Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Soutěžní sekce: Pokoj v duši, osud napraveného zločince

Redakce

Redakce

10. 7. 2009

V Karlových Varech proběhla mezinárodní premiéra slovenského filmu Pokoj v duši. Režisér Vladimír Balko zpracoval příběh o významu přátelství odehrávající se na poetickém venkově, kde ovšem panuje chudoba a jedinou prací široko daleko je stání ve frontě na podporu.

Stárnoucí Tono v podání Attily Mokoše se po pěti letech ve vězení vrací domů k rodině. Zjišťuje ovšem, že vedle nevěrné ženy na něj čeká už jen bývalý kumpán Štefan. Ostatní lidé se k propuštěnému kriminálníkovi neznají a Štefan by ho nejraději znovu zatáhl do nekalých obchodů se dřevem. Člověk zocelený pobytem v kriminále by ale nejraději začal znovu a nechal minulost za sebou.

Na povrch vyplouvá trpkost mezilidských vztahů, nikdo pro vás neudělá nic nezištně a přátelé mají dost vlastních problémů, než aby se zabývali jinými. Na první pohled to hlavní hrdina přechází jako tvrdý chlap, ale vnitřně se s tím musí těžce vypořádávat. A překvapivý způsob úniku je nakonec docela pochopitelný.

„Konec je takový, jaký je. Je chlapský a souvisí s baladičností příběhu,“ řekl na tiskové konferenci režisér Balko. Atmosféra filmu byla z velké části utvářena Čierným Balogem, vesnicí, kde se natáčelo. Lesnatá krajina a malebné údolí tvoří kontrast s životními podmínkami místního obyvatelstva. Dokonce i ústřední píseň od Jany Kirschner byla přímo inspirovaná tímto místem.

Svým způsobem dobře známý příběh o tom, jak se jeden kriminálník snaží převést druhého, byl kvalitně zpracován a nelze ho jen tak lehce přejít. Nejen hlavní dějová linie nutí k zamyšlení, zarážející jsou i bídné životní podmínky v Čierném Balogu, který neleží příliš daleko od slovenských metropolí. Slovenská kinematografie si může na vrub připsat kvalitní dílo.

Pokoj v duši
Pokoj v duši | Soul at Peace

  • Barevný, 35 mm
  • Slovenská republika, 2009, 97 min
  • IP – mezinárodní premiéra
  • Sekce: Soutěžní sekce
  • Režie: Vladimír Balko
  • Scénář: Jiří Křižan
  • Hrají: Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Robert Więckiewicz, Jan Vondráček, Jevgenij Libezňuk, Jaromír Hanzlík, Ľubomír Paulovič, Juraj Nvota

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěžní sekce: Pokoj v duši, osud napraveného zločince