Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Spartacus ponovu: Libo písek a krev?

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

2. 4. 2010

spartacus-blood-sand-perexPřipadal vám Scottův Gladiátor nudný? Máte rádi písek, meče a krev? Rádi přihlížíte drsným pouličním rvačkám, aniž byste měli chuť se připojit? Nový seriál Spartacus je právě pro vás. Již není chléb a hry, seriál nabízí to podstatné: sex a krev.

Spartacus: Blood and SandFilmaři mají rádi velké příběhy z historie, protože na jejich motivy se dá natočit líbivý a výdělečný film, který si bude hrát na historické reálie, doplněné o srdcervoucí příběh, skrz který vydělají hodně peněz. Právě této pozornosti neunikl ani slavný neposlušný otrok Spartakus, který se na filmová plátna a na televizní obrazovky už dvakrát dostal.

Poprvé by to ještě šlo, přeci jenom Stanley Kubrick je filmařská autorita už podle jména, ale druhý snímek z roku 2004 byl děs bída a bůhví co ještě. Film byl o hrdinském odporu otroka, který se stal vůdcem povstání proti otrokářům, ti jej ale nakonec porazili, bla, bla, bla, prostě klasika. Příběh postavený na klišé motivech a v otřesném provedení, brr. Teď ale možná přemýšlíte, proč tu tak dlouhou dobu pláču nad zprzněným Spartakem?

spartacus-blood-sand1

Spartacus už je z tréninku pořádně vyflusaný Zdroj: idsnews.com

On totiž nový seriál Spartacus: Blood and Sand takový vůbec není! (Aplaus. Konfety létají vzduchem.) Televizní kanál Starz se rozhodl natočit něco po vzoru Říma od BBC, tedy pěkně syrově reálné historické adaptace, ve kterých se postavy nemuchlují pod duchnou a vzduchem nestříká kečup, ale docela věrná imitace krve. Spousta scén je skutečně šokantních. Autoři se totiž rozhodli vsadit na dvě u publika osvědčené metody. Nejsou to římské chléb a hry, ale v současnosti záruka obliby: krev a sex. Čehož se divákům dostane požehnaně. Nemine díl, aby v něm netekla krev proudem a/nebo někdo se s někým nevyspal.

Tento seriál je kombinací věrných historických reálií a totální fikce, která ale funguje úplně bezvadně, tudíž vzniká nádherná a především zábavná kombinace, bohužel pro silnější povahy. Ještě jsem neviděl historický film, kde by bylo věnováno tolik pozornosti autentickým detailům, který nezapomíná ani na to, jak se jmenují ty prehistorické slipy, které nosí gladiátoři. A pokud si myslíte, že film Gladiátor vám ukázal, jak vypadaly správné hry, bohužel vás musím zklamat. Spartacus totiž ukazuje i klasické typy gladiátorů (murmillo, thrák, retarius apod.) v autentických kostýmech.

spartacus-blood-sand2

Materiál, který má k obrazovkám přilákat ženy a 4% mužů Zdroj: nypost.com

Bohužel, tohle jsou drobné detaily, které pozná jen málokdo, důležitější je příběh, který se nám zajímavě rozebíhá. Zatím bylo odvysíláno deset dílů, ve kterých Spartaka chytli, udělali gladiátorem a teď pěkně bojuje za svého pána. Upřímně, osobně čekám neustále každý díl s tím, že tam se konečně vzbouří, ale evidentně to vypadá, že tvůrci seriálu zatím rozumně vyčkávají a dojí z gladiátorské krávy maximum krvavé zábavy, takže i když to už vypadá, že se Spartacus konečně vzbouří a začne dělat svoje notoricky známé povstání, vypadá to, že první série bude čistě o jeho pobytu v Capue.

I když by se zdálo, že tento film je o bezduchém zabíjení a sexu, není tomu tak. Ano, soubojové scény jsou luxusní podívanou a ano, běhají tam nahé ženy a polonazí (občas úplně nazí!!) muži, ale krom toho se v každém díle odvíjí krásně vypointovaný příběh plný intrik, napětí a emocí, které dokážou divákem pohnout. Každá epizoda na svém konci velice příjemně i nepříjemně překvapí, což vyvažuje slabou propojenost jednotlivých dílů.

A jak natočit toto úžasné dílo a nezkrachovat? Úplně jednoduše, vezmou se kvalitní herci slavných vedlejších rolí, ansábl se doplní o svalovce a pěkné ženy a už se točí. Hlavní roli zde sice hraje nováček na filmovém plátně Andy Whitfield s neustálým mužným (a nepochopitelným) strništěm na tváři, ale směle mu sekunduje, elfí hezoun Haldir Craig Parker, kterému ty arogantní postavy opravdu jdou, Mumiový John HannahLucy Lawless. Ano tak, takže kdo z diváků kdysi toužil vidět, co měla Xena pod tím fešným korzetem, konečně se dočká.

spartacus-blood-sand3

A několik prostředků, jak přilákat muže, je jich ale mnohem víc Zdroj: nypost.com

Druhým atributem, proč je Spartacus graficky k sežrání a filmaři nejsou zadlužení tak moc je fakt, že tento seriál je natočený stejně, jako slavné 300: Bitva u Thermopyl. Počítačově dokreslené scény občas dosahují úrovně počítačové gamesy z roku 2000 – a je  docela šok vidět to poprvé, o to více při zjištění, že ten záběr se filmařům líbil, a tak ho ještě párkrát použijí. Zbytek už je snesitelný a navíc pozornost na sebe strnou buď již zmiňované nahé ženy, nebo bojující gladiátoři, takže ne zcela dokonalého pozadí si všimne buď hnidopich, anebo recenzent.

Spartacus je přesně to, co byla aréna v dobách Římských. Krvavá zábava bez masakrovaných křesťanů, naštěstí, které nahradil poměrně ucházející příběh, který je třeba brát díl po díle, ve většině případů jsou pointy velice dobré. Pokud k tomu připočítáme pobíhající nahé ženy, efektní soubojové scény a polonahou Lucy Lawless, vyjde nám z toho pseudohistorický seriál, který si na nic nehraje a slouží jenom k tomu, k čemu má. A tím je zábava a nic než zábava, kterou splňuje dokonale.

Máte-li chuť ponořit se do dob římských a chybí vám k tomu pár přátel, ochotných se pro vaši zábavu navzájem pokoušet zabít, oblékněte se do tóg a usedněte před obrazovky a nebudete zklamaní. Jen pozor, jezte a pijte jen v nejklidnějších scénách, opravdu riskujete, že vám něco zaskočí.

Název: Spartacus: Blood and Sand
Délka: 1 série (zatím odvysíláno deset dílů, jedenáctý v době publikování článku, dva a cestě, každý po 55 min.)
Tvůrci:
Kanál originálního vysílání: Starz
Hrají: Andy Whitfield, John Hannah, Lucy Lawless, Manu Bennett, Craig Parker, Lesley-Ann Brandt, Erin Cummings, Peter Mensah a další
Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spartacus ponovu: Libo písek a krev?