Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Spisovatelka Vrbenská představuje finalisty soutěže Fantastická povídka

Redakce

Redakce

11. 9. 2011

Literární soutěž Fantastická povídka 2011 vyhlášená naším magazínem je ve finále, tedy ve fázi hlasování veřejnosti, kam se dostalo 12 povídek. Pro čtenáře Fanzine.cz je exkluzivně představí spisovatelka Františka Vrbenská.

Františka Vrbenská připravila krátké představení jednotlivých povídek, které získaly největší bodové hodnocení od odborné poroty složené ze spisovatelů, nakladatelů i publicistů.

Věříme, že vás tyto anotace zaujmou natolik, že si povídky přečtete celé a podle vkusu svým hlasem rozhodnete o té, která získá titul Fantastická povídka roku 2011.

AI, to bolí od posledního z nových autorů, kteří se umístili, Martina Vondráčka, je věcně napsaná scifi hříčka s filozoficky rafinovaným závěrem.

Vyprávění Tak obžalujte Petra Stejskala o zneuznaném vynálezci má zajímavý nápad i napětí.

Neklidné blondýny zasadil Zdeněk Jarchovský do reálií současného světa, aby poskytly jeviště pro nápaditý střet mimozemských bytostí.

Když došla voda Tomáše Řezníčka vypráví surrealistickou anekdotu s úderně vtipným završením.

Mistr, jehož autorkou je Katrin Přikrylová, se představuje jako svěží, mírně temná fantasy s netradičním námětem.

Zkáza ráje je prvním ze dvou příspěvků od začínajícího autora Zdeňka Jarchovského. Postkatastrofická scifi s ironickým zabarvením stojí na nadsázce a sugestivním fluidu.

Autorka Petra Lukačovičová už publikovala spolu se svou sestrou Lucií (antologie Hry s příběhem, Drakobijci, časopis Dech draka). Rozbřesk je zručně napsaným konverzačním dramatem s detektivní zápletkou v historizujících kulisách. Žánr fantastiky naplňuje volněji, ideou a charakterizací hlavního hrdiny.

Poslíček Martina Stručovského (publikoval svoji první povídku Agent Vincent Vega v řadě JFK, recenzuje a začal se věnovat ediční práci) – jde o pěkně drsnou, svižně odsýpající gangsterku v postmoderních fantasy kulisách. Pochvalu si zaslouží snaha experimentovat s formou.

Povídce Světlo vtiskla Janine Pečenková zvláštní auru osudovosti a tajemna v zdánlivě všedním dni.

Scifi Planeta Radovana Kolbaby přivádí čtenáře do kosmu, kde proti sobě staví vědu a kouzla, odpovědnost a touhu. Bylo by zajímavé číst pokračování děje.

V Rozsévači smrti nabízí Radovan Kolbaba variaci na antické báje a dilema prokletých darů – povídku současně akční a psychologickou. Je znát, že už postoupil do levelu publikujících autorů (antologie Hry s příběhem, Žoldnéři / Kadeti fantazie, Fantasy 2009).

Na věčnou památku Daniela Tučky představuje zralou a profesionální fantastiku s atmosférou a poezií, kdy náznak tajemna krystalizuje do závěrečného zlomu. Není divu, autor se v posledních třech letech pravidelně umísťuje v soutěži o Cenu Karla Čapka, publikoval v Mlocích z těchto ročníků, v Kočasu, Žoldnéřích fantazie i sbírce Ježíšku, já chci plamenomet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spisovatelka Vrbenská představuje finalisty soutěže Fantastická povídka