Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Soutěž o titul Arfashion Designer 2011 je v plném proudu

Petra Červená

Petra Červená

19. 3. 2011

FOTO: ArcolorV loňském roce si mnozí nenechali utéct festival mladé a nezávislé módy Arcolor. Nejdelší pomyslné molo na světě, po kterém se modelky prošly do vzdálenosti tří kilometrů, vévodilo koncem července středu Prahy.

FOTO: Arcolor

Festival mladé módy si nenechte ujít, Zdroj: Bára Jelínková, arcolor.cz

Ať už jste se k módní přehlídce přimotali čirou náhodou, nebo na ni vyrazili cíleně, nešlo si nevšimnout zvláštního úkazu, který už pár let nabývá na síle a je čím dál tím víc výraznější. Tím jevem je opravdu široká a nápaditá česká móda, byť naše média tvrdošíjně trvají na vyzdvihování zahraničních návrhářů a z českých neopomíjejí jen ty nejznámější.

Ale právě nyní nastává čas, kdy se po roce mladým designerům naskytla jedinečná šance zapojit se do třetího ročníku ojedinělého projektu. Jak? Mohou se zúčastnit soutěže o titul Arfashion Designer 2011. Pokud patří mezi začínající módní tvůrce ve věku 18 – 35 let. A je jedno, zda ještě studují, nebo už mají promoci nějaký čas za sebou.

FOTO: arcolor

Kdo bude letošním oceněným?

Podmínkou je fyzicky zhotovená oděvní kolekce o počtu deseti modelů. Do soutěže musí odeslat profesionální fotografie této kolekce spolu s kresebnými skicami modelů a vzorky materiálů. Do uzávěrky už ale příliš času nezbývá. Termín se neúprosně blíží a 30. duben začíná podupávat za dveřmi stejně netrpělivě jako jaro.

Nevaž se, odvaž se!

I když je toto heslo spojené s jiným produktem, dá se použít i pro oděvní designéry. Ti se často odvážou natolik, že u některého modelu zvažujete, zda by nenašel lepší využití spíš v oddělení nábytku. Ovšem pro dobrou pozici na startovní čáře je často rozhodující, jak se návrháři nesmazatelně vryjí do paměti potenciálních zákazníků.

Soudě podle předchozích ročníků si jsou návrhářky tohoto jevu vědomy. Kolekce loňských finalistek byly nápadné, bláznivé, ztřeštěné, hravé a hlavně vzbudily ohlas. Každá návrhářka si tak prožila svou minutu slávy. Ovšem jen před některá dosud nepříliš známá jména se pomalu dostávají přívlastky jako nadějná, talentovaná apod. Ke svému vysněnému cíli se bezpochyby úspěšně prodírají například Veronika Benešová či Lenka Greplová.

FOTO: Arcolor

A jaká ho vlastně čeká budoucnost?

Šanci má každý! Jenže nejtěžší bývá, přijít na to, jak tu šanci využít. Topzine.cz bude soutěž sledovat a ze závěrečné velkolepé módní přehlídky přinese reportáž. I předešlé ročníky jasně vzbuzují dojem, že české návrhářky mají kreativitu a nápaditost v krvi.

Problém tedy není v tom, že by se nám tou malou módní kotlinou ploužila k u zoufání nudná šeď modelů, ale v omezeném množství příležitostí a sebekriticky si přiznejme, že dílem je to i z nezájmu nás samotných. Mnohdy dáme raději přednost nákupním střediskům před návštěvou showroomu designerů. Arcolor festival mladé módy nabízí jednu z alternativ, jak z tohoto bludného kruhu ven.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soutěž o titul Arfashion Designer 2011 je v plném proudu