Menu
TOPZINE.cz
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2023

Soutěžní sekce: Co jsi dáte k pití, pane? Whisky s Vodkou

Redakce

Redakce

9. 7. 2009

Whisky s Vodkou je německá nenáročná komedie režiséra Andrease Dresena. Je to v podstatě film o filmu, jehož děj se odehrává ve 30. letech.
Hlavní postava, postarší herec Otto, který se občas rád napije, dostane konkurenci v podobě druhého herce. To byl nápad režiséra filmu, ve kterém Otto hraje. Cílem je, donutit ho pracovat na sobě a právě jeho náhradník by mu měl konkurovat. Je to nenáročný příběh nespolehlivého herce, který má rád přítomnost žen a alkoholu. Otto je nejvíc výrazná postava a proto poutá na sebe největší pozornost.
Chvílemi je vtipné pozorovat, jak postupně se začínají promíchávat postavy, ten chce jí, ona chce jeho, on jí ne. Mimo jiné se zde ukazuje prolínání generací, v tom nese snímek hlavní poselství. Je snad člověk nad 50 let nepoužitelný? Každé uklouznutí může způsobit, že si začne okolí klást otázky: „Není už moc starý? Neměl by předat žezlo někomu mladšímu?“ I přes vtipné pojetí má snímek důležitý záměr a to ukázat, že starší člověk není horší. Často se zde objevuje alkohol jako jediná jistota. Sám herec uvedl, že mu role alkoholika-herce nebyla až tak  blízká,  jelikož v osobním životě je abstinent.

Natáčet  film ve filmu bylo podle režiséra  náročné, ale zábavné. „Byla to velmi zajímavá zkušenost, která vyžadovala dvojitou dávku režírování, člověk musí být zároveň i před kamerou. Byla to veliká legrace,“ uvedl tvůrce na tiskové konferenci. Ten příběh  vypráví více než jen o natáčení nějakého filmu. Tato komedie vás jistě pobaví, o vtipné scény není nouze a občas vás překvapí i drsný humor. Pokud se chcete pobavit a nepřemýšlet o zápletce děje, tak tento snímek splní vaše představy. Andrease Dresena z našich kin známe díky romantickému dramatu Sedmé nebe, proslulého odvážnými milostnými scénami mezi důchodci.


Whisky s vodkou
Whisky mit Wodka | Whisky with Vodka

• Německo, 2009, 108 min
•  Sekce: Soutěžní sekce
•  Režie: Andreas Dresen
•  Scénář: Wolfgang Kohlhaase
•  Hrají: Henry Hübchen, Corinna Harfouch, Sylvester Groth, Markus Hering, Valeri Tscheplanowa
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěžní sekce: Co jsi dáte k pití, pane? Whisky s Vodkou