Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Solomon Kane na výpravě do Ďáblova hradu

Redakce

Redakce

29. 7. 2010

Chodí téměř neustále v černém, na hlavě má klobouk, je ověšen zbraněmi a v duchu své puritánské víry chrání i trestá. O kom je řeč? O Solomonu Kaneovi.

Solomon Kane, hrdina z pera Roberta E. Howarda, je málomluvný, vysoký, šlachovitý a s ničím se příliš nepáře. Puritán až do morku kostí, jehož názorem je, že jediný, komu se zodpovídá, je Bůh, a v jeho jméně koná. Ono na druhou stranu, ve světě 16. století to nebyla žádná švanda.

Jeho cesty ho přivedly až do Německa. Zde uvidí na šibenici u cesty dusícího se chlapce, kterému pomůže a odřízne ho. Krátce na to potká svého krajana, Angličana Johna Silenta. Ten je poněkud ukecaný, a tak Kaneovi vysvětlí, že ve zdejších krajích vládne baron Von Staler, který nemá příliš dobrou pověst a bydlí na místě zvaném Ďáblův hrad. Kane se proto rozhodne, že se na hrad podívá, a Silent, i když nepříliš ochotně, ho následuje. Jenomže baron není tak úplně tím, kým se zdá být, a všechnonení tak úplně košer. To, co se začne dít potom, předčí Kaneova nejčernější očekávání.

Solomon Kane - ukázka Zdroj: Comics Centrum

Scénárista Scott Allie vzal jeden z fragmentů povídek, nalezených po Howardově smrti, a rozpracoval a dokončil ho jako komiksový příběh. A nutno uznat, že se mu to povedlo. Příběh je nejenom správně potemnělý, ale i zamotaný a přiměřeně bizarní. Allie totiž perfektně míchá klasický Howardův sloh s moderním vypravěčským přístupem.

Výsledkem je proto hybrid, který zaujme i ty, co Howarda moc nemusí, stejně jako ty, kteří se řadí mezi jeho fanoušky. Kane jako takový rozhodně není parťák do nepohody, a kdybyste ho potkali na opuštěné lesní cestě, nejspíš vezmete nohy na ramena tak rychle, jak to jenom půjde. Nepříjemná realita 16. století i nadpřirozené prvky jsou tu skloubeny velmi šikovně a čtivě a po dočtení si budete šušňat blahem, že žijete v době, v jaké žijete. Allie se zároveň nebojí brutalit, které ke Kaneovi už tak nějak patří, a tak hned na prvních stránkách létají vzduchem střeva. A nejinak je tomu i po zbytek příběhu.

Solomon Kane - ukázka Zdroj: Comics Centrum

Na druhou stranu, některé dialogy jsou přeci jenom poněkud knižní a přehnaně howardovsky patosovité, ale to je jenom drobný škrábanec na jinak pěkném skle. Ruku v ruce s povedeným scénářem jde i kresba Maria Guevara. Tento kreslíř se vyznačuje typickou kresebnou linkou, a i když jeho styl pravděpodobně nesedne každému, k tomuto příběhu sedí jako ulitý. Podtrhuje atmosféru a spolu s temnými barvami Davea Stewarta vytváří nádherné dílo, na které je radost se koukat.

Součástí knihy je i několik stránek s návrhy a skicami od Guevary a kratičkým příběhem, který dějově předchází Ďáblovu hradu. Komiks u nás vychází v brožované i vázané verzi.

Název originálu: Solomon Kane: The Castle of the Devil
Český název: Solomon Kane: Ďáblův hrad
Autor: Scott Allie
Překlad: Jan Kantůrek
Kresba: Mario Guevara
Obálka: Mike Mignola
Počet stran: 144
Vydal: Comics Centrum, Praha 2010

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Solomon Kane na výpravě do Ďáblova hradu