Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Soundtrack k filmu Hunger Games umocňuje vizuální vjemy hudební nirvánou

Redakce

Redakce

17. 11. 2013

O půlnoci 21. listopadu vstoupí do kin druhý díl dobrodružného filmu Hunger Games s podtitulem Vražedná pomsta. Adaptaci knižní předlohy spisovatelky Suzanne Collinsové nyní režíruje Francis Lawrence, který nahradil autora prvního dílu Garyho Rosse.

FOTO: Hunger Games: Vražedná pomsta - Josh Hutcherson a Jennifer Lawrence - Bontonfilm

Vítězové loňských Hunger Games Katnis Everdeen a Peeta Mellark. Zdroj: Bontonfilm

Filmová sága Hunger Games má mít celkem čtyři díly. Stane se tak po vzoru Harryho Pottera nebo Twilight, u nichž byl poslední díl rozdělen na dvě části. Avšak zatímco tvůrci Twilight museli zákonitě bojovat o smysluplný a navazující scénář, autoři filmu Hunger Games mají v tomto ohledu mnohem lepší základ. Vražedná pomsta opět zavání atmosférou boje s vlastní předurčeností a absurditou vnějších jevů, jež je daleko působivější. Ve filmu totiž můžeme snáz hledat paralely se skutečným životem.

Návrat domů Katnis Everdeen (Jennifer Lawrence) a Peetu Mellarkovi (Liam Hemsworth) po nečekaném vítězství na 74. ročníku Hunger Games skončí dřív, než vůbec začne. Katnis a Peeta se musí vydat na okružní jízdu po všech krajích Panemu za účelem bavit lidi. Oba hrdinové však záhy zjišťují, že je jejich příběh inspiroval ke vzpouře, která nyní vrcholí v pokus o revoluci. Kapitol chystané povstání vycítí a rozhodne se pro zničení Katnis Everdeen. A tak, během 75. her, musí oba hrdinové zpět do arény.

Klasika vs. Pop, Folk a Indie

Tlak nejisté budoucnosti a vědomí boje na život a na smrt do hudby zakomponoval James Newton Howard, který se podílel i na hudbě k prvnímu dílu. Tento americký skladatel má na svém kontě mnoho vydařených soundtracků například k filmům King Kong, Já, legenda, Voda pro slony, Sněhurka a lovec nebo Temný rytíř.

Z autorova rukopisu je cítit všestrannost, daná zkušeností s komponováním hudby k téměř všem filmovým žánrům. Vražednou pomstu obohatil o 29 tracků, zatím je však k dispozici pouze ukázka z main theme. Mystická, exotická a gradující.

Protiváhou ke klasické hudbě J. N. Howarda je 15 alternativních indie rockových, dream popových a folk rockových hitů všech možných interpretů. Podobně jako u Twilight hrají tyto civilnější a zasněné písně v kontextu celého filmu nemalou roli.

Kromě Coldplay, Imagine Dragons, Of Monsters and Men a Christiny Aguilery, která tu svým stylem připomíná Jessie J, figuruje na tracklistu i Ellie Goulding s energickým hitem Mirror. Nechybí ani svéhlavá Lorde, strhující Anthony and the Johnsons, éterická Sia či nepateticky sladkobolní The National. A samozřejmě i řada dalších, které si zkrátka musíte poslechnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soundtrack k filmu Hunger Games umocňuje vizuální vjemy hudební nirvánou