud budete do Emirátů cestovat v létě, máte téměř absolutní jistotu, že vás čeká horké a suché počasí. Deštivé počasí je opravdu výjimečné. Většinu země pokrývá poušť a veškeré budovy, hotely a auta jsou klimatizované. Nezapomeňte si proto do kufru přibalit lehký svetřík!

Spojené arabské emiráty se chlubí vysokou bezpečností. Možná k tomu přispívá i staré pravidlo oko za oko, zub za zub, jehož stopy v tamních zákonech najdeme. Kromě bezpečí, turisté obdivují panenskou čistotu exkluzivních center velkých měst a útulné pláže pokryté jemným pískem.

Pít se nesmí, ale když Alláh spí…

Budete-li si chtít na vaší dovolené dopřát něco z tradiční arabské kuchyně, nabízí se vám široká škála marockých, íránských, libanonských, thajských, korejských, čínských i mexických specialit. Emiráťané si libují ve sladkostech, a tak si zde všichni mlsouni přijdou na své. S alkoholickým opájením ale ve většině emirátů neuspějete (Sharjah jej mimo hotely přísně zakazuje, v Dubaji nakoupíte jen ve specializovaných obchodech). Muslimové alkohol pít nesmí, i tak někteří hřeší a říkají, že Alláh spí.

Co jinde neochutnáte:

Umm Ali – chlebový puding
Esh Asaraya – sladký druh sýrového dortu s krémem
Mehalabiza – puding politý růžovou vodou a posypaný pistáciovými oříšky
Hareis – pomalu vařená kukuřice s telecím nebo jehněčím masem
Matchbous – kořeněné jehněčí s rýží
Mashi – plněná dýně
Ayran – mléčný nápoj

Ve Spojených arabských emirátech najdeme ty nejluxusnější hotely. Nejznámějším z nich je sedmihvězdičkový Burj al Arab, který svým tvarem připomíná plachetnici. Ceny ubytování v podobných hotelech během roku velmi kolísají, v obdobích největších veder nebo Ramadámu se dostávají jen ke třem tisícům korun za noc!

V Emirátech se na velbloudech v poušti i závodí, Zdroj: sevenperfumes.files.wordpress.com

Luxus nejen na pláži

Kdo nechce dovolenou strávit jen na lehátku u bazénu, může se vypravit nejen za kulturou, ale i sportem. Velmi oblíbeným je golf. Celosvětově žádaný dýchánek celebrit, novinářů, šejků a milovníků koní zve na březnový koňský dostih Dubai World Cup. Svérázná a populární zábava, to jsou i velbloudí závody. Komu by v parném létu chyběly sníh a led, má k obutí bruslí, lyží a prken ideální příležitost v Dubajském zimním areálu.

Letecká společnost Emirates v současné době dokončuje svou pobočku na pražském ruzyňském letišti a od 1. července zavádí přímou linku Praha – Dubaj. V arabské metropoli cestující uvíta nejmodernější letecká hala na světě terminál T3, která byla navržena speciálně pro klienty společnosti Emirates.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spojené arabské emiráty jsou synonymem luxusu