Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Součástí londýnské MHD se staly samoobslužné půjčovny kol

Redakce

Redakce

9. 8. 2010

FOTO: Doprava v LondýněLondýn je jedním z nejrušnějších měst na světě co se dopravy týče.  Síť městské hromadné dopravy je jedna z nejrozsáhlejších na světě  a právě proto nemůže zabránit občasným  výpadkům a stále bojuje s kapacitou.  Dne 30. července 2010 zahájil londýnský primátor Boris Johnson provoz samoobslužných půjčoven kol, které se stanou součástí prostředků městské veřejné dopravy.  Johnson mimo jiné usiluje také o to, aby se Londýn stal městem s největším počtem cyklistů na světě.

FOTO: Doprava v Londýně

Doprava v Londýně, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Město s celkovým počtem obyvatel kolem 7,5 milionu obyvatel má k dispozici v současné době prvních 315 stanovišť a 5000 kol.  Během letošního roku radnice plánuje nakoupit dalších cca 1000 kol a počet stanovišť rozšířit až na celkových 400.  O aktivování klíče požádalo zatím cca 12.000 občanů města a zaplatili za něj 3 GBP (asi 90 korun).  Samoobslužné půjčovny kol mohou zatím  využívat jen občané s aktivovaným klíčem.  Radnice pracuje na tom, aby mohla časem tuto službu nabídnout i náhodným uživatelům.  Sazba za půjčení se pohybuje od 1 GBP/1 hodinu (asi 30 korun) až po 50 GBP/1 den (1.500  korun).

Kola byla zakoupena londýnskou radnicí od kanadské firmy z Quebecu.  Předpokládanou životnost mají  15 let a váží cca 23 kg.  Jejich poměrně usedlý vzhled a robustnost by měly odradit případné zloděje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Součástí londýnské MHD se staly samoobslužné půjčovny kol