Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Souboj soubojů Titánů: Kdo zvítězí?

Redakce

Redakce

21. 3. 2010

Souboj Titánů 2010. Zřejmě každý ví, že se jedná o remake kultovního snímku z roku 1981. Pro ty, kteří to netuší nebo co to prostě jenom zapomněli, se pokusíme svým způsobem zásadní snímek americké kinematografie připomenout a pokusit se odhadnout, zda nová, hollywoodská verze jen vykrádá tu starou, zda jí vzdává hold nebo ji vysává a odhazuje zneužitou, navždy poznamenanou.

Příběh

Snímek vypráví příběh Persea, syna Dia a pozemské ženy, který je předurčen k velkým hrdinstvím. Nejen že musí zachránit svou milovanou a přemoci několik nestvůr, musí ještě snášet rozmary olympských bohů a překonávat jejich překážky. Víceméně tak věrně kopíruje a jednoduchým jazykem převypravuje skutečné řecké báje. Zároveň je divákovi samozřejmě předkládá v sexy dobrodružném balení, takže spokojeni jsou vlastně všichni. Právě schopnost vyhnout se banalitám a zároveň nekomplikovat snímek složitými antickými vztahy považují mnozí za hlavní devízu Titánů, kterou zákonitě nemůže její nová sestra splnit…

Topzine.cz pro vás připravil speciál k filmu Souboj Titánů. Postupně vám představíme film z hlediska herců či režiséra, budeme vám přinášet aktuální informace o snímku a vše, co se kolem něj děje. Těšit se můžete i na řadu kvalitních fotografií a videí přímo z filmu. Sledujte náš speciál!

Ta už předem slibuje záměrné zásahy do příběhu (Perseus při záchraně své lásky Andromedy stíhá ještě vymyslet rodinnou mstu) i větší akčnost a polopatičnost. Naznačuje to i výběr hlavního herce. Sam Worthington (Avatar, Terminator: Salvation) oplývá výrazem traumatizovaného mariňáka a nepříliš vysokou schopností alespoň předstírat herectví, přesto se stal nejoblíbenějším hercem loňského roku.

Dosáhl v současné době nejvyššího uznání. Jeho tvář přitáhne diváky do kina, ať by byla kvalita snímku jakákoli. Další zvučná jména však přece jen dávají naději: Liam Neelson (Hvězdné války, Schindlerův seznam) ani Ralph Fiennes (Červený drak, Předčítač) snad ještě stále neztratili soudnost.

Starý Kraken, Zdroj: distributor filmu

Starý Kraken Zdroj: distributor filmu

Staří Titáni

U nás nepříliš známý americký režisér Desmond Davis zřejmě před dvaceti lety sám netušil, jaký filmový hit tvoří. Užil tehdy progresivní technické metody a přidal i velká herecká jména (výborný Laurence Olivier jako Zeus). Způsobili tak masovou hysterii a Titáni dostali nálepku kultovního velkofilmu. Není proto divu, že fanoušci (a v podstatě všichni, kteří film viděli) cítí před premiérou nových Titánů oprávněné obavy.

Provází je totiž určitý sentimentální pocit blízkosti, který dělí filmy dobré od těch kultovních. Dnes skutečně úsměvné efekty, které se nedají obhájit – stejně staré Hvězdné války jsou se svými triky o několik tříd výš – propůjčují celému snímku právě to kouzlo, které jim pomohlo nezapadnout. Plechová sovička bohyně Palas Athény, hrůzostrašný Kerberos i Medúza a samozřejmě i mnohokrát parafrázovaná a zneužitá věta vypusťte Krakena tvoří ze Souboje Titánů film nadčasový a těžko překonatelný.

nový Kraken, Zdroj: distributor filmu

Nový Kraken Zdroj: distributor filmu

Supermoderní technologie nebo nostalgie jedinečnosti?

Fanoušci tvrdí, že ani dokonalé filmové triky, počítačové simulace a rocková hudba (která zřejmě bude podle traileru celý snímek podkreslovat) nedokáže překonat dokonalost té staré nedokonalosti. Otázkou zůstává, zda klidné, skutečně vyprávěcí tempo vystřídá technika dvouhodinového epileptického popového klipu a zda se prastarý antický příběh změní na plochou vyprávěnku plnou banalit, která bude hrát na efekt. Nechme se překvapit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Souboj soubojů Titánů: Kdo zvítězí?