×
TOPZINE.cz

Soutěžní sekce: Za všechno může Jidáš a loch je k ničemu!

Vemte filmový štáb, najděte nejbližší vězení a přemluvte skupinu věznů. Nejspíš takhle by vypadal recept na italskou komedii reřiséra Davida Ferraria Za všechno může Jidáš.

Vězeňský kaplan don Irido předloží mladé režisérce avantgardní scény Ireně Mirkovićové lákavou nabídku v podobě nacvičení představení velikonoční pašije s vězni z turínské věznice. Hlavní představitelka bojuje s nezájmem vězňů a snaží se je nalákat na hudbu či tanec a tím je vytrhnout ze všedního stereotypu. Největším problémem je moment , kdy nikdo nechce přijmout roli Jidáše, který je zrádce. Setkání s ředitelem věznice Liberem ji dodá odvahu ukončit vztah se svým nynějším přítelem, egocentrickým hercem Cristianem. Řěšením problémů má být novější a modernější přepis biblického textu.

Takhle vznikla komedie z prvky muzikálu. Jak řekl režisér Davido Ferraria při tiskové konferenci během natáčení scén, kdy se nacvičovala choreografie měli vězni obavy, aby nevypadali jako homosexuálové. Zvláštním prvkem bylo, že hudební scény vznikaly spontálně bez závislosti na scénáři. Ve filmu se střetáváme s životem vězňů z oddělení šest, přičemž každý má svůj příběh. Jedná se o komedii, kde se prolínaji vtipné scény s dramatickými prvky. Diváka jistě zaujme zajímavé pojetí tématu a spojení hudby s prostředím věznice.

V hlavní roli se představí modelka a herečka Kasia Smutniaková, která která už dlouho žije v Itálii a patří mezi často vyhledávané mladé představitelky.

Z větší části tvoří hereckou část vězni a dozorci. To mělo vliv na to, že většina z filmu vznikala bez přesného scénáře a řada scén byla dílem improvizace. I přesto může tento film zcela po právu usilovat o Křišťálový globus v Soutěžní sekci.

Za všechno může Jidáš
Tutta colpa di Giuda | Freedom

  • Barevný, 35 mm

  • Itálie, 2009, 102 min

  • IP – mezinárodní premiéra

  • Sekce: Soutěžní sekce

  • Režie: Davide Ferrario

  • Scénář: Davide Ferrario

  • Hrají: Kasia Smutniak, Fabio Troiano, Gianluca GobbiDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..