Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Soutěžní sekce: Film Dvacet, žhavým kandidátem na vítěze!

Redakce

Redakce

5. 7. 2009

Do uzavření malé jídelny zbývá dvacet dní a její zaměstnanci, pro něž je práce pro pana Soleimaniho víc než jen zdroj obživy, se tomu rozhodnou zabránit. První věta působí jako popis béčkové komedie, ale není tomu tak! Hlavní roli si totiž zahrála herecká legenda Parviz Parastuie, která svým výkonem povznesla celý snímek do světových výšin. Ani komedii od tohoto debutu neočekávejte, právě smutek, kterým je celý film zahalen je to, co íránští diváci mladému režisérovi vyčítají.

Co spojuje zaměstnance jídelny? Je to nutnost bít se s existenčními problémy, které mají jeden do druhého. Jeden přespává za zbytky jídla z denního provozu v dálkovém autobuse, další v náklaďáčku. Mladá vdova, která se stará o svou malou dcerku, bydlí v pochybné čtvrti, kde je všem sousedům pro smích. Kuchař je mrzák, se svou ženou, která mu v kuchyni pomáhá, žije přímo mezi jídelními stoly. A právě jídelna je jejich jediným příslibem lepších zítřků. A teď oni mají přijít a to za pouhých 20 dní. Chvilkami se dostávají až do tragikomických situací, ale především je obklopuje strach o svou budoucnost.

Kamera si velmi pečlivě všímá detailů, což skvěle zapadá do celého konceptu příběhu. Nejde totiž o dějovost, ale nabízí se nám velmi zajímavý pohled do nepřístupných duší íránských obyvatel.

Zajímavou roli zde hrají ženy. Na první pohled se totiž zdá, že jejich postavení ve společnosti nic neznamená, ale při hlubším zkoumání zjistíte, že jsou to právě ony, kdo tahá za pomyslné drátky.

Režijní počin  představitele nejmladší íránské filmařské generace Abdolreza Kahani přijel představit do Karlových Varů sám režisér, hlavní herečka a střihačka. Tisková konkurence k této příležitosti byla více než zajímavá. Hosté přibližovali novinářům těžkou situaci v Íránu. Svědčí o tom i fakt, že dva předchozí debuty Abdolzera Kahaniho nebyly vůbec vpuštěny do kin. Prozradili také, že Íránčané dávají přednost lehkým, jednoduchým komediím, aby zapomněli na své problémy. Proto na tomto snímku odsuzují jeho těžkost a vážnost. Když přišla na řadu otázka na tvrdou cenzuru v Íránu, tvůrci odmítli odpovědět, protože, podle jejich slov, by jim touto odpovědí mohly začít velké problémy.

Dvacet
Bist | Twenty

  • Barevný, 35 mm
  • Írán, 2009, 88 min
  • IP – mezinárodní premiéra
  • Sekce: Soutěžní sekce
  • Režie: Abdolreza Kahani
  • Scénář: Abdolreza Kahani, Hossein Mahkam
  • Hrají:  Parviz Parastui, Mahtab Karamati, Ali-Reza Khamseh, Mehran Ahmadi, Ali-Reza Hosseini, Fereshteh Sadr Orafai, Habib Rezaie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěžní sekce: Film Dvacet, žhavým kandidátem na vítěze!