Menu
TOPZINE.cz
Sport

Splnili nominační kritéria, přesto jsou ignorováni

Martin Peška

Martin Peška

12. 5. 2008

Sportovci Českého svazu tělesně postižených sportovců, kteří mají splněná všechna sportovní kritéria a svojí aktuální výkonnost dokazují na letošních závodech, pravděpodobně na Letní paralympijské hry nepojedou.

Český paralympijský výbor (ČPV), jehož povinností je zastupovat všechny zdravotně postižené sportovce odmítá respektovat sportovce Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) i přesto, že je to organizace s odpovídajícím mezinárodním zastřešením dle pravidel MŠMT i ČSTV.  Sportovci ČSTPS by pro účast na paralympiádě museli vstoupit do České asociace tělesně handicapovaných sportovců bez odpovídajícího mezinárodního zastřešení, nebo do jiného svazu ČPV určeného pro sportovce s jiným typem postižení.

Cyklista Michal Stark a plavkyně Kateřina Lišková, dva sportovci, kteří dle současné výkonnosti mají zcela reálné šance získat na paralympiádě medaile, se o jejich zisk pravděpodobně nebudou moci ani pokusit. Stejně tak jsou na tom potenciální finalisté plaveckých soutěží Vojtěch Franěk a Dalibor Mach. Výkonné grémium ČPV v odpovědi plavcům na jejich otevřený dopis argumentuje následovně: „U nesdružených sportovců ČPV nemá a ani nemůže mít přehled o jejich aktuální výkonnosti, o splnění kvalifikačních limitů, či o jejich zdravotním stavu. Pokud tito sportovci nejsou členy žádného ze sdružených svazů a ani jimi nechtějí být, je zcela logické, že s nimi nikdo o jejich nominacích na LPH nejedná.“ Mimo hru zůstali také stolní tenisté René Tauš a Luboš Trčka. V tomto sportu se nominace získává na jméno umístěné ve světovém žebříčku. René Tauš je v pořadí 16. a Luboš Trčka je jeho prvním náhradníkem. Oba sportovci přitom vstoupili dle požadavku ČPV do ČATHS.

Účast některých českých tělesně postižených sportovců na paralympiádě 2008 je ohrožená.

„Povinností státu, v tomto případě MŠMT, je vytvářet podmínky pro sport zdravotně postižených. Všechny organizace sportu jsou financovány ze zdrojů MŠMT a Sazky, pouze ČSTPS nikoliv. Proč tomu tak je nám MŠMT nikdy nesdělilo. Problémy se táhnou od roku 2004, kdy jsme po paralympiádě v Aténách požádali ČPV o jednání vedoucí k ustanovení valné hromady, voleb, auditu účetnictví a nastavení transparentních kritérií pro dělení financí. Místo jednání jsme se dočkali vyřazení ze struktur sportu zdravotně postižených, místo 7,5 mil. Kč z MŠMT nám byl v roce 2005 poslán z ČSTV necelý milion Kč, a když jsme jej využili na činnost tělesně postižených sportovců, zažalovalo nás ČSTV pro bezdůvodné obohacení. To zřejmě nestačí, takže nyní mají být jako exemplární případy předvedeni i sportovci, kteří pouze nechtějí vstoupit, kam nemusí a někteří dokonce nejsou nominováni i když tam vstoupí“, dodává Jan Nevrkla, předseda ČSTPS.

Situace začíná být vážná a alarmující i ze strany médií. Podle PR agentury Madree jsou ČPV někteří novináři zastrašováni podáním žalobou. Konkrétně server Aktualne.cz za informace, které o sporu zveřejnil, obdržel od ČPV žalobu. Obdobně to bylo i v případě TV Nova. Česká televize chtěla vyvolat diskusi v pořadu na zpravodajském kanálu ČT24 a objektivně představit sporné momenty celé kauzy, ale ČPV se této debaty, ve které se mohla všem narčením před veřejností bránit, odmítla zúčastnit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Splnili nominační kritéria, přesto jsou ignorováni