Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Spin-off Battlestar: Kdysi dávno na Caprice

Redakce

Redakce

12. 3. 2010

CapricaPo velkém úspěchu seriálu Battlestar Galactica se začalo mluvit o jeho spin-offu. Toho jsme se nakonec dočkali. Jak vypadá a co se děje v seriálu Caprica, na to se podíváme trochu zblízka.

Caprica

Caprica byla jednou z planet dvanácti kolonií. V jejím největším městě, Caprica City, sídlila vláda všech planet. Právě sem, do tohoto města, je soustředěn i děj seriálu. A už pilotním dílem je všem jasně dáno najevo, že toto opravdu nebude druhá Galactica.

Seriál se odehrává dějově 58 let před Pádem dvanácti kolonií (tedy před událostmi pilotního dílu Battlestar Galactiky) a soustřeďuje se na to, jak, proč a za jakých okolností vznikli Cyloni, na jejich tvůrce a na lidi, kteří se tak nějak motali okolo.

Daniel s HoloBandem. Zdroj: Syfy

Daniel s HoloBandem, Zdroj: Syfy

Jmenovitě jde především o rodinu Graystoneových. Její hlavou je Daniel Graystone, počítačový expert, technik, průmyslník a vlastník firmy na výrobu různých technologických serepetiček. Jednou z nich je i HoloBand, což je věc, nejvíce ze všeho připomínající brýle, kterou si člověk nasadí a pomocí níž se pohybuje v čemsi, co by se dalo nazvat virtuální realitou. Jinými slovy, člověk si nasadí HoloBand a jeho avatar (jeho digitální já) se prochází světem, který vypadá jako skutečný, ale který je jen a pouze digitální iluzí. Jenomže HoloBand není zdaleka jediná věc, kterou Graystoneova firma vyvíjí. Aktuálně mají rozdělanou zakázku pro Ministerstvo obrany; konstruují samostatně fungující robotickou jednotku, tzv. CYLONa.

Daniel a jeho žena Amanda mají dceru Zoe. Zoe je poměrně problémová, chodí za školu a vůbec je tak trochu na facku. Až do doby, než zahyne při bombovém atentátu ve vlaku, který má na svědomí člen skupiny Vojáci Jednoho (ang. Soldiers of the One), což je banda lidí vyznávajících monoteistické náboženství a jejíž je Zoe členem. To ale nikdo neví.

Zoe dělá kuk!, Zdroj: SyFy

Zoe dělá kuk!, Zdroj: SyFy

David s Amandou jsou její smrti otřeseni. Otec se následně náhodou potká s Josephem Adamou, právníkem a rodákem z planety Tauron, kterému ve stejném vlaku zahynula dcera a žena a kterému zbyl pouze syn William (ano, ten William Adama).

Postupem času Graystone zjistí, že Zoe vyvinula naprosto neuvěřitelnou věc, v podstatě živou umělou bytost, její vlastní já v digitální podobě. A do tohoto objevu zasvětí i Josepha. Tím se spustí řada událostí, které za řadu let vyústí do příběhu Battlestar Galactiky.

U Capriky si musíte uvědomit jednu zásadní věc. Je ukecaná. A to hodně. Z BSG si vzala svět a používá ho jako kulisu k tomu, aby mohla rozvíjet lidská dramata a osudy několika lidí a rodin. Nečekejte žádné vesmírné souboje, žádnou akci, žádné přestřelky.

Muži v černém: Joseph Adama a Daniel Graystone, Zdroj: SyFy

Muži v černém: Joseph Adama a Daniel Graystone, Zdroj: SyFy

Co na druhou stranu očekávat můžete, jsou filosofické a náboženské debaty a rozvedení mytologie, která byla v BSG pouze načrtnuta. Řeší se problémy polyteismu, rasové předsudky, důležitost rodiny či národní identita. Je to od tvůrců dosti odvážný krok, jelikož tím vytváří něco, co rozhodně není odpočinková záležitost na nedělní odpoledne a co ani omylem neosloví většinové procento diváků. V kombinaci s poměrně velkým rozpočtem je to riskantní krok, u kterého je velká šance, že se nevyplatí.

Herci byli vybráni velmi dobře a odvádí odpovídající výkon. Jenom Esai Morales, hrající Josepha Adamu, působí neuvěřitelně dřevěným dojmem a jeho obličej má zatím pouze dva výrazy, které střídá podle situace (výraz Kamenná stěna a Kamenná stěna se zlobí). Na druhou stranu, Eric Stoltz jako Daniel Graystone je velmi zajímavý, stejně jako zbytek hereckého ansámblu.

Z Galactiky zůstal zachovaný i retro nádech a zajímavá McCrearyho hudba. Technická úroveň je přeci jenom trochu lepší, je znát větší rozpočet a Cyloni proto konečně nepůsobí tak směšně.

Jestli bych ale Caprice něco vytkl, jsou to scénáristické díry (kterých ale ubývá), lehká podbízivost divákům (teenageři představují několik hlavních postav) a občasná neúmyslná lehká úsměvnost (Tauronci vypadají a chovají se jako sicilská mafie apod.).

Joseph Adama, Zdroj: SyFy

Joseph Adama, Zdroj: SyFy

Počínaje pátým dílem (There Is Another Sky) se však konečně začíná formovat směr, jakým se tvůrci hodlají do budoucna ubírat. Což ovšem nemění nic na tom, že i když se seriál začíná poměrně zajímavě rozhoupávat, hrozí tu poměrně velké riziko, že to tvůrci úplně neukočírují a některé záležitosti zůstanou nevysvětleny, či budou vysvětleny nějakým podezřelým způsobem. Což zrovna u takto zamotaného děje, opírajícího se o náboženskou filosofii (a etiku jako takovou), a celkového vážného ladění seriálu rozhodně není dobrá vyhlídka.

Na druhou stranu, začíná se tu lehce rýsovat i občasné odklonění se od řečiček k o něco akčnějším momentům a osobně mne by zajímalo, jestli se dočkáme i nějakého napojení přímo na onu zdlouhavou válku mezi lidmi a Cylony. Myslím, že rozhodně nejsem sám, kdo by rád viděl kupříkladu rozestavěnou Galactiku.

Zatím se tedy jedná o zajímavý, v určitém směru odvážný a velkým potenciálem oplývající projekt, který rozhodně není pro každého. To ale nebyla ani Galactica. Lze tedy jenom doufat, že tvůrci udrží současnou linku, a nezvrhne se to v nekontrolovatelný chaos. Po pár zatím odvysílaných dílech proto dávám nižší hodnocení a uvidíme, jak se bude seriál vyvíjet dále.

P.S. Esai Morales se usmál!

Název: Caprica
Délka: běží 1. série (18 dílů po 43 min)
Tvůrci: Ronald D. Moore, David Eick, Remi Aubuchon, Jane Espenson a další
Kanál originálního vysílání: SyFy
Kanál vysílání u nás: zatím nevysíláno
Hrají: Eric Stoltz, Esai Morales, Paula Malcolmson, Alessandra Toreson, Magda Apanowicz, Brian Markinson, Polly Walker a další
Hodnocení: *** (40%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spin-off Battlestar: Kdysi dávno na Caprice