Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Spála není jen u dětí. Dejte pozor na příznaky

Irena Siudová

Irena Siudová

12. 4. 2018

Vysoce nakažlivá nemoc, která postihuje především děti předškolního věku a na pár dnů vám pěkně znepříjemní život. To je spála. Jak se takové nemoci vyvarovat a jak ji léčit vám teď Topzine poradí!

Nemoc, kterou způsobuje rozšířený typ bakterií streptokok, se vyskytuje hlavně u dětí od čtyř do dvanácti let. Samozřejmě se může nakazit také mladší dítě. U kojenců do pěti měsíců se však nevyskytuje vůbec.

Kde se vaše dítě může nakazit? Nejčastěji v kolektivu dalších dětí, a to hlavně v období zimy a jara. Přenáší se kapénkovou cestou, tedy kašlem, ale také použitím společného příboru či dokonce přes nějakou ránu. Inkubační doba je jeden až pět dní a jeden až dva dny je dítě nakažlivé.

Projevy spály

Nejprve se dostaví vysoká horečka, někdy až 40°C, povlak na čepech mandlí a bolestivé polykání. Dále zvětšené, bolestivé uzliny na krku, bolest hlavy, břicha, zvracení a také lesklé oči.

Jasným příznakem je pochopitelně spálová vyrážka, která začíná na hrudníku a krku, později splývá a postihuje celé tělo s vyjímkou okolí úst. Může se však také objevit pouze zdrsnění pokožky, které poznáte jen na dotek. Dítko může být neklidné a stěžovat si na svědění. Vyrážka po čtyřech dnech ustoupí.

Jak léčit spálu?

Při onemocnění spály je nutné obrátit se na lékaře. Ten stanoví diagnózu výtěrem z krku. Dítě musí zůstat doma v klidu a hlavně se vyvarovat setkání s dalšími dětmi, které by mohlo nakazit. Léčba se provádí antibiotiky a většinou se pacient již po dvou až třech dnech cítí lépe. Také je nutné srážet teplotu například paralenem a zmírnit bolest v krku, která je obzvláště nepříjemná.

Počítejte s tím, že během spály vaše dítě nemusí mít chuť k jídlu, a tak jej do něj nenuťte, dávejte však pozor na dostatečný přísun tekutin.

Ochranná opatření u spály

Ačkoli je spála především dětskou nemocí, může onemocnět také dospělý člověk. Proto příbor, který používá nemocný, pečlivě umyjte, převlečte povlečení a dodržujte základní zásady hygieny.

spála u dospělých

Bolest hlavy je dalším příznakem spály

Už týden po prvních příznacích se většinou pacient cítí naprosto zdravý, přesto dbejte na to, aby vám to potvrdil také lékař. Nedoléčená spála totiž může natropit pěknou neplechu, jako jsou zánět ledvin, poškození kloubů, poškození srdečního svalu a chlopní, nebo dokonce poruchu nervového systému. K těmto komplikacích dochází velmi zřídka, ale je opravdu důležité spálu poctivě doléčit.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Spála není jen u dětí. Dejte pozor na příznaky