×
TOPZINE.cz

Soundtrack k filmu Enderova hra: Jablonskyho skladby nejsou jen kulisou

FOTO: Enderova Hra

Po Hunger Games vstoupil do kin další ambiciózní snímek: Enderova hra. Jihoafrický režisér a scénárista Gavin Hood na sebe vzal nevděčnou roli překladatele příběhu ze stejnojmenné knižní předlohy (jejímž autorem je Orson Scott Card) do filmové řeči.

FOTO: Enderova Hra

Fanoušci sci-fi však film hodnotí kladně. A ačkoliv ti, co mají O. S. Carda dopředu načteného, si pravděpodobně film vychutnají o něco víc, těm méně znalým k silnému zážitku postačí zavřít oči a vychutnávat si impozantní soundtrack Stevea Jablonskyho.

Film je dobrodružnou výpravou mapující osudy lidstva, které čelí mimozemským útokům. V obavách z další invaze, která by mohla být pro Zemi fatální, chce lidstvo vycvičit novou generaci dětí na válečníky a vojevůdce, kteří budou schopni hrozbu vyvrátit. Ti nejlepší z nich jsou posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde během několikaletého výcviku soupeří o to, kdo se stane hlavním velitelem mezinárodních sil. Hlavním favoritem je náctiletý Ender, který se však z důvodů rychle se blížící války stává velitelem předčasně a nyní má odpovědnost v boji za záchranu lidstva.

Hudba lépe vyjadřuje pocity

Soundtrack k Enderově hře není jen kulisou. Hudba Stevea Jablonskyho se vyznačuje nápadnou soběstačností, čemuž zde nahrává i celkově chladná a mechanická režie. V horších pasážích, kdy divákovi mohou unikat dějové souvislosti, dává promyšlená kompozice skladeb prostor pro jejich domýšlení. Všechny melodie hovoří osudovostí a výzvou a ať už jste příznivec klasického sci-fi nebo ne, těžko odoláte dynamice instrumentálního útoku na vaše smysly.

Violoncello, klavír, kytara a bicí v 21 písních. Ale nejen to. Steve Jablonsky o své práci prohlásil: ,,Film Enderova hra je velkolepý, ale taky velmi osobní, což je zajímavá kombinace snad pro každého skladatele. V některých scénách jsem využil orchestr s 80 nástroji a chorál složený z 32 hlasů, zatímco jiné scény dotváří třeba jenom houslové sólo.Ender je po většinu času hodně osamělá postava, takže jsem měl pocit, že prostřednictvím samostatných houslí mohu dobře vyjádřit jeho pocity.“

A taky že ano. Steve Jablonsky pracuje ve studiu Hanse Zimmera a má za sebou již několik úspěšných doprovodných soundtracků jak k filmům (Transformers), televizním seriálům (Zoufalé manželky), tak i k videohrám (The Sims 3).

Kniha Enderova hra vyšla poprvé v roce 1985 a patří mezi nejprodávanější sci-fi bestsellery na světě. Byla napsána s ohledem na politickou situaci ve světě a díky své strategické povaze se stala doporučenou četbou pro několik amerických armádních organizací. Je to však právě Jablonsky, kdo umně rozehrál strategickou hru na poli hudby.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..