Menu
TOPZINE.cz
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2023

Soutěžní sekce: Nejsem tvůj přítel, nepochopitelná blbost nebo geniální debut?

Redakce

Redakce

10. 7. 2009

Mám pocit, že z tohoto filmu, který je v Soutěžní sekci a bojuje o Křišťálový globus, odcházeli diváci nejvíce rozpačití a museli si v hlavě srovnávat, co si o něm mají vlastně myslet. Návštěvníci festivalu jsou totiž od zdejších filmů zvyklí na těžkost a určité poselství, které snímky přinášejí. A najednou se objeví debut, který vás ničím nezatěžuje, nepromlouvá do duše, nesnaží se vychovávat, zkrátka si jen tak plyne a dává nám ochutnat ze svého příběhu.  Většina lidí ho nemilosrdně odsoudila. A je to škoda!

Mezinárodní premiéru přijeli podpořit herci i tvůrci. Režisér György Pálfi například odtajil návod, jak se dostat do soutěžní sekce MFF Karlovy Vary! „Kupte si kameru, přemluvte pár, v našem případě 9 zajímavých lidí, scénář není třeba a běžte točit! Příští rok tu budete na pódium stát vy“, řekl Pálfi, který sklidil od publika velký potlesk.

Sára miluje Marka a čeká s ním dítě. On ji má sice také rád, ale miluje i Sofii. Té se nelíbí, že je podváděna: byla by raději, kdyby ji někdo hýčkal. Mohl by to být třeba András – jenže ten už hýčká svou ženu Ritu. A ta zase zištně pečuje o mladičkou Natašu, kterou by rád využil kdekdo. A co na to Jimmy, a zvlášť Etele, kterému se mimochodem velmi líbí Sára? Ano, máte pravdu, tak trochu guláš, ale co se staně, když se tenhle několika úhelník rozpohybuje? Ještě větší guláš! Ta uvězní toho, ta práskne toho, třetí se zas vykašle na všechny. Ale přes všechna děsivá fakta snímku jsem seděla v sedadle jako přikovaná a fascinovaně koukala na plátno. Většina lidí, kterým jsem Nejsem tvůj přítel doporučila, si ťukali na čelo, jak se mi to mohlo líbil, ale našli se i tací, kteří mé nadšení sdílejí.

Nejsem tvůj přítel
Nem vagyok a barátod | I am Not Your Friend

  • Barevný, 35 mm
  • Maďarsko, 2009, 100 min
  • IP – mezinárodní premiéra
  • Sekce: Soutěžní sekce
  • Režie: György Pálfi
  • Scénář: György Pálfi, Zsófia Ruttkay, Attila Réthly a herci / and the actors
  • Hrají: István Szüle, Gyöngyvér Országh, Corbisier Kim, Kamilla Fátyol, Zsolt Páll, Csaba Gosztonyi, Csaba Czene, Kati Farkas, Eszter Tóth

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěžní sekce: Nejsem tvůj přítel, nepochopitelná blbost nebo geniální debut?