Menu
TOPZINE.cz
Hudba

7 songů, které zní líp naživo než na desce: Blur, Joy Division i R. E. M.

Standa Kafka

Standa Kafka

23. 11. 2013

Asi každý zná ten pocit, když odchází z právě skončeného koncertu, zatímco mu v hlavě šrotuje pořád dokola jedna doposud neznámá melodie písně, kterou buď doposud vůbec neznal, nebo se mu prostě předtím tolik nelíbila.

FOTO: Blur

Blur se před pár lety vrátili ve velkém stylu. Foto: Linda Brownlee

Plni očekávání pak dojdete domů, najdete si onu věc ve studiové verzi a ouha! Jaké zklamání! Jak je možné, že včera jste na tu samou píseň div loktem nerozbili okolostojícím hlavu při pogování a dneska byste u toho skoro usnuli? Nedostatek alkoholu? Možná, ale některé songy prostě naživo zní lépe než na studiové nahrávce. Pojďte se s námi nyní podívat na několik z nich.

Blur – Tender

Jedna z klasických věcí od Blur zní zvlášť v tomto videu z legendárních Glastonbury, tentokrát v roce 2009, nezapomenutelně. Vždyť i samotný frontman Blur Damon Albarn na ni dodnes vzpomíná jako na jednu z nejemotivnějších chvil, co kdy během svého hudebního života zažil. Blur zrovna ukončili šestiletou pauzu, a návrat na pódia tak skoro nemohl být lepší.

R.E.M – Country Feedback

Country Feedback je jedna z písní, o kterých zpěvák kapely Michael Stipe tvrdí, že patři mezi jeho oblíbené. Takových má jistě více, ale tahle je něčím jiná. To něco spočívá v tom, že během ní Stipe často v podřepu vzdává hold kytaristovi Peteru Buckovi, protože jeho kytarové sólo na závěr skladby je prostě fenomenální. Jejich vystoupení byla vždycky plná pozitivní energie, tahle ukázka vyznívá trochu jinak, a proto je u spousty fanoušků tak oblíbená.

Radiohead – Like Spinning Plates

Na desce Amnesiac tuhle píseň dost možná úplně přeslechnete. Naživo dostává úplně jiný rozměr. Yorkeho hlas doplněný jenom podmanivými tóny klavíru bez nějakých jiných efektů a udělátek je jednoduše krásný a účelný. Doporučuje jedenáct fanoušků Radiohead z deseti!

Daft Punk – Around The World / Harder Better Faster Stronger

Něco pro fanoušky elektronické muziky. Smícháním dvou hitovek francouzského elektronického dua Daft Punk do jednoho vznikne tahle povedená míchanice, se kterou získáte kladné body na každé pořádné party. Třeba se jich někdy dočkáme i v České republice.

Led Zeppelin – Rock and Roll

Teď si dáme příklad pecky, která zní dobře na desce i naživo. Rock and Roll byla odjakživa jedna z neoblíbenějších částí koncertu Led Zeppelin a oblíbil si ji zřejmě i Dave Grohl, protože právě tuhle píseň si s částí Led Zeppelin sám zabubnoval na vlastním koncertě Foo Fighters. Už od doby rozpadu Led Zeppelin se neustále spekuluje o jejich možném návratu a vydání nějaké studiové desky. Tak dočkáme se ještě někdy, co myslíte?

Pixies – Wave of Mutilation

Tato verze hraná na obyčejné španělky patří mezi klasiky současných Pixies. Přestože už od svých hudebních začátků členové Pixies přišli o pár vlasů a přibrali několik kil, jejich hudba se stále nikdy neomrzí a dá se poslouchat téměř vždy. A tak se i vy nechte unášet „vlnami zmrzačení“.

Joy Divison – She’s Lost Control

Zvuk, tak typický pro Joy Divison, vynikne na záznamech z jejich živých vystoupení ještě lépe než ze studiových alb. Příkladem může být hitovka She’s Lost Control. Bubny, které jedou podle metronomu po celou dobu, vyvažují parádní kytary, a k tomu všemu ještě hlas Iana Curtise a máme tu jednu z hitovek, kvůli kterým chodily na koncerty Joy Division tisícovky fanoušků a fanynek. Jenom škoda, že kvůli Curtisově sebevraždě nestihla kapela natočit víc desek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 songů, které zní líp naživo než na desce: Blur, Joy Division i R. E. M.