Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Soudce Dredd je zákon bez tváře

Redakce

Redakce

1. 6. 2010

Anglická komiksová postava Soudce Dredd je díky péči nakladatelství Crew známá jak ze samostatných příběhů v magazínu Crew, nebo jeho následovníkovi Crew2, tak v řadě crossoverových alb s Batmanem (Rozsudek na Gothamem, Zemřít smíchy). Nyní se konečně objevují jeho původní černobílé příběhy, kterými se proslavil v legendárním ostrovním komiksovém týdeníku 2000 A.D., sebrané v masivní knize Soudce Dredd: Prokletá země.

Dreddovým poznávacím znakem je především přilba zahalující tvář, z níž nikdy nebylo vidět víc jak čelist. Následují masivní motorka a ještě masivnější zbraně využívané k důslednému potírání zločinu všeho druhu. A protože je jeho fiktivním univerzem vzdálená budoucnost, fašistickým řádem ovládaná společnost pod tlakem zákona spíše trpí, než by se díky všudypřítomným uniformovaným mužům a ženám cítila bezpečně. Přejetí semaforu na červenou se v Dreddově podání neřeší dohovorem, ale nezřídka ničením osobního majetku nebo razantním poškozením zdraví. Jeho charakter se dá omluvit tím, že je klonem jednoho z nejlepších soudců historie a vychován byl tak, aby představoval drsnou chodící sbírku zákonů. Pokud by to bylo naopak a hříšníkům by rozdával třeba cukrátka, asi by se hodil spíše do portfolia Disney Channel a chodil na nákupy s Hannah Montanou. Naštěstí jej duchovní otcové John Wagner a Carlos Ezquerra před třiceti lety navrhli tak, jak ho známe dodnes.

Díky těmto prvkům a zejména suchým hláškám, které cedí skrze přivřené rty, se Dredd drží nejenom na anglické komiksové scéně už od roku 1977. Prorazil i do sféry audio nahrávek, novelizací nebo počítačových her. Jeho celovečerní filmová verze z roku 1995 sice oběhla kina v poněkud zjemnělé a sestříhané verzi, ale Sylvestru Stallonemu to v Dreddově uniformě celkem seklo. I když jeho tvář díky hercově slávě musela být odhalena a narušil se tím jeden ze základních pilířů komiksu.

Na nedávném festivalu v Cannes se však čile obchodovalo s mezinárodními distribučními právy na novou hranou verzi příběhů Soudce Dredda, která by se za necelých padesát milionů měla zažít točit na podzim podle komiksové předloze bližšího scénáře Alexe Garlanda (Pláž, 28 dní poté, Sunshine). Rozpočet není nic moc, ale produkce se usadí v Jihoafrické republice, konkrétně v Johannesburgu, kde za téměř o polovinu menší částku před rokem vzniklo obstojné sci-fi District 9. To, co se ušetří na lokacích, by tak mohlo pomoct zbylým složkám filmu.

Dreddův book Prokletá země obsahuje příběhy ze závěru sedmdesátých let, které hlavního hrdinu protáhnou nehostinnými pláněmi poničenými jadernými výbuchy, poštvou na něj krvelačné mutanty, dinosaury a objeví se také šílený soudce Cal, jehož předobrazem byla skutečná historická postava. Můžete hádat která.

Vychází v nakladatelství Crew.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soudce Dredd je zákon bez tváře