Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Současná norská architektura v GJF. Základem je respekt ke krajině

Redakce

Redakce

15. 8. 2012

Jako u podobných výstav pořádaných klubem architektů i zde může návštěvník zhlédnout fotografie, kresby či skici jednotlivých architektů. Ty nabízejí ucelený pohled na budovy realizované mezi lety 2005 a 2010 jak v Norsku tak v zahraničí

Na co tedy můžete konkrétně v expozici narazit? Výstava je rozdělena do několika kategorií, které určitým způsobem zvýrazňují společensky významné tendence objevující se v současné norské architektuře.

Jedná se například o výstavbu pavilónů či dětských tábořišť, při jejichž navrhování měli architekti možnost naplno využít svou kreativitu a tvůrčí potenciál, vzhledem k volnosti zadání.

Další zajímavostí je pak kategorie prezentující projekty renovující chráněné historické budovy. V této sekci mohou návštěvníci nalézt mimo jiné například obnovený blok bytových domů v Trondheimu, které původně padly za oběť  zničujícímu požáru v centru města. Zástavba byla obnovena s důrazem na vzájemný soulad s charakterem okolní architektury.

foto: Budova norské opery a baletu v Oslu

Budova norské opery v Oslu.

To, co může být pro návštěvníky z řad laické veřejnosti asi nejzajímavější, jsou architektonické úpravy norských národních turistických stezek.

Na těchto úpravách, které pořádá norská Správa veřejných cest již od roku 1997, obvykle participuje více autorů ve spolupráci s krajinnými architekty. Laické návštěvníky může zejména překvapit obrovský respekt vůči okolní krajině, který z expozice doslova vyzařuje.

foto: tábořiště pro děti v Trondheimu

Tábořiště pro děti v norském Trondheimu.

Norská architektura se tu představuje ve světle, jaké je pro ni specifické, jako veřejný a společenský projekt. Příkladem může být například projekt výstavby nové operní scényv Oslu.

Budova přitom nemá sloužit pouze jako faktor podporující kulturní dění v hlavním městě. Vedlejším záměrem projektu je totiž i nepřímá podpora expanze městské zástavby směrem na východ a vybudování takzvaného města Fjordů.

V Norsku se zkrátka architektura bere tak trochu více jako služba veřejnosti než u nás a pokud se o ni alespoň trochu zajímáte, s návštěvou Současné norské architektury rozhodně nemůžete udělat chybu.

Současná norská architektura 7

28. 6. – 26. 8. 2012

Galerie Jaroslava Frágnera

Betlémské náměstí 5a, Praha 1

otevřeno denně mimo pondělí 11-19

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Současná norská architektura v GJF. Základem je respekt ke krajině