Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Soňa Červená oslavila své životní jubileum prací

Redakce

Redakce

3. 10. 2010

FOTO: Soňa ČervenáČeská pěvkyně světového jména Soňa Červená oslavila 9. září úctyhodné 85. narozeniny. Tato dáma je v každém ohledu neuvěřitelně vitální a energická. Své významné životní jubileum oslavila prací, a to představením Zítra se bude… v Divadle Kolowrat.

FOTO: Soňa Červená

Soňa Červená Zdroj: Kviff.com

Soňa Červená se narodila v Praze, kde i vystudovala. Do svého prvního operního angažmá nastoupila v Brně. V padesátých letech hostovala na scéně Stavovského divadla ve Figarově svatbě v roli Cherubína, ve Smetanově divadle pak jako Carmen. Nebyla však úzce zaměřená jen na operu, její žánrová univerzálnost jí umožňovala účinkovat také v činoherních a muzikálových představeních. V Divadle Voskovce a Wericha hrála s Janem Werichem ve slavné inscenaci muzikálu Divotvorný hrnec.

Z Berlína do San Francisca

V roce 1958 přijala angažmá v Berlíně, kde navázala na svou brněnskou zkušenost operní pěvkyně ztvárněním nových rolí v dílech Monteverdiho, Händla a Glucka, za jehož Orfea byla již v roce 1961 vyznamenána titulem komorní pěvkyně. Další náročné role přineslo Soně Červené nejen její angažmá v Západním Berlíně, ale i ve Frankfurtu nad Mohanem a posléze i v San Franciscu. Její osudovou rolí se stala Carmen, kterou ztvárnila více než stopadesátkrát.

FOTO: Soňa Červená

Soňa Červená Zdroj: Czsk.net

Soňu Červenou chtěli všude, a tak se svým operním uměním procestovala celý svět. Hostovala v Barceloně, Miláně, Paříži, Vídni, v Americe pak od Los Angeles po Chicago. Spolupracovala s prvotřídními režiséry a dirigenty a sama stanula mezi světovou pěveckou elitou. Současně ve světě prosazovala Janáčkovo dílo (Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Zápisník zmizelého).

Nové angažmá – spolupráce s Lou Reedem

Po dovršení 2025 vystoupení ve 112 operních rolích, podruhé poctěna titulem komorní pěvkyně, se rozhodla operní scénu opustit. Před nabídkou profesury operního herectví v Tokiu však dala přednost pozvání do renomovaného činoherního divadla Thalia v Hamburku, kde začala spolupracovat s režisérem Robertem Wilsonem a hudebníky Tomem Waitsem a Lou Reedem. V tomto novém angažmá vystoupila také v New Yorku, Hongkongu a Rio de Janeiru.

FOTO: Soňa Červená

Soňa Červená Zdroj: Hka.cz

Zpátky v Čechách

Do České republiky se vrátila na jeviště Národního divadla roku 2002 v symbolické pantomimické roli Osudu ve Wilsonově inscenaci Janáčkovy opery Osud. Dále se zde představila ve světové premiéře opery Slzy Alexandra Velikého, a to v roli Vypravěče (2007) a v sezoně 2007/2008 nastudovala kromě vystoupení na koncertu k zahájení 125. sezony Národního divadla také ústřední roli ve světové premiéře opery – procesu Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou.

FOTO: Soňa Červená na předávání cen Thálie 2004

Soňa Červená na předávání cen Thálie 2004 Zdroj: Cenythalie.cz

Za rok 2004 obdržela cenu Thálie jako Zvláštní cenu Kolegia a v loňském roce získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon za roli ve hře Zítra se bude….

V současnosti můžeme Soňu Červenou vidět v Národním divadle právě ve zmíněné netradiční opeře Zítra se bude… a dále v činoherním nastudování Věci Makropulos, která bude mít premiéru v listopadu tohoto roku.

FOTO: Soňa Červená v představení Zítra se bude...

Soňa Červená v představení Zítra se bude... Zdroj: Narodni-divadlo.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soňa Červená oslavila své životní jubileum prací