Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sonata Arctica vybírala klávesáka v hospodě

Rok 1996 byl obecně v hudbě rokem dost živým. Michael Jackson se rozešel s dcerou svého slavného předchůdce Elvise Presleyho, Madonně vyhrožovali smrtí argentinští konzervativci kvůli její kontroverzní roli Evy Perónové v muzikálu Evita a proslulá punková skupina Sex Pistols  ohlásila svůj slavný comeback. V tom stejném roce zaniká skupina Take That a její zpěvák Robbie Williams vyráží na smělou sólovou dráhu.

Sonata Arctica, Zdroj: oficiální stránky skupiny

Zatímco západní svět prožíval slavné popové vzestupy a pády, v zapadlé finské vesnici Kemi vzniká hard rocková skupina Tricky Beans. Že vám to naprosto nic neříká? Není třeba se vzrušovat, rozhodně v tom nejste sami. Tricky Beans nevydá za dobu své existence jedinou studiovou nahrávku a o rok později víceméně zaniká, když skupinu opouští jeden ze zakladatelů Marko Paasikoski. Paradoxně kvůli hudebnímu odklonu od původního hard rocku.

V roce 1997 skupina Tricky Bean částečně promění původní jméno a na světě je nová, tentokrát power metalová formace, Tricky Means. Tricky Means během svého vystupování sází na jednoduchost rytmů a také čistý tenorový zpěv Tonyho Kakka. A byl to právě Tony Kakka, který skupinu přivedl k první skutečné metalové nahrávce.

Demo FullMoon vychází v roce 1999 a kromě skupiny samotné se na něm podílí také maličké studio Tico Tico. Odtud nahrávka putuje přímo do nového labelu Spinefarm Records a k srdcím metalových fanoušků. Ve stejném roce pak dochází k další změně názvu, tentokrát už konečně světlo světa spatří – po další změně jména –  Sonata Arctica.

Během tohoto plodného roku vychází rovněž první singl UnOpened, který ve Finsku sklidí nebývalý úspěch. Na tento úspěch ještě na konci téhož roku navázala kapela svým vůbec prvním albem Ecliptica, které mělo díky úspěchům dema FullMoon naději prorazit do celého světa.

Promo skupiny, Zdroj: oficiální stránky skupiny

Deska Ecliptica uvedla na hudební scénu, mimo jiné, píseň FullMoon, ale také hity 8th Commandment, My Land a především píseň Mary-Lou, která podle některých katapultovala Sonata Arctica do power metalové komunity.  Díky rozhodnutí Tonyho Kakky pouze zpívat a skládat se skupina rozrůstá o dalšího nového člena. Tím je klávesový mág Mikko Härkin, který však kapelu o několik let později opouští.

Vstupenky na zlínské vystoupení Sonata Arctica zakoupíte on-line zde

V roce 2000 se skupině plní velký sen – je přizvána jako doprovod na koncertní turné svého vzoru a ještě téhož roku tedy vyráží do Evropy společně s hochy ze Stratovarius. Hned po návratu z turné SA potkává smutná věc, odchází baskytarista Janne Kivilahti, na jehož místo obratem nastupuje zpět Marko Paasikoski. Odklon skupiny od hardrockové tvorby už ho zřejmě přebolel.

O rok později vychází v pořadí druhé album pojmenované Silence. Na počest druhého hudebního dítěte vyráží Sonata Arctica na své další turné po starém kontinentu. Tentokrát však zavítá i trochu dále. Během své poutě navštíví i vzdálenou Zemi vycházejícího slunce, bájné Japonsko.

Sonata Arctica vybírala svého klávesáka v baru, Zdroj: oficiální stránky skupiny

A nebyla by to Sonata Arctica, kdyby do vzdálených destinací nevyrazila s jinou power metalovou legendou po boku, protentokrát jim společnost dělá německá formace Gamma Ray. Vzpomínky na japonskou část turné Sonata vepíše do dalšího hudebního projektu, desky nazvané Songs of Silence (2002).  Rok 2002 je v historii kapely přelomový také koncertním výletem do Jižní Ameriky, konkrétně tedy do Brazílie a Chile.

Stává se téměř pravidlem, že skupina každý rok přichází  s novým albem. Tím pádem není žádné překvapení, že v roce 2003 vzniká již třetí projekt pojmenovaný Winterheart´s Guild.  Na tomto albu se mimo členů skupiny podílí i Jens Johansson ze Stratovarius, jenž je autorem veškerých klávesových sól místo Mikka Härkina, který kapelu ten rok opustil.

Bylo jasné, že Johansson s nimi nemůže nahrávat, už vůbec ne vystupovat, navěky. Potřeba najít nového a spolehlivého klávesistu se tedy ukázala naprosto akutní. Při hledání nového člena se do užšího výběru dostali dva muzikanti, ze kterých bylo samozřejmě potřeba vybrat jediného, a to dostatečně schopného a reprezentativního.  No a kde jinde ověřit nováčka než v hospodě? Skupina proto pozvala oba kandidáty do baru v rodném Kemi a světe div se, ráno byla kompletní. Ten den se rozrostla o Henrika Klingenberga, který s kapelou vystupuje dodnes.

Ještě před vydáním čtvrtého CD byla formace vybrána jako předskokan veleslavných Iron Maiden a do Japonska se jelo znovu. Po návratu přišla další nabídka a tentokrát od finských Nightwish.  Kapela se stala speciálním hostem na jejich evropském turné.  Následuje vydání čtvrtého hudebního počinu. V roce 2004 vychází album Reckoning Night.

V následujících letech Sonata Arctica pokračuje v zavedené tradici. Vychází sestřih živých vystoupení na DVD For The Sake Of Revenge (2006). Na další projekt Unia (2007) upozornil singl Paid In Full. Rok poté vychází v pořadí osmé album Deliverance (2008).  Zatím poslední a současně nejaktuálnější CD bylo nahráno v roce 2009 a dostalo jméno The Days of Grays. V současné době skupina objíždí svět právě pod vlajkou The Days of Grays 2011 a pro potěchu českých metalových fanoušků vystoupí již za několik dní i u nás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sonata Arctica vybírala klávesáka v hospodě