Soundtrack k filmu Enderova hra: Jablonskyho skladby nejsou jen kulisou

Po Hunger Games vstoupil do kin další ambiciózní snímek: Enderova hra. Jihoafrický režisér a scénárista Gavin Hood na sebe vzal nevděčnou roli překladatele příběhu ze stejnojmenné knižní předlohy (jejímž autorem je Orson Scott Card) do filmové řeči.

FOTO: Enderova Hra

Fanoušci sci-fi však film hodnotí kladně. A ačkoliv ti, co mají O. S. Carda dopředu načteného, si pravděpodobně film vychutnají o něco víc, těm méně znalým k silnému zážitku postačí zavřít oči a vychutnávat si impozantní soundtrack Stevea Jablonskyho.

Film je dobrodružnou výpravou mapující osudy lidstva, které čelí mimozemským útokům. V obavách z další invaze, která by mohla být pro Zemi fatální, chce lidstvo vycvičit novou generaci dětí na válečníky a vojevůdce, kteří budou schopni hrozbu vyvrátit. Ti nejlepší z nich jsou posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde během několikaletého výcviku soupeří o to, kdo se stane hlavním velitelem mezinárodních sil. Hlavním favoritem je náctiletý Ender, který se však z důvodů rychle se blížící války stává velitelem předčasně a nyní má odpovědnost v boji za záchranu lidstva.

Hudba lépe vyjadřuje pocity

Soundtrack k Enderově hře není jen kulisou. Hudba Stevea Jablonskyho se vyznačuje nápadnou soběstačností, čemuž zde nahrává i celkově chladná a mechanická režie. V horších pasážích, kdy divákovi mohou unikat dějové souvislosti, dává promyšlená kompozice skladeb prostor pro jejich domýšlení. Všechny melodie hovoří osudovostí a výzvou a ať už jste příznivec klasického sci-fi nebo ne, těžko odoláte dynamice instrumentálního útoku na vaše smysly.

Violoncello, klavír, kytara a bicí v 21 písních. Ale nejen to. Steve Jablonsky o své práci prohlásil: ,,Film Enderova hra je velkolepý, ale taky velmi osobní, což je zajímavá kombinace snad pro každého skladatele. V některých scénách jsem využil orchestr s 80 nástroji a chorál složený z 32 hlasů, zatímco jiné scény dotváří třeba jenom houslové sólo.Ender je po většinu času hodně osamělá postava, takže jsem měl pocit, že prostřednictvím samostatných houslí mohu dobře vyjádřit jeho pocity.“

A taky že ano. Steve Jablonsky pracuje ve studiu Hanse Zimmera a má za sebou již několik úspěšných doprovodných soundtracků jak k filmům (Transformers), televizním seriálům (Zoufalé manželky), tak i k videohrám (The Sims 3).

Kniha Enderova hra vyšla poprvé v roce 1985 a patří mezi nejprodávanější sci-fi bestsellery na světě. Byla napsána s ohledem na politickou situaci ve světě a díky své strategické povaze se stala doporučenou četbou pro několik amerických armádních organizací. Je to však právě Jablonsky, kdo umně rozehrál strategickou hru na poli hudby.

Soundtrack k filmu Enderova hra: Jablonskyho skladby nejsou jen kulisou
Ohodnoťte tento článek


1 Komentář Soundtrack k filmu Enderova hra: Jablonskyho skladby nejsou jen kulisou

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*