Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Současný český industriál ve Fragnerově galerii: I továrna může být krásná

Veronika Pavlíková

Veronika Pavlíková

16. 12. 2011

FOTO: ARA -TOVARNA NA NABYTEK_JOSEF MADR_filip slapalTaké si odjakživa myslíte, že všechny továrny vypadají jako nevzhledná špinavá monstra? Fragnerova galerie se rozhodla tento mýtus prolomit svou výstavou Současný český industriál. Předvede vám čtyři desítky kvalitních průmyslových staveb.

FOTO: ARA -TOVARNA NA NABYTEK_JOSEF MADR_filip slapal

Továrna na nábytek ARA - Josef Mádr Architekt, Zdroj: gjf.cz

Výstava Současný český industriál – Podoby soudobé průmyslové architektury byla ve Fragnerově galerii zahájena 8. prosince. Kurátoři výstavy Dan Merta a Petr Volf si pro vás připravili čtyřicet realizací průmyslových staveb, které si podle nich zaslouží uznání a pozornost veřejnosti.

Elegantní vzorkovna i originální elektrárna

Vodní elektrárna, výrobní hala, distribuční centrum a mnohé další podobné komplexy spadají do oblasti industriální architektury. Všechny můžete spatřit na výstavě. Liší se svými nároky, objednavateli i odlišnými přístupy architektů. Jejich společným jmenovatelem je ovšem vždy kvalita a jedinečnost.

FOTO: SIPRAL-VZORKOVNA_D3A_filip slapal

Sipral vzorkovna - D3A

Kvalitní architekturu zaručuje již samotný výčet jmen předních domácích architektů a ateliérů, kteří vystavované stavby projektovali. Setkáme se zde s AP ateliérem Josefa Pleskota, D3A, OK Plan, DaM, Kamilem Mrvou, ADNS, Janem Jehlíkem nebo Ivanem Kroupou.

Investoři s vkusem jako za Bati

Žádný byť sebelepší architekt ovšem nemůže postavit své veledílo bez investora. Na podobě stavby se tak vždy zásadně podílí objednavatel a záleží jenom na něm, do jaké míry ponechá architektovi volnou ruku.

Jelikož si autoři výstavy tento fakt moc dobře uvědomují, vybrali pro svůj projekt záměrně stavby, které byly objednány soukromými subjekty. Část staveb vzešla dokonce z architektonických soutěží vypsaných soukromými objednavateli, což nebylo v minulosti moc obvyklé.

Výstava chce tímto upozornit na nový pozitivní trend v Čechách, kdy osvícení investoři žádají kvalitní architekturu a nebojí se spolupráce se známými ateliéry. Velké firmy u nás tak konečně pochopily, že kvalitní pracovní prostředí i architektura mají pozitivní vliv na zaměstnance i na reprezentativnost celé jejich společnosti.

FOTO: MMCITE_KAMIL MRVA ARCHITECTS_studio toast (2)

Výrobní areál mmcité - Kamil Mrva Architects

Současná industriální architektura tak může směle navázat na úspěšné období 19. a začátku 20. století, kdy vznikala výjimečná průmyslová architektura. Za všechny jmenujme evropský fenomén, jakým se stal Baťův Zlín.

Ekologie jako samozřejmost

Architektura jde zároveň s dobou, a tak nezapomíná na ekologickou udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Klade důraz na souznění s okolní krajinou, využité materiály i nízkou energetickou spotřebu. Můžeme se tak v budoucnu těšit na krásné a k životnímu prostředí šetrné továrny?

Posoudit to můžete sami na výstavě Současný český industriál. V Praze ji máte možnost navštívit do 22. ledna, poté se přesouvá do Jihlavy a Ostravy. K vidění bude nejspíš i v zahraničích galeriích a Českých centrech.

Galerie Jaroslava Fragnera

Současný český industriál
Podoby soudobé průmyslové architektury

Út-Ne 11,00 – 19,00

40 Kč / 20 Kč

www.gjf.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Současný český industriál ve Fragnerově galerii: I továrna může být krásná