Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sperm Festival 2011 překročí svůj stín v pražském Meet Factory

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

8. 3. 2011

Pátý ročník experimentálního festivalu Sperm nese podtitul Překračování stínu. V pražském Meet Factory vystoupí umělci, kteří ve valné většině v Čechách ještě nehráli. Festival se bude konat v termínu od 22. do 24. dubna, headlinerem bude australská formace Architecture in Helsinki.

Foto: Sperm Festival

Vizuál loňského ročníku Sperm festivalu, Zdroj: sperm.cz

Dnes, v kavárně nové scény Národního divadla, proběhla tisková konference Sperm Festivalu 2011, pátého ročníku tohoto experimentálního festivalu, který pro letošek nese podtitul Překračování stínu. Podle slov uměleckého ředitele festivalu Michala Brennera odkazuje tento podtitul na překračování hranic hudebního a uměleckého žánru, ať už v rámci umělcovy tvorby, nebo snahy prosadit se na vlastní pěst, navzdory stínu hudebního průmyslu.

Sperm Festival si klade za cíl popostrčit, posunout domácí umělce při jejich snaze prosadit se. V minulosti se jim to podařilo například s projektem Midi Lidi, kteří v roce 2007 odehráli na Sperm Festivalu své vůbec první vystoupení, a nyní již patří mezi uznávaná hudební tělesa. Stále ovšem na české scéně chybí výraznější zahraniční úspěch některého z domácích interpretů. Sperm Festival se podle Michala Brennera snaží odpovědět na otázku, proč ze strany zahraničních scén není poptávka po českých umělcích.

Pátý ročník Sperm Festivalu již tradičně zve na interprety, kteří si v drtivé většině odbudou svou premiéru na českých pódiích. Hlavní hvězdou festivalu jsou jistě australští Architecture in Helsinki, kteří si vysloužili pověst nejlepšího osmičlenného hippie uměleckého kolektivu, jaký kdy Austrálie vyprodukovala. Kapela již sice funguje v pětičlenném složení, stále ale láká své fanoušky na modernistický elektro-pop se zvonkohrami, klarinety a dalšími pro pop neobvyklými nástroji.

Architecture in Helsinki po více než třech letech vydají v dubnu nové album s názvem Moment Bends, které ještě pěkně za tepla představí při své tuzemské koncertní premiéře na letošním ročníku Sperm Festivalu. Dalšími jmény letošního line-upu je například německý projekt Brandt Brauer Frick, novátorským způsobem kombinující prvky orchestrální akustické kompozice a minimalistického techna, nebo ceněný britský vizionář a DJ James Holden, zakladatel labelu Border Community.

Na programu Sperm Festivalu 2011 nenaleznete pouze koncertní vystoupení, ale také workshopy nebo třeba audiovizuální performance a přednášku turecké dvojice Candas Sisman a Denis Radev.

Vstupenky na Sperm Festival 2011 jsou k dostání v síti Ticket Pro v ceně 490,- Kč za celofestivalové vstupenky, resp. 290,- Kč za jednodenní.

Na tiskové konferenci představili organizátoři i nové vizuály festivalu a opět také tradiční způsob propagace. Po loňských gramofonových deskách se tak v pražských ulicích můžeme těšit na nafukovací balónky s informacemi o festivalu a zabudovanými LED diodami. Sperm Festival 2011 tak opět trochu ozvláštní pražské ulice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sperm Festival 2011 překročí svůj stín v pražském Meet Factory