Soutěžní projekt přišel s překvapivým řešením. Nechat Vltavu zamrznout

FOTO: Eduard Seibert - Zamrzlá řekaJak smysluplně využít prostor pražských nábřeží? To byla hlavní otázka soutěže Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012. S prostým, ale přesto nečekaným nápadem přišel Eduard Seibert. Nechat Vltavu opět zamrznout.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/eduard-seibert/]

Vltava k Praze neodmyslitelně patří. Snad každému se při zmínce o této řece v souvislosti s hlavním městem vybaví obrázek Karlova mostu. Okolí řeky však netvoří jen Karlův most, je zde mnoho dalších míst, která zůstavají  nevyužita, jako například úsek mezi Železničním a Libeňským mostem. Novou podobu tohoto prostranství navrhovali soutěžící Bridging Prague Award.

Mezinárodní architektonická soutěž Bridging Prague Award, jež se konala v květnu 2012, byla součástí festivalu reSITE, zabývajícího se možnostmi zlepšení veřejného prostoru. Soutěž měla za cíl najít takovou podobu nábřeží, která by propojila řeku s městem a dobře posloužila lidem.

Oba vltavské břehy mají různorodý charakter přinášející širokou škálu možností pro jeho využití. Eduard Seibert svou pozornost nevěnoval tolik nábřeží jako spíše řece, neboť právě ona v sobě skrývá obrovskou nevyužitou plochu.

FOTO: Eduard Seibert - Zamrzlá řeka
Vltava je rozsáhlou neplně využitou plochu. zdroj: reSITE.cz

V létě je voda ve Vltavě příliš studená, v zimě teplá. V řece se tak neplave, ani se po její hladině nebruslí. Příčinu představuje vltavská kaskáda. Autor projektu ji navrhuje upravit, aby v zimě řeka zamrzala na delší období. Vytvořilo by se tak rozsáhlé veřejné prostranství, platforma pro lidská setkávání.

Jenom čestné uznání?

Projektu s prostým názvem Zamrzlá řeka se dostalo v soutěži čestného uznání. Nenabídl totiž ucelené řešení, na druhou stranu přinesl jasnou a srozumitelnou ideu. Je možné, že pokud by se soutěžící více zamyslel i nad samotnou náplavkou, mířilo by jeho ocenění výše.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Kamila Nováková
Narodila se v únoru roku 1994. Už od mala tíhla k tvůrčím činnostem, a tak začala pravidelně docházet do základní umělecké školy, kde vytváří svá veledíla dodnes. Studuje na pražském Gymnáziu Karla Sladkovského. Ve svém volném čase kreslí, čte, šije nebo se účastní všelijakých kulturních akcí - od výstav, přes divadelní představení po koncerty studentských kapel. Redaktorkou magazínu Topzine.cz se stala v dubnu roku 2011. Píše do rubriky Umění.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*