Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Spisovatel Jaroslav Rudiš zastupoval Česko na literárním festivalu v Srbsku

Redakce

Redakce

22. 7. 2011

FOTO: Jaroslav Rudiš

Na začátku prázdnin proběhl již pošesté srbský mezinárodní festival krátkých povídek Kikinda Short. Literárního festivalu se zúčastnil známý český spisovatel Jaroslav Rudiš, autor úspěšné novely Nebe pod Berlínem.

FOTO: Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš, Zdroj: archiv autora

Festival na oslavu téměř zapomenutého literárního žánru – povídky – se každoročně koná ve městě Kikinda na severu Srbska. Pořadatelé chtěli využít jedinečnou geografickou polohu. Město je jen několik kilometrů od hranic s Maďarskem a Rumunskem a je tak pomyslným mostem mezi střední a jihovýchodní Evropou. Jaroslav Rudiš spolu s dalšími spisovateli přečetl několik svých povídek nejen v Kikindě, ale také v Bělehradu.

Kikinda Short láká mladé čtenáře

Cílem srbského festivalu je setkávání mladých nadějných autorů ze střední a jihovýchodní Evropy s vydavateli, editory a literárními agenty. Touto cestou se Srbsko také snaží přilákat více čtenářů, a to především středoškolské studenty.

Letos navštívilo Kikinda Short 26 autorů z 20 zemí, například z Velké Británie, Chorvatska, Slovinska, Řecka, Itálie a dalších. Od roku 2006 se uskutečnilo šest festivalů, kterých se zúčastnilo více než 120 hostů z 20 zemí. Mezi nimi jsou například Rodge Glass, vítěz Somerset Maugham, Claire Vigfolová oceněná BBC za svou povídku nebo Xaver Bayer, vítěz Hermann-Lenz-Preis. Hosté festivalu jsou však úspěšní i v jiných oblastech umění. Třeba Ray Loriga, který je jedním z nejpopulárnějších španělských režisérů, nebo Maike Wetzelová patřící mezi sto nejúspěšnějších mladých lidí v Německu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spisovatel Jaroslav Rudiš zastupoval Česko na literárním festivalu v Srbsku