×
TOPZINE.cz

Soundtrack k filmu Donšajni. Skladatele převálcovaly Mozartovy opery

FOTO: Libuše Šafránková Donšajni
Jednu z hlavních rolí ztvánila ve film Libuše Šafránková. Zdroj: Bontonfilm

Donšajn, to je takový sukničkář s grácií. Alespoň podle slov oscarového režiséra Jiřího Menzela. V jeho nejnovějším filmu jsou donšajni hned dva. A k jejich snažení jim hraje operní hudba.

FOTO: Libuše Šafránková Donšajni
Jednu z hlavních rolí ztvánila ve filmu Libuše Šafránková. Zdroj: Bontonfilm

Malé město, operní soubor a Mozartův Don Giovanni. To podle operního režiséra Vítka nejde tak úplně dohromady. Vítek totiž nemá operu rád a je jejím věčným kritikem. Přesto pozve na připravované představení až z Ameriky slavného zpěváka Jakuba, i když ten už má to nejlepší za sebou. Dvojici ale něco spojuje – oba to jsou velcí sukničkáři. Jak dopadnou jejich osudy, když se střetnou s obyvateli města, mezi nimiž nechybí ani vášnivé ženy?

Komedie z operního prostředí se samozřejmě neobejde bez hudby. Vedle hereckých osobností se ve filmu objeví i operní hvězdy, jako jsou Anna Klamo nebo Jiří Hájek. O hudební doprovod snímku se postaral Aleš Březina.

V hlavní roli Mozart

Aleš Březina je hudební skladatel a muzikolog. Vedle dalších činností patří mezi jeho aktivity také skládání filmové hudby. Pod hudební složku se podepsal u více než dvou desítek snímků. Mezi ně patří například Knoflíkáři, Musíme si pomáhat nebo Obsluhoval jsem anglického krále.

Díky poslednímu zmíněnému si Březina vyzkoušel práci s režisérem Menzelem. V případě Donšajnů už tedy částečně věděl, do čeho jde. Přesto byla tato práce v mnohém odlišná. Veškerá hudba byla totiž předtočená, tzn. že vznikla, aniž by skladatel viděl záběry, při nichž bude znít.

Vzhledem k prostředí, v němž se film odehrává, tvoří většinu hudební složky klasické skladby od Mozarta, Smetany či Dvořáka. Ryze filmová hudba trvá pouhých dvanáct minut. „Kolik jí ale ve filmu nakonec opravdu zazní, o tom bude Jiří Menzel rozhodovat až ve střižně,“ uvedl před časem sám Březina.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..