Menu
TOPZINE.cz
Apetit

SpaceDomination.eu – svěží vítr na poli WebBrowser her

Komerční sdělení

Komerční sdělení

24. 11. 2009

space-domination-perex2Poslední dobou se s webovými hrami doslova roztrhl pytel a internet překypuje nejrůznějšími budovatelsko-válečnými strategiemi, které se často liší pouze vizuální stránkou a herním systémem se sobě podobají jako vejce vejci. Znechuceného fanouška žánru tak jistě nemálo potěší, když v té hromadě šedé nudy občas nalezne nějaký ten originální klenot. A jedním takovým nedoceněným a málo známým pokladem na poli web-browser her je i SpaceDomination.

space-domination-301

Vývoj této sci-fi webovky začal v roce 2003 jako amatérský projekt (tehdy středoškolského) studenta Tomáše Feige, který se, znechucen prachbídnou situací na poli web-browser her, rozhodl udělat hru zábavnou, především však dostatečně komplexní, aby byla skutečnou výzvou pro své hráče.

Největším neduhem současných webovek je totiž stereotyp. Hra může mít sebelepší profesionální grafiku, ale pokud postrádá hloubku a rozvoj každého nového účtu je vždy stejný, jednotliví hráči ji dlouho věrní nezůstanou. Grafika je totiž pouze lákadlo a o důvod víc, proč se registrovat, ale hratelnost (a především znovu-hratelnost) je faktor, který rozhoduje o hráčově setrvání, či odchodu.

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Vezměme si třeba hry jako BiteFight, DarkOrbit (a 156 dalších), které přežívají prakticky jen díky obrovské reklamní masáži. Recyklace jejich hráčů je ale přitom obrovská a množství mrtvých účtů a mulťáků zrovna tak. Takové hry postrádají zdravé jádro a onu rodinnou atmosféru, kdy se po několik let spolu setkávají stále ti samí hráči. Tak, jako je tomu například u her jako RedDragon, WebGame a nebo právě SpaceDomination.

***

Jak již bylo řečeno, SpaceDomination.eu patří mezi sci-fi webovky. Hráči tedy nejsou vrženi do nějakého fantasy světa plného víl a skřítků, ale do nehostinné Galaxie plné opuštěných planet, neprobádaných soustav a tajemných starobylých artefaktů. V tomto temném světě čelí bezpočtu problémů, rozvojem své říše počínaje a bojem (ne)konče.

Každý hráč si při rychlé registraci zvolí jednu ze čtyř rozdílných herních stran a rovněž i typ své startovní (domovské) planety. Jeho hlavní starostí na následujících pár dní pak je stabilizace ekonomiky, průzkum okolních soustav a postupná kolonizace nových území.

Expanzi říše zajišťují armády, které se rovněž z velké části starají i o její následnou obranu. Hráči najímají velitele a k nim dokupují dvanáct různých druhů jednotek (každá strana má unikátní). Následně pak s těmito flotilami fakticky létají po galaktické mapě a bojují. Žádné imaginární přesuny jen na papíře. Jednotky se po Galaxii skutečně pohybují a při vzájemném střetu probíhá skutečný grafický souboj, žádná změť textu a čísel, jak je zvykem ve většině her.
Každý velitel má své jméno, unikátní vzhled i podrobné personální statistiky, rovněž získává bojem zkušenosti a eventuelně i povyšuje na vyšší hodnosti, čímž získá dodatečné bonusy pro své mužstvo. To vše umožňuje lepší splynutí hráče s hrou a ztotožnění se s jeho poddanými.

space-domination-302

Univerzálním platidlem ve světě SD je Kredit, který je dále doplněn šesti dalšími surovinami. Nejedná se přitom o žádnou vatu, každá má svůj smysl a význam. Všechny suroviny produkují lidé na planetách.

Už zde padla zmínka o ekonomice. Ta tvoří vedle systému armád jeden z klíčových pilířů SD. Každá jednotlivá planeta totiž představuje malé samostatné hospodářství, které je třeba vybudovat, zoptimalizovat a dále rozvíjet. Nejedná se přitom o pouhé postavení budov, které něco produkují, nýbrž o pečlivé vyvažování několika rozdílných oblastí – spokojenost populace, zaměstnanost jednotlivých výrobních odvětví, přírodní podmínky na planetě, znečištění životního prostředí, surovinová ložiska,…

S dalším rozvojem říše a kolonizací (či dobíjením) nových území se pak jednotlivé planetární mikro-ekonomiky prolínají a formují základ pro malá vesmírná impéra, kde každý článek řetězce pracuje ve prospěch celku.

Hráči nejsou odkázáni jen na sebe, nýbrž se mohou v rámci strany spojovat do aliancí a navázat těsnější spolupráci nejen ekonomickou, ale i vojenskou. Rovněž jejich příslušnost ke straně není jen formalitou – každá strana má unikátní politický systém, který výrazně ovlivňuje její vnitřní fungování. Ve SpaceDomination se tak spolu na poli diplomatickém střetávají totalitní diktatura, monarchie i demokracie. To vše společně s víceúrovňovým tržním systémem dotváří obraz skutečně fungujícího a žijícího světa.

***

Ke každému správnému sci-fi patří futuristické vymoženosti a různá high-tech udělátka. Ty jsou zde zastoupeny v podobě technologického stromu o více než 200 různých vynálezech. Některé podporují ekonomickou část hry, některé vojenskou. Ty nejlepší pak umožňují stavět obří vesmírné stanice, minová pole, či hyperprostorové brány. Jakou cestu výzkumu hráči zvolí je jen na nich.

Pomyslný technologický vrchol představují prastaré Artefakty, pozůstatek původní Jednotné Galaktické Civilizace. Jejich síla ovlivňuje vždy celou stranu, která nad nimi v danou chvíli drží kontrolu. Pětice hlavních Artefaktů, části plánů na Galaktický Portál, pak tvoří hlavní cíl hry.

Hra je dělena na věky o maximální délce 100 dní. Vítězí strana, které se podaří získat všech 5 částí plánů na Galaktický Portál a následně tento monumentální projekt zrealizovat a postavit. Pokud se ani za 100 dní nikomu nepovede tento cíl naplnit, Galaxie je násilně vyhlazena a věk končí neúspěchem.

space-domination-303

SpaceDomination rozhodně není jednoduchá hra. Její komplexnost si vybrala svou daň a pro nově registrovaného hráče se SD může jevit jako až příliš těžké a složité. Nicméně součástí webu je i poměrně solidně sepsaný HELP a hra samotná je protkaná drobnými nápovědami, nemluvě o tom, že spousta hráčů cíleně zakládá „newbie“ aliance na zaškolování nováčků.

Kdo překoná počáteční (ne)znalostní bariéry a pronikne pod tvrdou skořápku, čeká na něj bohatá odměna v podobě rozmanitého světa s takřka nekonečnem možností seberealizace a příjemného hráčského kolektivu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SpaceDomination.eu – svěží vítr na poli WebBrowser her