Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Speciální školství bude snazší, ve školách přibude asistentů

Redakce

Redakce

12. 11. 2010

FOTO:Etická výchova na českých školáchMinisterstvo školství začalo intenzivně pracovat na řešení problému speciálního školství. Jsou zkrátka děti,  které potřebují více pozornosti, ať už z důvodu vyšší inteligence nebo handicapu.

Ilustrační foto, Zdroj: community.wegohealth.com

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš obnovil práci nad důležitými vyhláškami ohledně vzdělávání dětí se speciálními potřebami. Podpořil tak štrasburský rozsudek, který zavazuje Českou republiku řešit problém diskriminace Romů, která je alespoň podle dostupných studií a dat EU u nás v rozpuku. A proto by i romské děti měly mít možnost se jakkoliv speciálně vzdělávat, pokud chtějí.

Návrhy vyhlášek by se mohly dostat do sněmovny ke konci ledna 2011. Pokud ji poslanci podpoří, otevřou cestu ke kvalitnějšímu vzdělávání handicapovaných. Nejdůležitější je zjednodušit přiznávání odborných asistentů, kteří dětem pomáhají přímo ve školních hodinách a individuálně se jim věnují. Zároveň by se měly rozlišit tzv. rámcově vzdělávací programy, které už dříve nahradily pevné osnovy, pro děti zdravé a jakkoliv handiacapované. Taková legislativa stále chybí.

Nové vyhlášky se podle vyjádření ministerstva měly věnovat také otázce poradenských služeb a vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Zapomínat by neměla ani na žáky s mimořádným nadáním, kteří se ve škole naopak často nudí a škola jim tak nedovoluje rozvíjet dál svůj talent.

Odbor speciálního vzdělávání nově povede Renata Ježková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Speciální školství bude snazší, ve školách přibude asistentů