Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Spisovatelé radí: Schopenhauer a několik nadčasových myšlenek o psaní

Tereza Andělová

Tereza Andělová

26. 4. 2013

Arthur Schopenhauer se proslavil především jako německý voluntaristický filozof. Důležitou roli v jeho myšlení hraje umění a v neposlední řadě i literatura. Jak by podle Schopenhauera mělo vznikat kvalitní literární dílo? Inspirujte se.

FOTO: Psaní

Nejdříve si důkladně promyslete, o čem chcete psát. Zdroj: sxc.hu

Literatura a psaní? Nic pro netrpělivé pisálky. Schopenhauer tvrdí, že nejdříve je důležité dlouho studovat a přemýšlet o věcech, které nás obklopují. Až poté můžete zasednout ke psaní.

Jak na správný název díla

Rada to jistě není špatná, ovšem pokud nechcete dlouho čekat a vaše trpělivost není tak velká, vzdělávejte se průběžně. Nasávejte moudrost ze starých knih, porovnávejte je navzájem a buďte kritičtí.

Schopenhauer zastává názor, že většina spisovatelů pouze kopíruje cizí myšlenky, a právě proto moderní literatura nepřináší nic nového. Je třeba vrátit se ke kořenům, tedy číst nejprve klasiky, v jejichž díle najdeme myšlenky v původní podobě. Přesto je ale dobré mít stále na paměti, že i díla klasiků je nutné reflektovat a přistupovat k nim s odstupem a kritickým okem. I tak se tato díla mohou stát podnětem k jedinečné tvorbě.

Před psaním samotným není na škodu načrtnout si alespoň stručnou osnovu toho, jak chcete svůj příběh či myšlenky strukturovat a dále poté rozvíjet. Zářným příkladem je Schopenhauerovo přirovnání literatury k architektuře. Aby vznikl soudržný a fungující celek, je třeba pečlivě vybírat a skládat jednotlivé části tak, aby držely pohromadě.

Kromě správné gramatiky a stylistiky, která je pro dobrého spisovatele samozřejmostí, je neméně důležitý styl vašeho psaní. Právě ten vás odliší od ostatních autorů.

FOTO: Knihy

Nikdy nevíte, jestli se právě vaše kniha nezařadí po bok literárních skvostů. Zdroj: sxc.hu

Schopenhauer tvrdí, že spisovatelé a spisovatelky musí být za každou cenu přirození a nesmí podléhat módním trendům. Pište tak, jak vám to jde samo od ruky. Zapomeňte na to, jakým stylem jsou vedeny současné bestsellery. Ovšem i osobitý styl je záležitostí vrozeného talentu, ale s trochou píle se dá leccos vylepšit.

Rada nad zlato

Možná vás překvapí, že pro Schopenhauera není téma textu tolik důležité. Naopak si musíte dávat největší pozor na způsob, jakým téma zpracováváte. Tím se Schopenhauer snaží naznačit, že není od věci psát o takzvaně všedních a banálních tématech. Ba naopak. Jen je musíte umět podat správnou a neotřelou formou.

Poslední, stokrát omílané pravidlo: ať už píšete cokoliv, mějte na paměti, že píšete především pro své čtenářky a čtenáře. Schopenhauer zdůrazňuje, že literatura není monolog, který vytváří sám spisovatel nebo spisovatelky, ale především dialog se čtenářstvem. A ten musí být co nejzajímavější pro obě strany.

Zdroj: Arthur Schopenhauer: Spisovatelům a čtenářům. Olomouc: Votobia, 1995.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spisovatelé radí: Schopenhauer a několik nadčasových myšlenek o psaní