Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Soutěžní projekt přišel s překvapivým řešením. Nechat Vltavu zamrznout

Kamila Nováková

Kamila Nováková

19. 12. 2012

FOTO: Eduard Seibert - Zamrzlá řekaJak smysluplně využít prostor pražských nábřeží? To byla hlavní otázka soutěže Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012. S prostým, ale přesto nečekaným nápadem přišel Eduard Seibert. Nechat Vltavu opět zamrznout.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/eduard-seibert/]

Vltava k Praze neodmyslitelně patří. Snad každému se při zmínce o této řece v souvislosti s hlavním městem vybaví obrázek Karlova mostu. Okolí řeky však netvoří jen Karlův most, je zde mnoho dalších míst, která zůstavají  nevyužita, jako například úsek mezi Železničním a Libeňským mostem. Novou podobu tohoto prostranství navrhovali soutěžící Bridging Prague Award.

Mezinárodní architektonická soutěž Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012, byla součástí festivalu reSITE, zabývajícího se možnostmi zlepšení veřejného prostoru. Soutěž měla za cíl najít takovou podobu nábřeží, která by propojila řeku s městem a dobře posloužila lidem.

Oba vltavské břehy mají různorodý charakter přinášející širokou škálu možností pro jeho využití. Eduard Seibert svou pozornost nevěnoval tolik nábřeží jako spíše řece, neboť právě ona v sobě skrývá obrovskou nevyužitou plochu.

FOTO: Eduard Seibert - Zamrzlá řeka

Vltava je rozsáhlou neplně využitou plochu. zdroj: reSITE.cz

V létě je voda ve Vltavě příliš studená, v zimě teplá. V řece se tak neplave, ani se po její hladině nebruslí. Příčinu představuje vltavská kaskáda. Autor projektu ji navrhuje upravit, aby v zimě řeka zamrzala na delší období. Vytvořilo by se tak rozsáhlé veřejné prostranství, platforma pro lidská setkávání.

Jenom čestné uznání?

Projektu s prostým názvem Zamrzlá řeka se dostalo v soutěži čestného uznání. Nenabídl totiž ucelené řešení, na druhou stranu přinesl jasnou a srozumitelnou ideu. Je možné, že pokud by se soutěžící více zamyslel i nad samotnou náplavkou, mířilo by jeho ocenění výše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěžní projekt přišel s překvapivým řešením. Nechat Vltavu zamrznout