Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

SOUTĚŽ: Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes. Nesmrtelný lupič-gentleman ožívá

Redakce

Redakce

9. 4. 2014

Audiokniha na motivy knihy Maurice Leblanca s názvem Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes vychází ve vydavatelství Tympanum již příští týden. Jedná se o plnohodnotnou rozhlasovou hru, kde se titulních rolí zhostili Ivan Trojan, Viktor Preiss, Jaromír Meduna či Andrea Elsnerová. TOPZINE.cz pro své čtenáře a čtenářky připravil soutěž o pět audioknih.

Francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864–1941) zřejmě netušil, že stvoří skutečné literární eso kriminálních příběhů.

Psal zejména psychologické romány, poté v roce 1905 stvořil postavu jménem Arsène Lupin. Tento nepolapitelný lupič-gentleman se nebojí zahrávat si s pařížskou policií a srdce žen láme stejně rychle jako zámky nedobytných sejfů.

Zdvořilý, charismatický zločinec s úsměvem na rtech se vyzná v umění, k ženám je vždy galantní, abstinuje a je vegetariánem. Zároveň je ale nebezpečným a sebevědomým protivníkem. Tohoto vychytralého lupiče se snaží chytit pařížská policie v čele s inspektorem Ganimardem. Marně.

FOTO: Ivan Trojan

Role lupiče gentlemana se s patřičným šarmem zhostil Ivan Trojan. Zdroj: Vydavatelství Tympanum

Spisovatel Maurice Leblanc přiznal, že se nechal inspirovat životním příběhem skutečného zločince Alexandra Jacoba (*1897). Arsène Lupin se nakonec stal ústřední postavou dvacetisvazkové série románů (1908 až 1929), která se začala ihned šířit i v jiných jazycích.

Leblancův lupič-gentleman přitom sehrál rovnocennou partii s jinou legendou, která již tou dobou sklízela sympatie čtenářů a čtenářek za kanálem La Manche: neomylným britským logikem Sherlockem Holmesem.

Právě z tohoto kontrastu dvou hrdinů a přístupů těží také příběh Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes. Uličnický Arsène Lupin se v něm setkává s legendárním logikem Holmesem. Střet a souboj dvou osobností spustí řetězec událostí, v nichž se zablýskne vzácný modrý diamant, ale nebude chybět ani dávka mužské cti, dámského půvabu, intrik a překvapivých a nápaditých zvratů.

Vydavatelství Tympanum se rozhodlo tento příběh uvést v nové podobě, a to jako plnohodnotnou rozhlasovou hru. Dramatizace, v níž spojilo síly 17 českých herců, vznikla pod taktovkou režiséra Dimitrije Dudíka s hudebním doprovodem skladatele Kryštofa Marka.

FOTO: Viktor Preiss

Protivníkem na literárním kolbišti bude Viktor Preiss jako Sherlock Holmes. Zdroj: Vydavatelství Tympanum

V hlavních rolích se objeví známá jména. Role lupiče gentlemana se s patřičným šarmem zhostil Ivan Trojan. Jeho protivníkem na literárním kolbišti pak bude Viktor Preiss jako Sherlock Holmes.

Příběhu dále dodávají na dynamice policejní inspektor Ganimard Pavel Rímský, doktor Watson Jaromír Meduna a elegantní a protřelá Blondýnka Andrea Elsnerová. S osobitými hereckými výkony se ale setkáme i ve vedlejších rolích – mezi jinými zde zazáří Josef Somr, Ivan Řezáč, Miroslav Táborský, Arnošt Goldflam, Stanislav Zindulka a řada dalších.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SOUTĚŽ: Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes. Nesmrtelný lupič-gentleman ožívá