Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sólovka Jónsiho ze Sigur Rós nese všechny barvy duhy

Redakce

Redakce

15. 4. 2010

Jonsi 2Jónsi Birgisson je majitelem snad nejrozpoznatelnějšího hlasového projevu na zeměkouli. Roky je spojován s islandskými Sigur Rós, kapelou natolik ceněnou a specifickou, že ani z diskuze o aktuální sólovce Jónsiho ji nelze vyloučit. A to i přes rozdílnosti, kterých mezi nimi najdete hned několik.

Jónsi, Zdroj: un-momento.net

Jónsi, Zdroj: un-momento.net

Přesto, že jméno Sigur Rós tu zazní ještě několikrát, posluchačsky není třeba ke Go přistupovat jinak než k jakékoliv nové desce Jónsiho původní kapely. Jestli vás emocionálně drásaly jejich desky, bude vás s největší pravděpodobností drásat i Go. Jestli už jste trpěli absťákem po velkolepých aranžích, tady jich máte dvakrát tolik. A pokud necháme stranou alibistická tvrzení o tom, že Sigur Rós jsou tak věrohodná kapela, protože takhle zní Island, můžeme říct, že Go je výpovědí sebevědomého umělce, který si potrpí na megalomanické konstrukce, a vy to buď přijmete, nebo dáte přednost prohrabování se alby výrazně minimalističtějších umělců.

Na rozdíl od tvorby své kmenové kapely je Jónsi nyní čitelnější a konkrétnější, čemuž hodně přispívá fakt, že místo nesrozumitelné islandštiny a hopelandštiny jsou všechny texty v angličtině. Deska je také údajně jeho nejosobnějším dílem. Ne, že by to u sólistů odkojených působením v kapele bylo něco překvapivého, ale možná se hodí to vědět.

Album Go není žádné klišé

Jónsi však na desce zdaleka nepracoval sám. Důležitým jménem je zde Nico Muhly – skladatel vážné hudby, který spolupracoval například na aranžích posledních desek Grizzly Bear nebo Antonyho & The Johnsons. Na Go dostal výjimečný prostor; původně plánované akustické kompozice ustoupily do pozadí před mocnými orchestrálními aranžemi, které spolu s Jónsiho uměle sborově znásobeným falzetem formují okázalé barokní konstrukce jednotlivých skladeb.

Tentokrát se vsadilo na víc než na atmosféričnost (specifickou například pro skladbu Grow Till Tall, která asi nejvíc odkazuje na Sigur Rós), zavalují ji především svižné barvité (často až překombinované) koncepty tracků jako Boy Lilikoi nebo Animal Arithmetic (kterým by jistě neopovrhli ani hollywoodští tvůrci na soundtracku k jednomu ze svých ambiciózních animovaných filmů). Díky hutným orchestrálním základům deska umožňuje posluchači, aby tracky vnímal jako jednotlivosti s jasnými konturami a neztrácel se mezi nimi jako v ranní mlze.

Ačkoli i tentokrát Jónsi bezostyšně tahá za nitky vašich emocí, nedá se album odsoudit jako patetické klišé, protože nezní jako amplionová zpověď jednoho introvertního losera, za kterým stojí celý regiment fletén, houslí a lesních rohů. Go je především sebevědomá a ambiciózní deska od začátku do konce. Stejně jako její protagonista.

Jónsi – Go

Vydáno: 5. dubna 2010

Celkový čas: 40:17

Skladby: Go Do, Animal Arithmetic, Tornado, Boy Lilikoi, Sinking Friendships, Kolniður, Around Us, Grow Till Tall, Hengilás

Vydalo: XL Recordings

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sólovka Jónsiho ze Sigur Rós nese všechny barvy duhy